Egyre többen az adósság csapdájában

A bruttó nemzeti termékhez (GDP) viszonyítva 2000 óta 5,4-szeresére nőtt a magyar lakosság hitelintézetekkel, takarékszövetkezetekkel, lízingcégekkel, biztosítókkal szembeni eladósodása – derül ki a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete éves jelentéséből. E szerint ugyanis négyezermilliárd forintra emelkedett 2004 végén a magyar háztartások összes tartozása a négy évvel ezelőtti 740 milliárd forintról, amely magában foglalja a háztartások teljes tartozását.

Hunyor Erna
2005. 08. 07. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Négyezermilliárd forintra emelkedett 2004 végén a magyar háztartások összes tartozása a 2000. végi 740 milliárd forintról, amely adat magában foglalja a háztartások teljes, azaz nem csak a bankok felé fennálló tartozásait is. A lakosság rendelkezésére álló jövedelméhez, különösen a szabad rendelkezésű jövedelmekhez képest ez az arány már kifejezetten magas – állapította meg a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete (PSZÁF). A felügyelet úgy véli: növekvő kockázatokra utal emellett a BAR-listán (BAR: bankközi adós- és hitelinformációs rendszer) szereplő lakossági adósok rohamosan növekvő száma is.
A PSZÁF éves jelentéséből kiderült, hogy a hazai bankrendszer legnagyobb arányú hitelkihelyezését továbbra is a lakáshitelek képezik. Bár a növekedési ütem lassult, az 1900 milliárd forintos állomány 2004 végén a lakossági bankhitelek hetven százalékát tette ki. A lakáshitelek kockázata nálunk nemzetközi mércével mérve is alacsonynak tekinthető, mert a hitelek négyötöde állami támogatásban részesül, és ezek kamata maximált.
A gépjármű-hitelezés azonban ennél jóval kockázatosabbnak bizonyult. A keresletnövekedés az elmúlt év közepén érte el a csúcsát, azóta mind az új, mind a használt gépkocsik piacán visszaesés tapasztalható.
A leginkább kockázatosnak azonban
a PSZÁF a pénzkölcsönzőket tartotta. Ugyanis – mint az éves jelentésből kitűnik – adósságcsapdába kerülhetnek azok, akik olyan pénzkölcsönzőkhöz fordulnak, amelyek nagyon magas kamatra, ám gyorsan, s rövid futamidőre adnak kis összegű hiteleket. Az igénylők ugyanis általában megélhetési problémáik finanszírozására költik el ezt a pénzt. A PSZÁF ebben a folyamatban azért lát fokozott kockázatot az ügyfelek számára, mert a hitelfelvevők nem minden esetben számolnak a gyors forráshoz jutás későbbi terheivel.
A felügyelet szerint a unit linked (befektetéshez kötött) életbiztosítások piacán az elmúlt évben kiéleződött a verseny, a termékek egyre bonyolultabbá válnak, ami az ügyfelek számára nagyobb – vagy fel nem ismert – kockázatot jelent, a transzparencia ugyanis ezzel együtt nem erősödött. Néhány biztosítónál a szerződési feltételek keret jelleggel sem tartalmazzák az ügyfél által választható eszközalapok befektetési portfólióját – állapítja meg a jelentés. A nyugdíjpénztárak esetében a működési és vagyonkezelési költségek alakulása a hoszszú távú hozamokat is befolyásolja, ezek esetében egyébként a PSZÁF szerint nem is elsősorban a költségek szintje, hanem azok eltérései hordoznak kockázatot. A vállalkozói piac kockázatait elemezve a felügyelet úgy tartja, a lakásépítési vállalkozásokat finanszírozó vállalkozói hitelek az építési piacon kialakult túlkínálat miatt a lakáshiteleknél magasabb szintű és növekvő kockázatot rejtenek a finanszírozók számára.
Az elmúlt évben a vállalati körben tovább nőtt, a lakossági körben pedig rohamosan emelkedett a devizában, illetve devizaalapon nyújtott hitelek száma és részaránya. A lakossági hiteleken belül a gépjárműhitelek túlnyomó többsége devizahitel, de megjelentek ezek a hitelek a jelzáloghitelek között is. A vállalati körben különösen a kis- és középvállalkozások devizahitelezésének növekedése figyelemre méltó. A devizahitelek fő vonzerejét a forintnál jóval alacsonyabb kamatok és a hosszabb ideje stabilan erős forint képezik. Ezekben a tényezőkben rejlenek kockázataik is: a külföldi kamatok növekedhetnek, a forint gyengülhet. A hitelek visszafizetési terhe – a hazai átlagos törlesztési összegek ismeretében – csak jelentősebb árfolyam- és kamatváltozások mellett nő meg jelentősen. Ennek ellenére a PSZÁF – a lakosság szabad rendelkezésű jövedelmének korlátozottsága miatt – számol az ehhez kapcsolódó kockázattal. Árfolyamkockázat azoknál az ügyfeleknél merül fel, akiknek nem az adott devizában vannak bevételeik. A lakosságot és a kisvállalkozások jelentős részét ilyen ügyfélnek tekinti a felügyelet. Ezt a kockázatot úgy lehet mérsékelni, ha a fogyasztók minél szélesebb köre teljes mértékben tudatában van a devizahitelek sajátos kockázatainak. A teljes átláthatóság nemcsak az ügyfelek érdeke, hanem a hitelezőké is, mivel a devizahiteleknél az ügyfelek által vállalt árfolyamkockázat kedvezőtlen körülmények bekövetkezte esetén az ő hitelezési kockázatukká válik.
