Amerikai hídfőállás Paraguayban?

Paraguayban létesít katonai támaszpontot az Egyesült Államok – adta hírül a közelmúltban az Information Clearing House az El Deber című bolíviai lap értesülése nyomán. A 16 ezer katona befogadására alkalmas bázis a bolíviai határtól csupán kétszáz kilométerre épül, ahová július 1-jén már meg is érkezett az első, 500 fős katonai alakulat repülőgépek, fegyverek és egyéb felszerelések kíséretében – írja a lap. Emberi jogi szervezetek, katonai elemzők és a bolíviai kormány egyaránt aggodalommal figyelik a fokozódó amerikai katonai tevékenységet a térségben.

Ottlik Judit
2005. 08. 17. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A paraguayi törvényhozás május végén feltételek nélkül járult hozzá az amerikai csapatok bemeneteléhez, amelyeknek mind a helyi, mind a Nemzetközi Büntetőbíróság törvénykezései alól mentességet biztosítottak. Az Egyesült Államok 2004 decembere óta gyakorol nyomást egyes, stratégiailag fontos latin-amerikai országokra, amelyeket a Bush-kormányzat azzal fenyegetett meg, hogy leállítja a több tíz millió dolláros segélyek folyósítását abban az esetben, ha nem mennek bele egy olyan egyezségbe, amely teljes védettséget nyújt a térségben jelen lévő amerikai csapatoknak. Paraguay volt az egyetlen ország, amely elfogadta az „ajánlatot” – cikkezik az El Deber. A paraguayi amerikai nagykövetség ugyanakkor cáfolta a támaszpont létét, és közölte, az Egyesült Államok nem tervez katonai támaszpontot létrehozni Paraguayban, s nem célja, hogy ott huzamosabb ideig amerikai katonákat állomásoztasson. A Pentagon ugyanezt a retorikát alkalmazta akkor, amikor ecuadori „mozgolódásait” indokolta. Az ország jelenleg egy 80 millió dolláros amerikai katonai támaszpontnak ad otthont – emlékeztet az El Deber.
Az Egyesült Államok második Panamát szeretne létrehozni a latin-amerikai térségben, innen ugyanis könnyebben irányítása alá tudja vonni a déli régiót. Ha valóban létezik az a támaszpont, és ott, ahol azt egyesek tudni vélik, akkor teljesen érthető, hogy miért pont oda telepítették azt. Onnan ugyanis már csak egy karnyújtásnyira vannak Dél-Amerika második legnagyobb földgázlelőhelyei, ez pedig nem éppen elhanyagolható szempont a megroppant gazdasággal küszködő Egyesült Államok számára – vélekednek biztonságpolitikai elemzők. Szakértők szerint ugyanakkor az sem véletlen, hogy mindezzel egy időben egyre hangosabbá válik az a „pletyka”, miszerint Paraguay, Brazília és Argentína hármas határa az iszlám terroristák egyik fontos kiképzőhelye.
Tény: a latin-amerikai térség egyre nagyobb szálka a Bush-kormányzat szemében, az Egyesült Államok évről évre veszít befolyásából a térségben. Hugo Chávez venezuelai elnök, akivel 1999-es hatalomra kerülése óta az USA gyakorlatilag nem tud mit kezdeni, mindent megtesz azért, hogy a latin-amerikai államokat gazdaságilag és stratégiailag minél szorosabbra összefogja az Egyesült Államokkal szemben.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.