Az elmúlt napokban és hetekben a hazánkban is tapasztalható hőség nemcsak az emberek közérzetére és a környezetre van jelentős kihatással, hanem a hazai villamosenergia-rendszert is folyamatosan próbára teszi. A kánikulában – különösen a klímaberendezések egyre bővülő alkalmazásával – növekvő áramfogyasztás, keresletnövekedés figyelhető meg.

Hárfás Zsolt mérnök, atomenergetikai szakértő lapunk energiacsúcsokra vonatkozó megkeresésére elmondta, eközben a hazai rendszerben az időjárás, napszak és évszakfüggő naperőművi termelés egyes időszakokban újabb és újabb csúcsokat dönt, ezért ilyenkor Magyarország jelentős exportpozícióba szokott kerülni, de az esti órákra az exportot a hatalmas importszükséglet váltja fel. Ezzel együtt a hazai villamosenergia-ellátás az állandó fejlesztésnek és a rendszert üzemeltetők szakmai kompetenciájának köszönhetően nagyon jól vizsgázik – emelte ki a szakértő. Egyúttal figyelmeztetett, a hazai rendszer is folyamatos, egyre nagyobb kihívásokkal szembesül, és ez számokban is jól kifejezhető.
Június 25-én a déli órában (15 perces átlag) új ipari naperőművi termelési csúcs született mintegy 4000 megawatt (MW) értéken, amelyhez még hozzáadódik az adott időszakban a saját célra termelő naperőművek becsült 457 MW, illetve a háztartási méretű naperőművek 1809 MW értéke. Összességében tehát a naperőművek az adott időpontban mintegy 6300 MW kapacitást biztosítottak. Ennek köszönhetően hazánk ebben a napszakban jelentős mennyiségű, 1550 MW áramot tudott exportálni.
Ezzel szemben este háromnegyed kilenc körül az ipari naperőművek már csupán mintegy 15 MW kapacitást tudtak biztosítani a beépített 4609 MW-ból, ezért az az import ebben az időpontban már 3278 MW-ra emelkedett – hívta fel a figyelmet az időjárásfüggő működés sajátosságára Hárfás Zsolt. Hozzátette, egy nappal később az importszükséglet (átmenetileg) még tovább nőtt ennél, ami súlyos függőségi helyzetet jelent.
A szakértő figyelmeztetett, ez a magas import részarány nemzet- és ellátásbiztonsági kockázatokat is hordoz, hiszen nem tudhatjuk, hogy a jelenleg meglévő importforrások meddig és milyen áron állnak majd rendelkezésre. Éppen ezért különösen fontos, hogy a jövőben a hazai villamosenergia-fogyasztás kielégítéséhez szükséges energia döntő részét hazai erőművek termeljék meg és kisebb legyen az importarány, illetve gyakoriság.
A rendszerterhelések tekintetében is az látható, hogy a hőség folyamatosan növeli a fogyasztási értékeket. 2025. június 26-án este háromnegyed 8 körül a hazai rendszerterhelés értéke elérte a 6766 MW-os értéket, ami az idei év eddigi nyári csúcsterhelési értéke. Ha ehhez még hozzávesszük a háztartási méretű, valamint a saját célra termelő ipari naperőművek 64, illetve 24 MW-os értékét, akkor az adott időpontban a fogyasztás 6854 MW körül alakulhatott. Ez pedig már megközelítette az eddig történelmi nyári rendszerterhelési csúcs 6940 MW-os értékét, ami 2021. június 23-án volt – sorolta Hárfás Zsolt. Többek között a cikk elején már említett klímaberendezések használata miatt a téli és a nyári áramfelvételi csúcsok jó ideje közel azonosak.
A szakértő szavai szerint összefoglalva a felsoroltak, leírtak miatt feltétlenül szükség van a paksi atomerőmű további üzemidő-hosszabbítására, a Paks II. Atomerőmű két VVER-1200 típusú egységének mihamarabbi megépítésére, valamint új gázerőművi beruházásokra mellett az energiatárolók és a hálózat jelentős fejlesztésére is. Ugyanis, ahogyan erre már többször felhívta a figyelmet, az ellátásbiztonságot folyamatosan, télen-nyáron, éjjel-nappal tudni kell biztosítani, nemcsak akkor, amikor éppen süt a nap és vagy fúj a szél.