Michal Kovác, Szlovákia első köztársasági elnöke 75 éves. Ebből az alkalomból fogadta őt Ivan Gasparovic jelenlegi államfő, s megbeszéléseik témája volt többek között a politikai helyzet értékelése. Michal Kovác szerint Vladimír Meciar továbbra is antidemokratikus módszereket alkalmaz pártja irányításában, olyanokat, amelyek miatt ő már 1994-ben kénytelen volt ellene fordulni.
Ivan Gasparovic az értékeléssel egyetért, ami azért érdekes, mert a jelenlegi államfő bősz támogatója volt Meciarnak akkor, amikor Michal Kovác fiát elrabolták – korabeli sajtóhírek szerint azért, hogy lélektani nyomást gyakoroljanak az akkori köztársasági elnökre, és lemondásra kényszerítsék. Ivan Gasparovic csak 1998-ban fordított hátat Meciarnak, amikor nem került a választási jelöltlistára, amit a jelenlegi államfő természetesen mind a mai napig tagad, s Michal Kovácscsal együtt állítja, az „antidemokratikus pártvezetési módszerek miatt” hagyta ott Meciart, aki már akkor is, de azóta is „politikai eszközként használja a hazugságot”. Persze, azt is érdemes megjegyezni, hogy Michal Kovác éppen Vladimír Meciar javaslatára lett az 1993-ban megalakult Szlovákia első államfője. Michal Kovác erről nem beszélt Gasparoviccsal, de kettejük megbeszélése után kijelentette: „a Demokratikus Szlovákiáért Mozgalom vezető politikusai és képviselői képtelenek az önreflexióra, s amennyiben nem határolják el magukat négyéves kormányzásuk alatt elkövetett hibáiktól, el kellene tűnniük a politikai színtérről”. A bírálatra Vladimír Meciar helyett a Demokratikus Szlovákiáért Mozgalom alelnöke, Milan Urbáni reagált, aki szerint „Michal Kovác már elvonulhatna a közéletből, hogy ne borzolja a kedélyeket”, de még mielőtt ezt megteszi, „bocsánatot kérhetne a mozgalomtól, amiért egykoron elárulta anyapártját”.
Közben a választások közeledtével a kormánypártok egyre többet beszélnek az elmúlt években végrehajtott reformok finomításáról, a Szlovák Demokratikus és Keresztény Unió erre építette nyári országjárását. A pozsonyi Új Szó által idézett Mikulás Dzurinda pártelnök szerint „a gyakorlat elvárásaihoz kell igazítani és úgy kell átalakítani őket, hogy az emberek jobban megértsék a reformok valódi célját”. A kormányfő szeptemberben akarja bejelenteni az átfogó reformot.
Lavrov üzent Amerikának, a békéről szólt
