Sokkal több etnikai incidens történik a Vajdaságban, mint amennyiről a közvélemény tudomást szerez. A soviniszta – verbális vagy fizikai – támadások áldozatai ugyanis csak a legritkább esetben tesznek feljelentést, s vállalják az azzal járó publicitást. Némelyik támadás viszont az áldozat akarata ellenére is kitudódik, ám hivatalos feljelentés híján a rendőrség nem tesz lépéseket a tettesek kézre kerítésére.
A fentiekhez hasonló Bálint Kornél beodrai fiatalember esete. Még július 24-én történt az incidens a bánáti faluban, amikor is több helyi szerb fiatal kirángatta a 23 éves Bálint Kornélt az autójából, és összeverte. A hírt a VMDP Hírlevele hozta nyilvánosságra, amikor a párt tudomására jutott. A sérült fiatalembert a hozzátartozói csak két nappal a bántalmazása után szállították a nagybecskereki kórházba, hogy arccsonttörés miatti műtétet hajtsanak végre rajta. Meg nem erősített információk szerint a kórház illetékesei a sérülések megállapítása után értesítették a rendőrséget, de onnan nem érkezett visszajelzés, hogy intézkedtek volna. A tettesek kilétéről sincs adat.
Ugyancsak semmi adat a legújabb palicsi soviniszta falfirka szerzőiről. Eddig sem vontak senkit felelősségre, pedig valamennyi vajdasági városban voltak uszító tartalmú graffitik, a legtöbb Újvidéken és Szabadkán. A mostani 30–35 centis betűkkel felpingált szerb nyelvű felirat egy családi ház falán éktelenkedik, s hirdeti: Smrt Madjarima (Halál a magyarokra). A környékbeliek szombaton fedezték fel az újabb üzenetet, s jelentették a rendőrségnek.
Ana Tomanova Makanova, a nemzeti kisebbségek tanácsainak koordinátora úgy nyilatkozott, hogy a szerbiai hatóságokat a nemzetközi közösség állandó ellenőrzése alá kellene helyezni. A kisebbségi politikus nyomásgyakorlást szorgalmazott, hogy a szerb hatóság a nemzetközi egyezményeknek és a hazai törvényeknek is érvényt szerezzen. A nemzetközi közösség ne csak akkor figyeljen ide, amikor szélsőséges esemény történik – nyilatkozta. A sajtóban civil őrjárat létrehozásának a lehetősége is felmerült, amely fegyvertelenül állna a rendőrség segítségére.
Belgrád tárgyalna. Vojiszlav Kostunica szerb miniszterelnök tárgyalási készségére kedvező válasz érkezett Pristinából. Belgrádi értékelés szerint Bajram Kosumi koszovói kormányfő a nemzetközi közösség bírálatai után vállalná a párbeszédet. Az összekötő csoport ugyanis elmarasztaló véleményt mondott a tartomány helyzetéről, azzal vádolta meg Pristinát, hogy nem őszinte: mást mond, mint amit tesz. Szerbiában egyébként nyugtalansággal fogadták Svájc bejelentését, hogy támogatja Koszovó függetlenségét, az EU aggodalmát viszont saját véleményük alátámasztásaként értelmezték. (S. I.)