Családi kör

Bár nyilvánvalóan nem több nyári politikai blöffnél a kormány sms-kérdése a harmadik gyermek nemének megválasztásáról, a valóban aggasztó népességcsökkenés megállítására Európa-szerte keresik a megoldást. Hogy milyen eszközöket vet be és milyen eredményt érhet el a politika a gyermekvállalási kedv fellendítésében, erről kérdeztük Spéder Zsoltot, a Népességtudományi Kutatóintézet igazgatóját.

Hanthy Kinga
2005. 08. 05. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Mióta beszélhetünk népesedéspolitikáról?
– Elég új keletű ez a fogalom. A népesedéspolitika mint intézkedések sorozata a népességcsökkenés megállítására valójában a múlt század közepe táján (1939) született Franciaországban. Más nyugat-európai országok nem is nagyon követték e gyakorlatot. Természetesen számtalan olyan intézkedés volt az európai országokban, amelyek hatottak a népesség alakulására, például a gyermekhalandóság csökkentése, a lakosság egészségének javítása népesedési hatásokkal járt. Magyarországon 1913-ban vezették be a gyermeknevelési pótlékot, igaz, csak az állami alkalmazottaknak, népesedéspolitikáról viszont a 60-as évek közepe óta beszélhetünk.
– A szocialista rendszer gyorsan megalkotta az elképzelését arról, hogyan kell egy társadalomnak élnie, sokasodnia. Az ötvenes évek, a Ratkó-korszak, tehát az abortusz tilalma, ha demokratikus nem is, de eredményes volt. Jóval több gyermek született.
– A nők tömeges munkába állása tette szükségessé annak átgondolását, hogyan tud valaki két teljes értékű munkahelyen teljesíteni. A vészcsengő a háborút követő „baby-boom” után Magyarországon szólalt meg először, amikor a teljes termékenységi arány, tehát az a szám, amely megmutatja, hogy egy nőnek az életében hány gyermeke fog születni, jócskán a 2,1-es népességreprodukcióhoz szükséges szint alá csökkent.
– A politika a szociális intézkedések révén sokszor megpróbált beavatkozni, hogy visszafordítsa a kedvezőtlen jelenségeket. Milyen sikereket könyvelhetett el?
– A meghozott és folyamatosan bővülő intézkedések következtében a reprodukciós szint egészen a kilencvenes évek elejéig a 2-es szint körül mozgott. Ezt követően lett erőteljes a gyermekszám csökkenése. Ám az is látható, hogy a csökkenő tendenciát minden intézkedés csak átmenetileg állítja meg. Ugyanis sokszor a kedvezőbb körülményeket, előnyöket látva a családok előbbre hozzák a gyermekvállalást, de ettől még nem lesz több utódjuk. Bár volt olyan időszak is, mikor a népesedéspolitika eredményének tekintették, hogy csökkent a csak egy gyermeket vállalók aránya. A legfontosabb népesedéspolitikai intézkedések: 1967-től a gyes, majd a szociálpolitikai lakáskedvezmény, 1985-től pedig a gyed bevezetése. Ezek mind átmeneti hullámhegyet idéztek elő, de ez nem bizonyult tartósnak. Az Antall-kormány például jelentős családipótlék-emelést hajtott végre, amely azonban a magas infláció miatt gyorsan értéktelenedett. Így az emelés hatása kimutatható volt ugyan – nálunk később kezdődött el a gyermekszám csökkenése, mint más volt szocialista országokban –, de nem lett tartós. Ugyanis a nők nem a családi pótlék miatt szülnek vagy nem szülnek gyereket. A politika annyit hozzátehet ehhez a genetikai meghatározottsághoz, hogy segít a társadalmi-gazdasági korlátok lebontásában, a gyermekvállalás miatt fellépő hátrányok csökkentésében. Franciaország, majd a nyolcvanas évektől Svédország kivételével Nyugat-Európában alapvetően magánügy volt a gyermekvállalás mostanáig. Mára már igen sok országban belátják, hogy nem az, hiszen az utódok a rendszer fenntartásának a zálogai. Most, hogy szembe kell nézni a társadalom elöregedésével, azzal, hogy kevés a gyerek, kezdik keresni a megoldásokat. Ki a bevándorlástól várja, ki a szociálpolitikai intézkedésektől, így például a gyermekintézmények – óvoda, bölcsőde – kiépítésétől, a részmunkaidő bevezetésétől.
– Óvoda, bölcsőde, gyes és gyed – szemben a nyugati országok többségével – nálunk már régóta van, mégsem érezzük áldásos hatását. Tehát több évtizede van népesedés- és szociálpolitika, csak éppen eredmény nincsen?
– Természetesen a fenti intézmények nélkül nálunk és a volt szocialista országokban nem született volna annyi gyerek, mint amennyi született. Ma a magyar családok átlagban 2,1 gyermeket terveznek, de csak 1,3 születik. Miért? 1990 óta jelentősen nőtt a bizonytalanság mind a munkavállalásban, mind pedig a családpolitikában. A munkahely elvesztése sokak számára napi gond, a családtámogatások terén pedig folytonos a változtatgatás. A gyermekvállalás viszont hosszú távú döntés, amely jövőbeni kiszámíthatóságot igényel. Az is egyértelmű, hogy ha sokkszerűen megkurtítják a családi juttatásokat, csökken a reálértékük, akkor bizony csökken a gyermekvállalási kedv is.
– Bokros Lajosnak elévülhetetlen érdemei vannak a hazai családi támogatások átrendezésében. Igaz-e, hogy a csomagjának volt mérhető negatív hatása?
