Brüsszel ezt nem látja, a migránsok miatt romlik a közbiztonság

A Balkán szívében, Bosznia-Hercegovinában egyre súlyosbodó migránsválság bontakozik ki, amely komoly biztonsági kockázatokat és társadalmi feszültségeket okoz az országban. Az elmúlt években drámaian megnőtt az illegális határátlépők száma, ami most már nem csak a helyi lakosság mindennapjait nehezíti meg, de a bevándorlók közötti konfliktusok is egyre gyakoribbá válnak. A migránsok miatt rettegnek a helyiek.

2025. 07. 06. 5:52
Egyre több az illegális bevándorló a Balkánon (Fotó: AFP)
Egyre több az illegális bevándorló a Balkánon (Fotó: AFP)
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A migránstáborok nem jelentenek sem biztonsági, sem humanitárius megoldást, hanem problémák és instabilitás forrásai – nyilatkozta Nemanja Davidovics, a Boszniai Szerb Köztársaság elnökének tanácsadója. Szavai jól tükrözik azt a növekvő aggodalmat, amely az ország vezetőit és lakosságát egyaránt jellemzi. A migránsok miatt egyre nagyobb a félelem a balkáni országban.

Migránsok miatt rettegnek Boszniában (Fotó: AFP)
Migránsok miatt rettegnek Boszniában (Fotó: AFP)

A helyzet súlyosságát jól mutatja egy nemrégiben történt incidens Gradiskában, ahol afgán bevándorlók egy csoportja pakisztáni migránsokat rabolt el.

 A különböző etnikai és kulturális hátterű migránsok között is feszültségek alakulhatnak ki, ami további biztonsági kockázatokat jelent.

Predrag Tyeranity, a Banja Luka-i Egyetem Biztonsági Karának dékánja így fogalmazott: 

Olyan emberekről van szó, akik különböző kultúrákból, különböző etnikai csoportokból származnak. Egymással is konfliktusba kerülnek, és gyakran a környéken élő állampolgárok is zaklatásnak vannak kitéve. A bűncselekmények száma is megnövekedett, amióta a migránsok megérkeztek Bosznia-Hercegovinába.

A migránsok miatt nő a bűnözés

A statisztikák is alátámasztják a probléma súlyosságát. 2017. január 1. és 2023. május 31. között a Boszniai Szerb Köztársaság területén a rendőrség 40 150 illegális bevándorlót azonosított, 60 százalékuknak semmilyen dokumentuma nem volt. 

Ez azonban csak a jéghegy csúcsa, hiszen a valós számok ennél jóval magasabbak lehetnek.

A helyzetet tovább bonyolítja Nagy-Britannia és az Európai Unió egyes országainak terve, miszerint 50 000 menekültet deportálnának a Nyugat-Balkánra, írja a szerb sajtó. Radovan Kovacsevics szerb képviselő így kommentálta a helyzetet: 

Olyan emberekről van szó, akiknek gyanús a múltja – vajon terrorszervezetek, paramilitáris csoportok vagy bűnözői csoportok tagjai voltak? Olyan emberekről van szó, akik nem tudnának átmenni Nagy-Britannia biztonsági ellenőrzésén.

A Boszniai Szerb Köztársaság határozottan elutasítja a menekülttáborok létesítését a területén, és ellenzi Nagy-Britannia legutóbbi kezdeményezését, hogy Bosznia-Hercegovina menekültközponttá váljon. 

A helyzet különösen súlyos az Una-Szana kantonban, ahol évek óta a mindennapok részévé vált a migránsokkal való együttélés. A szerb lakosok is megtapasztalták ennek nehézségeit. Nemanja Davidovics hangsúlyozta: 

A Szerb Köztársaság nem engedheti meg, hogy területén bármilyen menekülttábort nyissanak. A Szerb Köztársaság polgárai nem fizethetik a hibás migrációs politikák árát.

A probléma megoldása egyre sürgetőbbé válik, hiszen az illegális bevándorlók számának növekedésével párhuzamosan nő a feszültség és a biztonsági kockázat is. A helyi hatóságok igyekeznek fellépni az illegális bevándorlás ellen, de erőforrásaik korlátozottak. 

Nemrégiben Ilidzsában 72, Szarajevóban pedig 45 illegálisan tartózkodó migránst találtak magánházakban.

A Szerb Köztársaság Belügyminisztériuma folyamatosan dolgozik a helyzet kezelésén. Az elmúlt években 161 jelentést nyújtottak be az illetékes ügyészségeknek 237 személy ellen illegális bevándorlással kapcsolatos ügyekben. Ez azonban csak a jéghegy csúcsa, hiszen a tényleges számok ennél jóval magasabbak lehetnek.

Bosznia-Hercegovina és különösen a Szerb Köztársaság vezetői hangsúlyozzák, hogy elsődleges céljuk saját állampolgáraik védelme és az ország stabilitásának megőrzése. Van is dolguk bőven.

A trebinjei határrendészeti egység tagjai a minap két bosznia-hercegovinai állampolgárt tartóztattak le, miután 24 külföldi állampolgár csempészésén kapták őket.

A hatóságok két különálló migránscsoportot észleltek a montenegrói határon. A rendőrök megállapították, hogy két bosznia-hercegovinai személy érintett az embercsempészetben, akiket az ügyész utasítására letartóztattak. A migránsok Bangladesből és Pakisztánból érkeztek. Az ügyben folyamatban van a nyomozás.

Egy nappal korábban a bosznia-hercegovinai határrendészeti egység török állampolgárok illegális határátlépést akadályozta meg.

Július 3-án a Boszniai Szerb Köztársaság (RS) Nemzetgyűlése egyébként támogatta a boszniai entitás elnöke, Milorad Dodik által javasolt nyilatkozatot, amely többek között arra utasítja a Szerb Köztársaság kormányát, hogy „fizikailag és intézményesen” megakadályozza a migránstáborok megnyitását az entitásban. 

A parlamenti vita során Dodik kijelentette, hogy a Szerb Köztársaság nem akar migránsokat a területén. 

Dodik hangsúlyozta: tudja, hogy a migráció kérdése Bosznia-Hercegovina állam hatáskörébe tartozik, de szeretné, ha a Szerb Köztársaság kifejtené álláspontját a kérdésben.

Bosznia-Hercegovina joghatósággal rendelkezik a migráció felett, de soha nem fogjuk megengedni, hogy Nyugat-Európából érkező migránsok belépjenek a területünkre. Mert az mindenekelőtt biztonsági kockázattal jár

 – mondta Milorad Dodik.

Borítókép: Egyre több az illegális bevándorló a Balkánon (Fotó: AFP)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.