Túlságosan sebezhető a kínai gazdaság

MTI - ECO
2005. 08. 05. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kína nyaktörő ütemű gazdasági növekedése nem folytatódhat, a világ hetedik legnagyobb gazdasága rendkívül sebezhetővé válik a külső válságokra – állítja Edward Prescott, a 2004-es közgazdasági Nobel-díj nyertese.
Prescott, az Arizonai Egyetem tanára és a Federal Reserve Bank of Minneapolis tanácsadója Kína gazdasági növekedését Brazília hatvanas–nyolcvanas évek közti felfutásához hasonlítja. „Kína különleges ütemű növekedése nem tartható fenn, az ország hasonló kockázatoknak teszi ki magát, mint amilyenekkel Brazília került szembe a nyolcvanas években” – mondta. – Brazíliában kedvező folyamatok mentek végbe, de aztán olyan válságok következtek be a 80-as években, amelyeket nem tudtak kezelni, így csaknem mindent elveszítettek, amit az előző két évtizedben elértek.”
A nyolcvanas évek elején számos latin-amerikai országban romlottak le hirtelen a külkereskedelmi cserearányok, s ugrottak meg az adósságszolgálat költségei, amikor nőtt az olajár, emelkedtek a kamatok, és recesszióba kerültek az ipari államok.
„Egy ponton meg kell állítani Kína gazdaságának rendkívüli növekedését” – mondta Prescott, ám arra nem vállalkozott, hogy megjósolja, erre mikor kerülhet sor. A közgazdász szerint ugyanakkor az indiai demokratikus intézmények miatt nagyobb bizakodással lehet tekinteni a másik nagy ázsiai gazdaság növekedési pályájára.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.