Igen szűk mozgástér mellett folyik a Pénzügyminisztériumban (PM) a jövő évi költségvetés készítése. A Világgazdaság kormányzati forrásokból úgy értesült, hogy a jövő évi hiánycél tartásához közel 500 milliárd forintos megszorítást kell végrehajtaniuk a minisztériumoknak. A lap információi szerint a kormány két hete szembesült a valós helyzettel, amelynek megoldására a felmerülő lehetőségek tárháza meglehetősen szegényes.
Problémát jelent, hogy a miniszterelnöki adóreform-bejelentésekhez nem rendelték hozzá a szükséges konkrét költségcsökkentéseket. Növeli az államháztartás kockázatát, hogy a 222 milliárd forintot meghaladó idei egyszeri befizetési tételek – így például az autópálya-befizetések és a Kincstári Vagyoni Igazgatóság ingatlanjainak eladásából befolyó összegek – jövőre már nem jelentenek segítséget a büdzsének.
További problémát okozhatnak a magántőke bevonásával megvalósuló PPP-programok, amelyeket nem biztos, hogy költségvetésen kívüli beruházásként fogad majd el az Európai Unió. Komoly veszélyeket jelent a jövő évi büdzsére a vállalkozókat sújtó iparűzési adó megszüntetésének halogatása, eddig ugyanis már számos cég jelezte: peres eljárás során visszaigényli a 2004. május elseje óta befizetett iparűzési adót. A helyi iparűzési adó viszszatérítésére irányuló eljárásról tájékoztatta érdeklődő ügyfeleit a Deloitte Rt. is.
Oszkó Péter, a cég adópartnere korábban a Magyar Nemzetet arról tájékoztatta, hogy ügyfeleiknek teljes körű felvilágosítást nyújtanak az ügyben, s megbízás esetén vállalják el az egyes cégek képviseletét az adó-visszatérítési eljárásban.
Figyelemre méltó, hogy a könyvvizsgáló cégnél az a Karácsony Imréné dolgozott vezető beosztásban, aki a Pénzügyminisztériumban jelenleg éppen az adóügyekért felelős helyettes államtitkári posztot tölti be.
Lemaradunk az euróról? Magyarország lemaradhat az euró 2010-ben történő bevezetéséről, ha a kormány nem csökkenti a költségvetés hiányát, és nem javítja együttműködését a jegybankkal – írja a Financial Times. A tekintélyes nemzetközi gazdasági napilap az OECD hazánkról szóló legújabb országjelentését illetően megállapítja, hogy a nemzetközi szervezet keddi értékelése kritikával illette a politikusokat, akik „aláaknázzák” a fenntartható gazdasági növekedést.