Anyagi forrásokat keresnek a bíróságok

Az igazságszolgáltatás megvizsgálja, hogy a magántőke bevonásával enyhíteni tudna-e súlyos elhelyezési gondjain. A Fővárosi Ítélőtábla és a Pest Megyei Bíróság vezetői erről már szeptemberre kidolgozzák elképzeléseiket. Becslés szerint legalább 20 milliárd forintos beruházásról lenne szó. Ennek egy része megspórolható volna, ha az ítélkezés visszakapná a Kúria épületét.

2005. 08. 07. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Fővárosi Ítélőtábla úgy kezdte meg tevékenységét 2003. július elsején, hogy nem volt saját székháza. Jelenleg sincs. A táblabíróság büntető kollégiuma a Legfelsőbb Bíróság (LB) Markó utcai épületében húzza meg magát. Ugyanabban a tárgyalóteremben egyik nap a tábla, másik nap az LB hirdet ítéletet.
A fővárosi tábla polgári, gazdasági és közigazgatási pereket tárgyaló bírái külön épületben, a II. kerületi Feketesas utcában dolgoznak. A 4000 négyzetméter alapterületű irodaház 135 munkatársnak ad helyet. A bérlet és az üzemeltetés 330 millió forintba kerül évente. A szerződés először három évre szólt, de további hárommal meghosszabbították.
Lukács Zsuzsanna, a fővárosi tábla elnöke szeptemberre terjeszti javaslatát az Országos Igazságszolgáltatási Tanács elé arról: miképpen lehetne önálló székházat létrehozni a magántőke bevonásával. A beruházás összege meghaladná a 10 milliárd forintot.
Az építkezést fölöslegessé tehetné, ha az ítélkezés visszakapná a volt igazságügyi palotát: a Kúria Kossuth téri épületét. A Legfelsőbb Bíróság ugyanis akkor ide költözhetne, a Markó utcai székházát pedig átadná a fővárosi táblának. Lomnici Zoltán lapunknak nyilatkozva emlékeztetett rá: a kormányzat elismerte ennek szükségességét, Kiss Elemér korábbi kancelláriaminiszter erről levélben tájékoztatta annak idején a főbírót. A Néprajzi Múzeum és a Politikatörténeti Intézet kiköltöztethető lenne a Kúriából a vizsgálódásra felkért Glatz-bizottság állásfoglalása szerint is.
Lomnici Zoltán úgy véli, a magántőke bevonása csak pótlólagos lehetőségként jön számításba. Akkor, ha nem sikerül a Kúria viszszavétele. Azonban egyelőre a PPP-módszer is kérdéses, mivel országgyűlési garancia szükséges hozzá. A beruházás összegét kamatostól vissza kell fizetni a vállalkozónak.
A magántőke segítségével végrehajtott állami beruházás (PPP) szabadíthatná meg gondjaitól a Pest Megyei Bíróságot is. Az 1972-ben épült, bíróságnak alig alkalmas székházuk amortizálódott, új épülettel kellene felváltani, vagy teljesen átépíteni. Szelényiné Roszik Erzsébet elnök szerint a kivitelezés 8-10 milliárd forintba kerülhetne. Ugyanakkor az Országos Igazságszolgáltatási Tanács az összes bíróság beruházására 2-2,3 milliárd forintot kap évente – ezért elemzik most a PPP lehetőségét. A főváros után Pest megyében van a legtöbb peres és nem peres ügy. A megyei bíróság jelenleg három épületet bérel különféle részlegei számára, évi 100-110 millió forintos összegért.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.