Homokterenye középkori temploma

Rejtőzködő Magyarország

Ludwig Emil
2005. 08. 05. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Folytatjuk márciusban félbehagyott barangolásunkat a változatos nógrádi tájakon. A Mátra északi lankáin járunk, a Zagyva forrásvidékén, elszegényedő egykori bányásztelepüléseken. A Mátranovákkal és Nádújfaluval Mátraterenye néven 1984-ben egyesített Homokterenye falurész régi neve Atyaháza (vagy Atyásháza) volt. Legrégebbi említése 1296-ban történik, a helynévből templom megléte is sejthető. Az újabb helynév 1404-ben bukkan fel egy okiratban, amikor Zsigmond király (1387–1437) Homokterennei Miklós fia Miklósnak és Jánosnak birtokrészeket adományoz a faluvégen. 1418-ban már az egész település e néven szerepel. A község eredetileg, majd az újkorban Nógrád vármegye része volt, ám a XV. században Heveshez tartozott. 1548-ban Nagy Balázs és Horváth András a földesura; 1552-ben az Eger ellen vonuló hadak elfoglalják. Homokterenye 1555-től 1558-ig a hatvani szandzsák területén fekszik öt adóköteles házzal, a hódoltság után, 1715-ben tíz magyar háztartást írnak össze benne.
A hosszú utcás település északi oldalán, a temetődombon található a török kor előtti falu temploma. Eredetileg kőfallal kerített, torony nélküli, tágas, egyhajós épület, amely leginkább a gótika korának jegyeit viseli magán. Elődje valamikor a XIII. században készült Szent Márton püspök tiszteletére. Az északi oldalhoz csatlakozó falak egy 1966-ban feltárt román kori sírkápolna maradványai, a közelében egy osszárium (csontház) alapjai is láthatók. A nyugati homlokfal sarkait egyenes támpillérek erősítik, tengelyében reneszánsz formájú, kőkeretes ajtó nyílik. A tető ormán ülő deszka huszártorony már XVIII. századi ácsmunka.
Keletelt szentélyének északi sarkánál, az egyenes zárófal mellett egy félköríves apszis tanúfala került napvilágra. A templomhajó déli oldalának közepén lévő csúcsíves kapuzat érdekessége a homokkő bélletén látható számtalan vágás és bekarcolás. Az öreg temető szent földjén álló épületből zarándokok templomport kapartak éles késükkel, bízva annak gyógyító erejében. A kaputól jobbra-balra keskeny, magas gótikus ablakok, a templombelső egyetlen késő középkori részlete a szentély déli falába mélyedő, alacsony padkás, lapos boltozatos kettős papi ülőfülke. Az 1500-as évek elején készülhetett, amikor a hajót egyenes, festett deszkamennyezettel fedték be. (Ezt 1920-ban lebontották, egy szemtanú szerint az 1512-es évszám és latin nyelvű szövegek voltak rajta.)
Az 1832. évi egyház-látogatási jegyzőkönyvben szereplő Szent Márton-freskónak nincs nyoma, a főoltár fölötti olajfestmény – Szent Márton megfelezi köpenyét a koldussal – felirata: „1871, Kovács Ferenc”. A magasan fekvő, régi cinteremből szép kilátás nyílik a Mátra erdős nyúlványaira és a völgyben a Zagyva és a Bárna-patak összefolyásánál felduzzasztott tavacskára.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.