Egy templom New Yorkban

S z e n t I s t v á n ü n n e p e

Fáy Zoltán
2005. 08. 18. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Rövid meghívóból értesülhetett az idén a fogyatkozó New York-i magyarság az egyik kiemelkedően fontos intézményének évfordulójáról: „St. Stephen of Hungary Church 100th Anniversary Celebration Sunday, August 21, 2005” – áll az értesítésben. Mint minden régi templom közösségének, így a New York-i Szent Istvánnak is számtalan alkalma lehet az ünneplésre. New York XIX. század végi magyarságának lelkipásztori ellátása az emigránsok hatalmas száma miatt nem kis feladatot jelentett, amelyet a formálódó közösség tagjai a helyi érsek közreműködésével és az óhaza segítségével igyekeztek megoldani. A Szent István Római és Görög Katolikus Templom és Betegsegélyező Egylet 1901. május 6-án alakult meg, s az alapítók hamarosan Corrigan érsekhez fordultak, hogy járjon közbe egy magyar pap kiküldéséért. Corrigan a kivándoroltak óhazájából, Samassa József egri érsektől kért papot az egyházközség felállításához. December 5-én már meg is érkezett egy fiatal jászberényi lelkipásztor, Perényi László, aki hatalmas lelkesedéssel látott hozzá a szervezés nagy körültekintést igénylő munkájához. Az alakuló közösség első, ideiglenes templomát a Szent Szaniszló lengyel templom alagsorában alakították ki, s itt tartották az első istentiszteleteket. Az egyházközség formálisan 1902 januárjában alakult meg, s öt hónappal később – eleget téve a baltimore-i egyházmegyei zsinat rendelkezésének – már egyházközségi tanácsot is választottak.
A Szent Szaniszló-templom alagsora persze nem jelentett hosszú távú megoldást, és Perényi László atya hamarosan gyűjtést kezdeményezett egy méltó körülményeket biztosító templom felépítésére. Az adakozás a New Yorkot csak ideiglenes lakóhelyül választó továbbvándorlók magas száma, valamint az emigránsok rossz szociális helyzete miatt eleinte csekély eredményt hozott, és kétségesnek látszott, sikerül-e valaha önálló templomhoz jutnia a kinti magyarságnak. Amikor Apponyi Albert gróf, látva az egyházközség problémáit, segítséget ígért Magyarországról, az öntudatos amerikai magyarok, tiltakozásul a magyar belpolitikai fejlemények miatt, elutasították a „könyöradományt”.
A templomépítés ügye már-már csaknem végleg zátonyra futott, amikor Gerster Árpád, Samassa József egri érsek és Apponyi Albert jelentősebb anyagi támogatásával sikerült megvásárolni a 420 East 14. utcában lévő presbiteriánus templomot, amelyet gyors átalakítás után 1905. szeptember 3-án áldott meg John Farley érsek képviselője, Msgr. John Edward. Ez lett New York első magyar Szent István-temploma.
A közösség fejlődésének új lendületet adott, hogy saját templomukban tarthatták istentiszteleteiket, és a plébániaközösségen belül egymás után jöttek létre a nemzeti összetartozást is erősítő hitbuzgalmi társulatok. A társas élet szerveződésében komoly szerepe volt, hogy a presbiteriánus templom átalakításakor nemcsak liturgikus tér létrehozására gondoltak, hanem az emeleti részen egy tágas termet is építettek, amely alkalmas volt kulturális és hagyományőrző rendezvények megtartására.
Az egyházközség gyarapodása – főként az első világháborút követő újabb kivándorlási hullám miatt – azonban a mintegy háromszáz fő befogadására alkalmas 14. utcai Szent István-templom hamarosan szűkösnek bizonyult. 1922 szeptemberében magyar ferences atyák érkeztek missziót tartani New Yorkba, és ennek sikerességét látva Patrick Hayes érsek P. Peéri Bonaventura szegedi házfőnököt kérte fel a plébánia további vezetésére. Mivel Peéri Bonaventura hazai felettese, Tamás Alajos tartományfőnök hozzájárult e feladat ellátásához, sőt még segítőtársakat is adott a provinciából Szabó Brúnó, Unyi Bernardin, Jászai Benvenut és Kalmár Özséb személyében, nem volt akadálya, hogy az egyházközség, immár ferences vezetéssel, teljesen megújuljon.
1923. május 20-án született meg a határozat az új templom építésére. Peéri Bonaventura négy házhelyet vásárolt meg a 82. utcában. E jelentős területre azért volt szükség, mert identitása megőrzéséhez nemcsak az új Szent István-templomot készültek felépíteni, hanem a magyar iskolát, valamint az iskolát ellátó nővérek számára zárdát is. Négyszázhat alapító önzetlen támogatásából tudott mindez viszonylag rövid időn belül megvalósulni.
1927. augusztus 20-án szimbolikusan megkezdődött az építkezés. A plébános megtette az első kapavágásokat a terület feltöréséhez, és példáját, a történelmi pillanatot átérezve, az ünneplők közül sokan követték. Az alapkőletételre november 13-án került sor, s a körültekintő tervekkel és nagy anyagi áldozathozatallal, Szendy Emil építészmérnök elgondolásai alapján létrehozott magyar központ templomát – a New York Times becslése szerint tízezer fős tömeg jelenlétében – 1928. december 2-án szentelte fel Hayes bíboros.
A hatemeletes épület alagsorában tágas, öt-hatszáz fő befogadására alkalmas közösségi terem kapott helyet, az emeleten pedig az iskola. A szomszédos telken némi késéssel épült fel a magyar iskolában tanító Isteni Szeretet Leányainak apácazárdája.
Talán mi sem természetesebb, mint hogy egy emigráns magyar közösség plébániájának védőszentjévé Szent Istvánt választották, akinek alakja egyszerre jeleníti meg a vallási és a nemzeti összetartozást. Az államalapító király tisztelete ma is segíthet, és az elmúlt száz esztendő alatt sokszor segíthetett feldolgozni a kezdeti számkivetettség élményét; az országból politikai vagy gazdasági okokból, egyszerű kalandvágyból eltávozottak bonyolult és ambivalens kapcsolatát a nemzettel, az óhazával és a mindenkori magyarországi kormányzatokkal.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.