Simon Attila, az alapítvány kuratóriumi elnöke lapunknak elmondta, szeretnék elősegíteni, hogy az amúgy is hátrányos helyzetű kárpátaljai magyar anyanyelvű tanárok némi financiális támogatást kapjanak embert próbáló munkájukhoz. A magyar tanár kitétel félrevezető lehet, így pontosítani kell. Nem csupán a magyar nyelv és irodalom tanítóiról van szó, hanem mindazokról, akik Kazinczy és Arany János nyelvén kívánják oktatni a kisebbségi sorban élő magyar diákokat, akár kémiáról vagy matematikáról legyen szó.
S hogy miért éppen Kárpátalja? Hiszen tudhatjuk, az elszakított nemzetrészek mindegyikében sajnos visszaszorulóban van a magyar nyelvű oktatás, illetve a magyar nyelv használata. Simon Attila megadja a választ: azért esett a választásuk Kárpátaljára, mert az ottani magyarság messze a legszegényebb és számarányban is kiszolgáltatott helyzetben van a többségi nemzethez képest.
Az alapítvány akcióját megállapodásuk alapján támogatja a Kárpátaljai Magyar Pedagógus Szövetség, és segítséget nyújtanak a települések, iskolák kiválasztásában. Az alapítványi elnök hangsúlyozza: a kijelölésnél nemcsak az a fontos szempont, hogy magyar nyelvű tanárokról legyen szó, hanem az is, hogy a tanintézmény szórványterületen legyen. A kárpátaljai magyarság között ugyanis ezek a közösségek vannak a legnehezebb helyzetben. Így azok a kárpátaljai általános iskolai tanárok számíthatnak legnagyobb eséllyel ösztöndíjra, akik olyan kis falvakban, városokban fejtik ki tevékenységüket, amelyekben harminc százaléknál kisebb a magyarság számaránya. A bevallott szándék egyértelmű: megakadályozni, hogy a vészesen fogyó szórványmagyarság végképp eltűnjön a térképről. Az alapítvány célkitűzései értelmében megkockáztatható: a huszti, técsői vagy a rahói járásban nagy eséllyel pályázhatnak a támogatásra.
Természetesen a Hármashalom Alapítványnál is tudják, hogy az általuk összegyűjtött adományok igencsak szűkösek lehetnek az igényekhez képest. Megdöbbentő az adat, mégis tény: egy általános iskolai tanár Kárpátalján mindössze tíz-tizenötezer forintnak megfelelő összeget keres havonta. Az akció meghirdetői tehát úgy érzik, az általuk tervezett ötvenezer forintos ösztöndíj – ami hónaponként mintegy ötezer forintot jelenthet – szerény, ám mégis jelentős támogatást képvisel. Az akció egyébként már most ősszel indul, de 2006 tavaszáig folyamatosan várják a jelentkező tanárokat éppúgy, mint az adományozókat. Fontos tudnivaló, hogy akár egy hónapnyi keresetkiegészítést is fel lehet ajánlani. Minden forint számít és segítséget jelent. Az alapítványnál számítanak arra, hogy jelentkeznek olyan tehetősebb vállalkozók, nagyobb cégek is, akik fontosnak tartják, hogy Kárpátalján még évtizedek múlva is beszéljenek magyarul. Minden ellenkező híreszteléssel szemben nem csupán érzelmi kérdés ugyanis a határon túli magyarság támogatása. Ha nem sikerül pénzügyi eszközökkel is megsegítenünk nemzettársainkat, Magyarország regionális gazdasági lehetőségeit is elszalasztjuk.
Igaz, az eddigi tapasztalatok arra intenek, hogy a legjobb szívű felajánlók jobbára a kevésbé vagyonosok köréből kerülnek ki. Könyvgyűjtő akciójuk során például egy idős asszony átutazta a fél fővárost csupán azért, hogy családi könyvtárának értékes ritkaságait elhozza a határon túli magyar könyvtárak részére.
S hogy miért éppen az általános iskolai tanárokat szeretné segíteni a Hármashalom Alapítvány? Ha a legifjabb generációk nem anyanyelvükön sajátítják el a legfontosabb ismereteket, a legfogékonyabb korban elmulasztott tudást, készséget később már szinte lehetetlen pótolni.
Eleddig főként arról vált ismeretessé a Hármashalom Alapítvány, hogy sikeres könyvgyűjtő akciójával sok ezer művel gazdagította a határon túli magyar nyelvű könyvtárakat. Mintegy ötven-hatvanezer kötetet juttattak el így a hazai jótékonyságnak köszönhetően a rászorulóknak. Simon Attila arra a legbüszkébb, hogy ez esetben is főleg a szórványmagyarság könyvtárait tudták gyarapítani, így még a legdélibb magyar településre, Székelykevére, vagy a nagybecskereki Emmausz katolikus fiúkollégiumba is komoly kulturális értékeket szállíthattak. Honlapjukon, a www.harmashalom. hu-n minden további információ megtalálható. Az alapítvány tagjai vallják: a határon túli magyarság segítésében az információ áramoltatása és az összefogás hozhatja meg az áttörést. A Fogadjon örökbe egy magyar tanárt! mozgalom esetében is abban reménykednek, hogy nem csupán egyre több adomány gyűlik össze, de példájuk tovább terjed, s mások is megtalálják a módját a szórványmagyarság átfogó támogatásának.

Nem a toka a szégyen, hanem a hazudozás