Kővágó Zoltán sajnos a helyére került

Azt kell mondanunk, hogy Kővágó Zoltán a helyére került a Helsinkiben zajló atlétikai világbajnokságon diszkoszvető döntőjében, de sajnos nem a tavalyi olimpián elfoglalt helyére. Athéni ezüstérmesünk a világranglista tizedik helyezettjeként utazott ki a vb-re, s ezzel el is árultuk, hogy csak 10. lett.

2005. 08. 07. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ecuador nemzeti hőse, Jefferson Perez szombaton este betrappolt az Olimpiai stadionba, szolidan nyugtázta, hogy a már eddig is veretes éremgyűjteményébe újabb arany kerül, s a 20 km-es gyaloglás, egyúttal a vb első győzteseként megjegyezte: „Az időjárás és a hangulat is remek itt, Finnországban!” Nos, mintegy másfél óra múlva ennek már csak a fele állta meg a helyét. S minden elismerésünk a telt házat kitevő 40 ezres publikumnak, hogy az először csak szemerkélő, aztán egyre jobban bekezdő eső dacára kitartott a megnyitóünnepség végéig, hajnali egyig. A finnek igencsak megadták a módját, hogy a jubileumi, 10. vb-t rendezik. Egy „időgép” segítségével visszavittek bennünket az első kilencbe úgy, hogy az egykori hősök nemcsak a kivetítőn, hanem a maguk valójában is megjelentek. S amikor például 1995-nél, Göteborgnál jártunk, az ott 18,29 méterrel máig élő világcsúcsot elért Jonathan Edwards mókából most is nekiveselkedett a hármasugrásnak. Persze csak óvatosan, mert a homokból közben iszaptenger lett.
Számunkra korábban jött a hideg zuhany, még a női 3000 méteres akadályfutás selejtezőjében. A vb-programban most debütáló szám idei világranglistáján negyedik Tóth Lívia körül a táv kétharmadáig minden rendben volt, ám ekkor, életében először felbukott az egyik akadályban. Ezzel a premierrel azért még várhatott volna a Balaton-bajnokságig. Férfi 400 méter gáton Dezső Ákos átugrotta, amit át kellett, ő szimplán csak lassú volt. S ugyancsak kiesett vasárnap az előfutamában női 400-on Petráhn Barbara, rúdugrásban pedig a bántóan alacsonyan, 415 centin ragadó Molnár Krisztina is. (Az amerikaiak búja, hogy több rontott kísérlete miatt 440 centis eredménnyel búcsúzott az olimpiai és világbajnok Dragila is.)
De hogy most már valami jóról is beszámoljunk, Pars Krisztián, ahogy egy olimpiai 5. helyezetthez illik, bekerült a kalapácsvetés ma esti döntőjébe, 76,86 méterrel a hatodik helyen. Női magasugrásban pedig Győrffy Dóra azon kevesek közé tartozik, akik még nem rontottak ugrást, s 191 cm-rel lett finalista. Férfi diszkoszvetésben három esélyünk volt, ebből kettő elszállt, ami persze nem jó hír – Varga Roland 61,94-gyel 15., Máté Gábor pedig 58,97-tel a 26., utolsó helyen zárta a selejtezőt – s első dobásával ránk ijesztett az athéni olimpián ezüstérmes Kővágó Zoltán is. Tudniillik 54,83-ral kezdett. Másodikra viszont 64,30-cal folytatta, s ekkor szombatra be is fejezte. A harmadik dobásra nem volt szüksége: a döntőbe jutáshoz a 63,50-et jelölték meg követelményként.
„Nem ijedtem meg, az ilyen kezdés lassan már szokásommá válik. Kell egy kis idő, amíg ráhangolódom az adott versenyre.” – jegyezte meg a selejtező után hatodik legjobb eredményt elérő Kővágó, aki megígérte, hogy vasárnap mindenképpen meg kívánja kaparintani az ezüstérmet. Mert hogy szerinte az aranyat a litván Aleknának már előre oda lehetne adni.
Vasárnap délelőtt a maga nemében és számában az orosz Olimpiada Ivanova azonban őt is túlszárnyalta, 1:25:41 órás világcsúcscsal nyerte meg a női 20 km-es gyaloglást. S így a világbajnoknak automatikusan járó 60 ezer dolláron túl a rekordért 100 ezret is kivett a nemzetközi szövetség kasszájából.
Az IAAF számonként az első nyolc helyezettnek fizet, s este szomorúan konstatálhattuk, hogy Kővágónak végül egyetlen cent se jutott. Három sorozat után (62,94-es, 62,68-as és 59,61-es dobásokkal) nem folytathatta a legjobb nyolc között, 10. lett. „Most sajnos csak ennyi volt bennem…” – bökte ki a gondoltnál talán kevésbé letörten. Alekna 70,17-tel nyert, de nem könnyen, mert az utolsó sorozat előtt még az észt Kanter vezetett 68,57-tel.
A férfi 100 méter döntőjében ellenben a favoritnak nem nagyon kellett izgulnia, az olimpiai bajnok amerikai Justin Gatlin 9,88 másodperc alatt száguldott végig a távon elsőként. No persze a világcsúcsot idén 9,77-re szorító jamaicai Powell sérülése okán csak a nézőtéren üldögélt.

Eredmények. Férfiak: diszkoszvetés: 1. Virgilijus Alekna (litván) 70,17 m, …10. Kővágó Zoltán 62,94; súlylökés: 1. Adam Nelson (amerikai) 21,73 m, 20 km gyaloglás: 1. Jefferson Perez (ecuadori) 1:18:35 óra, 100 m: 1. Justin Gatlin (amerikai) 9,88. Nők: hétpóba: 1. Carolina Klüft (svéd) 6887 pont; 20 km gyaloglás: 1. Olimpiada Ivanova (orosz) 1:25:41 óra – világcsúcs, régi: 1:26:22, Vang Han (kínai), 2001, Hármasugrás: 1. Trecia Smith (jamaicai) 15,11 m.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.