Az intézményi kockázatokat elemezve a PSZÁF jelentésében felhívta a figyelmet a növekvő hitel/betét arányra. Az ezzel kapcsolatos kockázatot azonban mérsékli, hogy a külföldi források zöme nem betét, hanem főleg az anyabankoktól származó éven túli hitel. Ezzel kapcsolatban a PSZÁF megjegyezte: a bankoknak kifejezetten megéri külföldről olcsó forrásokat felvenni, egyebek között ezért mérséklik gyorsabban a betétek kamatszintjét, mint a hitelekét. A PSZÁF szerint számos tényező arra utal, hogy az idén alacsonyabb lesz a pénzintézetek jövedelme.
Jelenleg közel félmillió ügyfél rendelkezik internetes kapcsolattal pénzügyi intézményekhez, nagyobbrészt bankokhoz, kisebbrészt biztosítókhoz. Az ügyfelek többsége még nem végez pénzügyi műveleteket a hálón keresztül, csupán számlájáról, befektetéseiről tájékozódik. Ugyanakkor már megjelentek az internetes visszaélések sajátos formái is, mint például az illetéktelen kártyahasználat. A szolgáltató pénzintézetek a fejlett technikát alkalmazva próbálják minimálisra szorítani az internetes csalások lehetőségét, de teljes biztonságot nem tudnak adni. Újonnan felmerülő és fokozatosan teret nyerő probléma az interneten keresztüli biztosítási termékértékesítés során a polgári törvénykönyvben előírt, írásbeli biztosítási szerződéskötésre, írásbeli ügyfél-tájékoztatásra vonatkozó szabályok nem teljes körű betartása.
Az elmúlt évben 2900 írásbeli panasz érkezett a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletéhez a pénzügyi intézmények ügyfeleitől. Az ügyfelek elsősorban a bankokra és a biztosítókra panaszkodnak.



Lízing: elérheti a tízezret a visszavett autók száma
Rövid idő alatt vált népszerűvé hazánkban a lízing – főként a gépjármű-kereskedelem piacán –, hiszen megoldást jelent, hogy ha nincs egy összegben a zsebünkben az autó ára, az önrész kifizetése után azonnal elhozhatjuk a gépjárművet. Sokan azonban nem számoltak azzal, hogy az átlagosan hatvan hónapra szóló törlesztőidőszak alatt elveszíthetik munkahelyüket, tartósan megbetegedhetnek, képtelenné válhatnak a részletek fizetésére. A Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete (PSZÁF) megállapította, hogy a pénzügyi vállalkozások szektora évekig a pénzügyi szféra legdinamikusabban piacot szerző, ráadásul kirívóan magas jövedelmezőséggel tevékenykedő szektora volt. Azt, hogy a PSZÁF-nek a korábbinál is nagyobb figyelmet érdemes fordítania a pénzügyi vállalkozási szektor iránt, egyrészt az indokolja, hogy az utóbbi években a nemzetgazdaságon, illetve a teljes pénzügyi szférán belüli súlya folyamatosan növekedett. A pénzügyi vállalkozások mérlegfőösszege 2000 végén még csak az évi GDP 3,3 százalékával, 2004 végén viszont már a nyolc százalékával volt egyenértékű. A pénzügyi vállalkozások szektora a legtekintélyesebb súlyt a lakosság finanszírozásában érte el. A kiemelt figyelmet másrészt az is indokolja, hogy az utóbbi időben sorjáznak a figyelmeztető jelek: a pénzügyi vállalkozások aranykora nem folytatódik tovább. A szektor növekedési üteme bár továbbra is gyors, de csökkenő. Romlik az ügyfelekkel szembeni követelések döntő hányadát lefedő pénzkölcsön és lízingportfólió minősége is. Ez azt jelenti: a lakosság eladósodottsága e téren is jelentős, ám egyre több a nem fizető adós. A Magyar Lízingszövetség honlapján lévő információk szerint a szervezet tagvállalatai 2005 első fél évében 536,63 milliárd forint értékű eszköz beszerzését finanszírozták, ami 4,4 százalékkal haladja meg a tavalyi első félévit, és mintegy fele a tavalyi egész évi 1069,92 milliárd forintos eszközértéknek. A szövetség életében most fordult elő először, hogy a finanszírozott eszközérték növekedése egy számjegyű volt. A lízingszakma részesedése továbbra is jelentős a hazai beruházásokban: a 2000. évi 13,4 százalékos arány egyes becslések szerint a tavalyi év végére 25 százalék körülire növekedett, s az idén tovább emelkedett részvétele a beruházások középtávú finanszírozásában.
