A tartománynak meg kell szereznie a törvényhozó, a végrehajtó és a bírói hatalmat, s ha helyreáll a valódi autonómia, akkor már nem lesz fontos, hogy a Vajdaságnak köztársaság, tartomány vagy kanton státusa van, fogalmazott a vajdasági politikus, ám hozzátette, hogy pártja azon van, hogy a Vajdaság köztársaság legyen. A fennállásának tizenöt évét ünneplő LSV elnöke szerint Szerbia ismét visszatér a múltba, „ismét gyilkosoktól és idiótáktól kell tartanunk, azoktól, akik ellen tizenöt évvel ezelőtt harcoltunk”.
Az ünnepségen beszédet mondtak a meghívott demokratikus pártok vezetői, köztük Kasza József, a Vajdasági Magyar Szövetség (VMSZ) elnöke is. Milo Djukanovics montenegrói miniszterelnök pedig levélben köszöntötte az autonómiapártiakat.
Minden javaslatot, amely javíthat a szerb alkotmány szövegén, szívesen veszünk, hangzott Predrag Markovics szerb parlamenti elnök reagálása a VMSZ platformjára, de visszautasította a bírálatot, hogy a kisebbségek ki vannak zárva az új szerb alkotmány készítéséből. Az alkotmányt velük együtt alkotjuk meg, s az alaptörvény szavatolni fogja jogaikat, amelyek már elnyerték az Európai Bizottság és az Európa Tanács elismerését – szögezte le Markovics. Tomiszlav Nikolics radikális vezető szerint az alkotmány megszövegezésében részt vettek a parlamenti pártok képviselői, s e pártokban vannak kisebbségiek is. Egyébként is úgy véli, hogy a kisebbségek nagyobb jogokkal rendelkeznek, mint amennyit nemzetközileg megkövetelnek. „Ha a szerbeket elüldözik, az nem baj, de ha a menekülő szerbek Szerbiában ott telepednek le, ahol kisebbségek élnek, akkor az már baj, mert veszélyeztetik a lakosság nemzetiségi összetételét” – reagált a radikális politikus a vajdasági magyar kifogásokra.
Borulások, viharos szél, elemi izgalmak a Kékszalagon