– A gyermekvállalási kedv visszaesése 1995-től felgyorsult, 1,7-ről 1,4-re esett vissza a reprodukciós szint. Ennek oka, hogy a gyesen, gyeden lévő nők nem szülték meg a második gyermeküket, ők ugyanis nagyon is érezték, mit jelent a gyed megszüntetése. Amikor az Orbán-kormány 2000-ben visszaállította a gyedet, javulás mutatkozott. Hogy a lakástámogatási intézkedései milyen hatással lesznek, az még nem látható. Mindezekkel együtt még jobb helyzetben vagyunk, mint a szomszédaink, az egykori szocialista országok. Csehországban a reprodukciós szint csupán 1,1, Lengyelországban 1,3.
– Nemcsak a gyermekvállalási kedv csökkent, hanem a szülés ideje is kitolódott. Ez milyen társadalmi-szociológiai változással magyarázható?
– Magyarországon évszázadokig, még a nyolcvanas években is a korai gyermekvállalás volt szokásban. Ebben az időben nyugaton a harmincévesek gyakran szinglik, gyermektelenek voltak. A társadalmi átmenettel, úgy tűnik, nálunk a demográfiai átmenet is bekövetkezett, a késői gyermekvállalás ugyanis egyben kevesebb gyermek vállalását is jelenti. A kitolódásban és a halogatásban kulcsszerepe van az oktatási expanziónak, annak, hogy ma háromszor annyian részesülnek felsőfokú képzésben, mint a nyolcvanas években, és annak is, hogy a végzés után a munkába állás nem problémamentes. A gyermekvállaláshoz pedig némi anyagi biztonság elengedhetetlen. A halogatott gyermekek egy része ugyanakkor nem születik meg. Most vannak szülőkorban a Ratkó-unokák, tehát egy demográfiai hullámhegy generációja, és mégsem érezhető, hogy több a szülőképes korban lévő nő.
– Gyakran hallani, hogy bár a különféle támogatási lehetőségekkel sok fiatal juthatott önálló otthonhoz, a kis lakásokban sem lesz nagyobb kedv a nagy családhoz.
– Egykor a másfél szobás panellakásban két-három gyereket neveltek. Akkor a gyermek még az önmegvalósítás színtere volt. Ma már erre számtalan más lehetőség is van az utazástól a jobb autóig, a külföldi munkavállalástól a nagyobb tévéig. Másfél évtizede még természetes volt, hogy a fiatalok a szülőknél laktak, ott megszületett az első, talán a második gyermek is, közben épült az önálló otthonuk – a szülők segítségével. Mostanra valóban magasabb lett az igényszint, a szülők szeretnének mindent megadni a gyermeküknek, sőt ha lehet, előre megteremteni neki a lakást. A párkapcsolatok is nagyon törékenyek, stabilitás nélkül pedig nincsen gyerek. Mindenki keresi az igazit, aztán – talán a magasabb igényszint miatt – nem találja, emiatt alkalmi kapcsolatokkal próbálkozik. A mai huszonévesek között nagyon sok a válási félárva is, telve a felbomlott családokból eredő rossz tapasztalatokkal. Mindemellett igen erős az ösztönzés a fogyasztásra, az individualizmusra, ezt sulykolják a reklámok, ezt a média.
– Növelhetné-e a szülési kedvet, ha lehetőség lenne a harmadik gyermek nemének megválasztására, amint ezt a kormány sms-kérdésében sugallja?
– Aligha. A nők többsége nem jókedvében szingli és gyermektelen. A demográfusi szakma szerint a második gyermek vállalásánál szokott számítani a gyermek neme: a többség a fiú mellé lányt, a lány mellé ugyan fiút szeretne, de nem ettől fogja elhatározni, hogy vállal-e második gyermeket vagy sem. A reprodukciós ösztön arra készteti az embert, hogy utódja legyen. Inkább a késői gyermekvállalás, a halogatás, tologatás csökkenti a gyermekszámot. A legnagyobb visszaesés a középvégzettségűek között érezhető. Az értelmiségi nőknek nagyobb az esélyük, hogy sikerrel visszailleszkedjenek a gyermekszülés után, és közülük sokan dolgoznak a biztonságot jelentő közszférában, míg egy hipermarket-pénztáros, egy bolti eladó, tehát egy, a privát szférában dolgozó alkalmazott pontosan érzékeli, hogy kiszolgáltatott, hogy semmiféle garanciája nincs arra, hogy visszatérhet a munkahelyére.
– Ebbe azonban a politika nem szólhat bele.
– A politika akkor segíthet, ha megteremti a kiszámíthatóbb világ kereteit – ne feledjük, hogy a kormányzat hozza a törvényeket, és az a legnagyobb munkaadó, vagyis nagyon sok nőt, tanárnőt, ápolónőt, ügyintézőt alkalmaz –, ha jó színvonalú gyermekintézményeket működtet, és lehetővé teszi a részmunkaidőt, hogy egy családanya ne kényszerüljön napi tízórás munkára. A másfél keresős családmodell tűnik ma vonzónak, tehát amelyben az anya dolgozni is tud és gyermeket is nevel.
– Lehetne-e eredményes bármilyen pozitív kampány, amelyik a nagycsaládos életforma előnyeit, harmóniáját hirdetné, szemben az „egyedül vagy a haverokkal jobb” életérzéssel? Az amerikai családi filmekben természetes a három gyermek, annak minden gondjával, de minden szépségével is együtt. Nálunk ez nem működhetne?
– A túlzott idealizálás bizonyosan nem vezetne eredményre. Az emberek nem hiszik el az idilli nagycsalád-képet, mert a tapasztalataik ennek ellentmondanak. De valóban nagy szükség lenne olyan televíziós műsorokra – mint volt a Családi kör –, amelyek nem rejtenék el a gondokat, de megmutatnák a megoldások útjait is.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.