A brazil elnök erről a BRICS-csoport (Brazília, Oroszország, India, Kína, Dél-Afrika, Indonézia, Egyiptom, Irán, Etiópia és az Egyesült Arab Emírségek) állam-, illetve kormányfőinek Rio de Janeiróban tartott kétnapos csúcstalálkozójának megnyitóján beszélt.

A világ a második világháború vége óta nem látott, példátlan számú fegyveres konfliktussal kénytelen szembenézni. A NATO nemrég hozott döntése a fegyverkezési versenyt segíti elő
– húzta alá a brazil elnök. Mint mondta, a NATO-tagországoknak könnyebb előteremteni a GDP 5 százalékát katonai kiadásokra, mint kiutalni a GDP korábban ígért 0,7 százalékát a fejlődő országoknak.
Sokkalta könnyebbé vált forrásokat irányítani a háborúk fenntartásába, mint befektetni a béke elérésébe
– állapította meg Lula da Silva. A brazil elnök egyben felszólította a nemzetközi közösséget, hogy ne maradjon közömbös az Izrael által a Gázai övezetben elkövetett, Lula által népirtásnak nevezett cselekményekkel szemben, miközben Dohában tárgyalások kezdődnek a tűzszünetről.
Abszolúte semmi sem igazolja a Hamász által elkövetett terrorcselekményeket. De nem maradhatunk közömbösek az Izrael által Gázában elkövetett népirtás, az ártatlan civilek lemészárlása és a kiéheztetés háborús fegyverként való alkalmazása iránt sem
– jelentette ki. Felszólította az ukrajnai konfliktus szereplőit, hogy mélyítsék el a közvetlen párbeszédet a tűzszünet, illetve a tartós rendezés érdekében.
BRICS: Putyin is megszólalt
Vlagyimir Putyin orosz elnök – aki videókapcsolaton keresztül szólt a csúcstalálkozó résztvevőihez – megjegyezte, hogy a BRICS egyre több hasonlóan gondolkodó országot vonz a globális Dél és Kelet soraiból.
Úgy fogalmazott, hogy az egyenlőségen és partnerségen alapuló társulás hangja egyre hangosabban szólal meg a világ porondján. Kifejtette azon véleményét is, hogy a globalizáció liberális modellje leáldozóban van.
Narendra Modi indiai kormányfő arra hívta fel a figyelmet, hogy az új országok csatlakozása a BRICS-hez mutatja a szervezet képességét arra, hogy az idők követelményeinek megfelelően tudjon változni. Cyril Ramaphosa dél-afrikai elnök azt emelte ki, hogy a világ mélyreható változásokon megy keresztül, ami a BRICS-országok aktívabb részvételét igényli a globális kihívások kezelésében.
A globális – politikai, gazdasági, technológiai és környezeti – dinamika drámai változásának vagyunk tanúi
– hangsúlyozta.
Ezek a változások egyszerre hoznak új lehetőségeket és növelik a bizonytalanságot. A régi intézmények nem képesek megbirkózni a meglévő konfliktusokkal és az új fenyegetésekkel. A BRICS létfontosságú szerepet játszik ebben a változó környezetben, és a BRICS hangjának hangosabbá kell válnia a világban
– tette hozzá. Ramaphosa megjegyezte, hogy a BRICS befolyása a világban növekszik.
A BRICS egyre erősebben alakítja a fejlődésről, a többpólusú kormányzásról és a biztonságról szóló globális vitát
– mondta a dél-afrikai elnök, aki az MTI idézett.
Borítókép: BRICS-csúcstalálkozó Rio de Janeiróban (Fotó: AFP)