Kiszabadult az orosz tengeralattjáró

Százkilencven méteres mélységből feljutott tegnap a víz felszínére az orosz haditengerészet csapdába esett mini-tengeralattjárója, amelynek legénysége csütörtök óta várt megmentőire. A Kamcsatka-félszigeten lévő Berezovi-öbölben halászhálókba és víz alatti kábelekbe gabalyodott hajót egy Scorpio–45 típusú brit mélytengeri robot szabadította ki. A héttagú legénység jól van.

MN-összeállítás
2005. 08. 07. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nemzetközi segítséggel sikerült megmenteni az orosz haditengerészet Priz ASZ–28 jelű mélytengeri kutatóhajóját, amely egy rutingyakorlat alkalmával százkilencven méteres mélységben mozgásképtelenné vált a Kamcsatka-félszigeten lévő Berezovi-öbölben, tizenöt kilométerre a parttól. A csütörtökön csapdába esett mini-tengeralattjáró héttagú legénysége tegnap sértetlenül került a felszínre – adta hírül a CNN.
Az orosz haditengerészet kezdetben vontatóhajókkal próbálta kiszabadítani az első hírek szerint halászhálók fogságába esett Prizt, de az acélsodronyok, amit a vontatáshoz használtak volna, elpattantak. Mivel a mentőakció sikertelen volt, nem sokáig lehetett titkolni, hogy a halászhálókon kívül valami más is van a mélyben: egy katonai megfigyelőrendszer 750 négyzetkilométeres területet átfogó, rácsszerűen elhelyezett tenger alatti kábelei. Ezek tekeredtek rá a Prizre. Attól lehetett tartani, hogy a lent rekedtek levegője elfogy, ezért – nehogy megismétlődjön a Barents-tengeren elsüllyedt Kurszk atom-tengeralattjáró öt évvel ezelőtti tragédiája, amelyben 118 ember vesztette életét az orosz hatóságok tétovázása miatt – Oroszország most nem habozott külföldi segítséget kérni annak ellenére, hogy tekintélyes ellenzői is akadtak a lépésnek. Eduard Baltin, az orosz fekete-tengeri flotta egykori parancsnoka például azt nyilatkozta: ellenzi az amerikai és angol haditengerészet részvételét a mentőakcióban, mert abban a régióban, ahol a baleset történt, számos titkos orosz katonai objektum található.
Viktor Fjodorov, az orosz csendes-óceáni flotta parancsnoka viszont azt mondta az Interfax hírügynökségnek: „Minden szempontnál fontosabb, hogy megmentsük a legénységet.”
Így Oroszország kérésére amerikai, brit és japán segítők is elindultak a térségbe. Két amerikai mentőhajó horgonyzott le Petropavloszk kikötőjében, repülőn érkező amerikai haditengerészek egy csoportja pedig mentőfelszereléseivel egy orosz hajón közelítette meg a baleset helyszínét. Mégis a brit királyi haditengerészet mentőcsapata oldotta meg a feladatot Scorpió–45 nevű, távvezérlésű mélytengeri robotjával, amely elsőként szállt le a mélybe, és alig néhány óra alatt kiszabadította a hálókba és kábelekbe gabalyodott mini-tengeralattjárót. A Priz ezután már segítség nélkül is feljutott a felszínre, s legénysége látható megkönnyebbüléssel kászálódott ki a vízi járműből. A brit mentőcsapat orvosai azonnal megvizsgálták a hét tengerészt, s úgy találták, jól viselték a megpróbáltatást. A BBC szerint főként a kihűléstől féltették a Priz legénységét, mert több napon át hat Celsius-fokos hőmérsékletet kellett kibírniuk. A hajón, amely a hét tengerészt partra vitte, Szergej Ivanov védelmi miniszter várta őket, akit Putyin elnök irányított a helyszínre szombaton.
A megmentett legénység hozzátartozói kitörő örömmel fogadták a jó híreket, mert Oroszországban már csak nagyon kevesen reménykedtek abban, hogy a tengerészek élve jutnak ki a felszínre – írta a BBC. Vlagyimir Pepeljajev ellentengernagy, az orosz haditengerészeti erők parancsnokhelyettese a televízióban mondott köszönetet azoknak, akik az akcióban segítettek, elsősorban a briteknek.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.