A lízinggel finanszírozott beruházások összetételében lényeges változás, hogy a gépek és berendezések lízingbe adása és finanszírozása ugrásszerűen, közel negyven százalékkal megemelkedett, és részesedésük a finanszírozott eszközértékben hét százalékról 9,3 százalékra nőtt.
A gépjárművek részaránya továbbra is meghatározó maradt, s együttesen most is elérik a 85 százalékot az eszközértéket tekintve. Ezen belül a 13,6 százalékkal bővülő haszongépjárművek részesedése kismértékben – 11,9-ről 13 százalékra – nőtt, miközben a mindössze 0,3 százalékkal bővülő személygépkocsik részaránya 73,1-ről 72,3 százalékra mérséklődött. A személygépkocsik esetében a változást jelzi, hogy abszolút értékben 3,5 százalékkal – 375,8 milliárdról 388,2 milliárd forintra – nőtt az eszközérték. Az utóbbi öt évben most fordult elő másodszor, hogy a személygépkocsi-ágazat növekedése elmarad a lízingszövetség átlagos – az első fél évben 4,4 százalékos – növekedési ütemétől. A visszavett autók száma az idén is minden bizonnyal eléri majd a tízezret.



Változatlanul hitelből vásárolunk
Amíg a jegybanki alapkamat szintje az elmúlt hónapokban markánsan csökkent, és vele együtt alászálltak a bankbetétek kamatai is, az áruhitelek alig valamivel váltak olcsóbbá.
Nem vette el az emberek kedvét a fogyasztási hitelektől, hogy januártól a bankoknak minden esetben kötelező kiírniuk a teljes hiteldíjmutató öszszegét. A bűvös THM átlagosan 29 százalék feletti, de ez persze bankonként és hitelkonstrukciónként változó. Ami nem változik, az az, hogy továbbra is ez a hitelfelvételi forma a legdrágább, és nem úgy tűnik, hogy a bankok kamatcsökkentési hajlandósága a közeljövőben látványosan nőne. Erről elég beszédesen árulkodik, ha összehasonlítjuk a jegybanki alapkamat és az átlagos fogyasztói hitelkamatok alakulását.
A Magyar Nemzeti Bank 2004 márciusában 12,5 százalékos szintről kezdte lassan, de fokozatosan mérsékelni irányadó kamatlábát. Ekkor a háztartási szektor fogyasztási hiteleinek esetében a változó kamatozású vagy legfeljebb egyéves, fix kamatozású hitelek átlagos kamatlába 23 százalékos volt. Idén júniusra a jegybanki alapkamat már csupán hétszázalékos volt, ehhez képest a fogyasztási hitelek éves kamatlába átlagosan 19,5 százalékos volt. Vagyis a negyvennégy százalékos jegybanki csökkentés mellett a kölcsönkamatok alig 16 százalékkal mérséklődtek.
A jegybank legfrissebb adatai szerint májusról júniusra csökkent valamelyest a kamatláb mértéke, s ezzel párhuzamosan valamivel kisebbé váltak a teljes hiteldíjmutatók is. Gyors piaci körképünk alapján ma a Credigen Bank Rt. áruhitele a legolcsóbb. Egy tizenkét havi törlesztőidőre felvett, kétszázezer forintos áruhitel teljes hiteldíjmutatója náluk 37,14 százalékos, magyarán a pénzintézet egy év alatt csaknem 75 ezer forintot keres egy ilyen üzleten. Pár tized százalékkal drágább ennél az OTP áruvásárlási gyorskölcsöne, és nagyjából egy százalékkal magasabb THM-mel dolgozik a legnagyobb hazai áruhitel-kihelyező bank, a Cetelem. A piacon a Credigen Bank áruhitelei a legdrágábbak. Aki itt vesz fel 200 ezer forintnyi kölcsönt, 47 százalékos THM-re számítson – legalábbis a privatbankar.hu internetes szaklapon található kalkulátor szerint.
A komoly költségek ellenére a fogyasztási hitelek továbbra is kapósak, és a korábban uborkaszezonnak számító nyár sem csappantja meg a vásárlók kölcsönfelvételi kedvét. A Magyar Nemzeti Bank adatai legalábbis azt mutatják, hogy idén június hozta a szokásosnak mondható húszmilliárd forintos hitelfelvételt. Ennek egyik oka az lehet, hogy a bankok most már akár nyaralásra is kölcsönöznek, noha ez nem nevezhető tipikus áruhitelnek. A fogyasztók slágerlistáját továbbra is a viszonylag olcsó, százezer forint alatti műszaki cikkek vezetik, ezekből egy család olykor többet is vásárol hitelre. Általános tapasztalat, hogy a hitelfelvevők egy része a lehetőségek bűvöletében rosszul ítéli meg saját teherviselő képességét, és később gondjai adódnak a törlesztéssel. Száz hitelkihelyezésből tíz bizonyul utóbb problémásnak. Száz hitelfelvevőből csaknem hatnak van harminc napnál nem régebbi, 1,6 százalékuknak harminc és kilencven nap közötti, 2,8 százalékuknak pedig egy éven túli törlesztőrészlet-tartozása.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.