Tisztelt Szerkesztőség!

Olvasóinktól
2005. 08. 18. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Czerny Róbert (Budapest): Kevesen gondolkodnak el azon, hogy az Egyesült Államok és Magyarország hasonló nemzeti szimbólumokkal büszkélkedhet: mindkét ország történelmi jelképei között található egy-egy ragadozó madár. Közös a madarakban, hogy nappali ragadozók, és hogy mára szigorú természetvédelmi oltalommal bírnak. Ami az USA-nak a fehérfejű rétisas, az nekünk a kerecsensólyom. Ám amíg az előbbi megbecsült címerállatnak számít, az utóbbi kénytelen meghúzódni egyetlen közforgalmú ereklyén: a fém ötvenforintoson. Európában a kerecsensólyom legnagyobb állománya Magyarországon él. Számos vadászattörténeti szakírás őt tekinti élő változatában annak a turulnak, amely Álmos vezér megszületése előtt az anyja, Emese álmában jelent meg. A turult kevésbé sólyomnak, inkább sasnak szoktak ábrázolni a köztéri szobrokon vagy a honvédség címerén. Kevesen tudják, hogy augusztus 20. nem csak a XX. századtól vonzotta a magyar ember tekintetét az égboltra: repülő „csodákat” várva. A honfoglaló magyarok korában szokás volt augusztus közepén ünnepségeket rendezni az ekkorra röpképessé vált sólyomfiak tiszteletére, kiket gazdáik nyár végén már vadászatra is használtak. A sólyom, a ló és a vadászkutya István király uralkodása idején a magyar ember legféltettebb kincsei közé tartozott. Augusztus 20. tehát előbb a pogány sólyomünnep miatt került a figyelem középpontjába, a dátum kapcsán pedig ezer évvel ezelőtt az állam alapítása és a sólymok, királyi solymászok tisztelete egybefonódott.

Lengyel Miklós (Nagykanizsa): Az apa, amikor közölték a belügyminiszter asszony döntését, belesápadt a hírbe, kiverte a hideg veríték. Lábai elgyengültek, remegni kezdtek, szinte alig bírták el, majd valami erős nyomást érzett a mellkas tájékán. Társai, az állomány többi tagja mindebből semmit sem észlelt. Hogyan is vettek volna észre valamit, hisz a bejelentés valamennyiüket sokkolta. Hasonló vagy azonos érzések lettek úrrá mindannyiukon. Az apa hazafelé nem szállt fel a buszra, gyalog tette meg azt a több száz métert, amelyik az igazgatóságtól a lakásáig vezet. Közben erősen gondolkodott. Hogyan lesz ezután? Felesége beteges és nincs munkahelye. Három gyermeket nevel, a legnagyobbik most megy, ősszel főiskolára. Hol talál majd munkát? Mennyit fog majd keresni? Havi 50-60 ezret? Az apa tudja, hogy lakhelyén tombol a munkanélküliség, s ezt kellő alapossággal a jelenlévő munkáltatók ki is használják. Mi lesz a családommal? Nagykanizsa az utóbbi évek legjobban sújtott megyei jogú városa. Megszűnt: Kanizsa Bútorgyár, sörgyár, üveggyár, Épgép, Hidroplasztik, Tejipari Vállalat stb. A nagy múltú Dunántúli Gépgyár napjainkban vívja haláltusáját. Felszámolták: Dózsa György laktanya, Kossuth Lajos laktanya, Gábor Áron laktanya. Kimondták a halálos ítéletet: határőr-igazgatóság. A szívtájéki nyomás egyre gyakoribb jelenség ma már.

Dr. Rácz Elemérné (Budapest): Nem értem, miért dobunk ki sok tíz milliót az ablakon a parlagfű lekaszálásával. Hiszen ha nem gyökerestül irtjuk ki, a parlagfű azt sem mondja, hogy bakfitty, s jövőre újból kidugja a fejét. Nem lehetne a munkanélkülieket (és talán a rabokat) közmunkaként foglalkoztatni a gyökeres irtással? Ha csak tűzoltás jelleggel kaszálunk, akkor az nagyon költséges, évenként megismétlendő pénzfecsérlés. Ilyen kirobbanóan jól állunk?

Kelen Rudolf (Budapest): Tavaszunk és nyarunk az oktatásügy reformjaitól és botrányaitól hangos. Kiemelkedik ezek közül a középiskolai érettségi vizsgákkal kapcsolatos történet, majd ezt követően a felvételi pontszámok kérdése. Történt, hogy az írásbeli érettségik elkezdése előtti napon a magyar nyelv és irodalom tételek, majd a matek valamilyen úton-módon nyilvánosságra kerültek. Magyar Bálint oktatási miniszter első nyilatkozata azt volt, hogy „politikailag motivált bűncselekmény, terrorcselekmény történt”. Én a bajok gyökerét máshol keresném. Hibát elkövetni a legnagyobb jóindulattal is lehet, de nem mindegy, hogy mekkorát, menynyit és hányszor. A sorozatos nagy bakik nyomán nyilvánvaló, hogy az Oktatási Minisztériumban túltengett a dilettantizmus ezen a tavaszon, a történtek után már jót nem lehet várni tőlük, a bizalmi tőkét elsáfárkodták. A miniszter dolga lenne, hogy rendet csináljon, esetleg átszervezze csapatát – vagy vegye a kalapját, és menjen. Rendcsinálásnak, átszervezésnek viszont nyoma sincs, védik a mundér képzelt becsületét. Maradna a miniszter távozása, de ő erre nem gondol. A miniszter feljebbvalója a miniszterelnök. Ha Magyar Bálint nem megy magától, Gyurcsány Ferenc dolga, hogy elküldje. Ha ezt nem teszi, rajta szárad az egész magyar oktatásügy tönkretételének ódiuma.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.