Végtelen történet

Szentesi Zöldi László
2005. 08. 07. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az észak-koreai atomfegyverprogramról folyó tárgyalásokat kétségkívül a diplomáciai mesterkedés magasiskolájaként oktatják majd a jövő külügyeseinek. Nem elsősorban azért, mert bármiről is sikerült volna érdemben megegyezni, sokkal inkább a különböző forgatókönyvek és érdekek összehangolási kísérleteként érdemes figyelmünkre az immáron végtelen történet.
Miről is van szó? Észak-Korea a saját állítása szerint atomfegyverrel rendelkezik. Az amerikai hírszerzés él a gyanúperrel, hogy a hír igaz, más források szerint azonban egyszerű blöffről van szó, bár a fejlesztések tényét senki sem tagadja. Akárhogyan is áll a helyzet, Phenjan tizenkilencre lapot húzott. Mindenekelőtt látni kell, hogy a világ legszűkebb politikai klubjában, a nukleáris csapásra képes országok sorában Észak-Koreát Washington nem látja szívesen. Nem második világháborús győztes, mint a britek, a franciák és az oroszok, nem baráti vagy semleges ország, mint Izrael, India és Pakisztán, hanem afféle sötét ló, kiszámíthatatlan és szeszélyes kommunista vezetéssel. Észak-Korea szerepe más vonatkozásban is felértékelődött. A Bush-doktrína egyik fő csapásiránya éppen a távol-keleti kommunista ország felé mutat, nem kétséges, hogy az amerikai politikai és hadi gépezet Irán és Szíria mellett őt fenyegeti a leginkább. Phenjan szorult helyzetben van, de miután nincs veszteni valója, következetesen és makacsul kitart álláspontja mellett. Ebből aztán semmi jó nem származik, a végeláthatatlan tárgyalássorozat pedig egyre jobban elbizonytalanítja a világ közvéleményét.
Az elmúlt napokban az észak-koreai delegáció taktikát váltott, szakított eddigi defenzív magatartásával, és támadást indított tárgyalópartnerei ellen. Régebben még csak azt követelte, hogy az Egyesült Államok vonja ki az atomfegyvereket Dél-Koreából (más lapra tartozik, hogy Washingtonban és Szöulban egyaránt tagadják a déli atomfegyver létét). Ma Phenjan már azt szorgalmazza, hogy felül kell vizsgálni az Egyesült Államok nukleáris politikáját a térségben, és ebbe beletartozik – legalábbis az észak-koreiak szerint – a Japán területén állomásoztatott amerikai atomfegyverek veszélykockázata. Ezt Tokió és Washington határozottan cáfolta, így a tárgyalások annak rendje módja szerint ismét befejeződtek.
Jelenleg tehát a következő a helyzet: lehet, hogy a térségben mindenki nukleáris hatalom, de akár az is előfordulhat, hogy senkinek sincsenek tömegpusztító fegyverei (ez utóbbi feltevés azért erősen valószínűtlen). A Phenjan–Szöul–Tokió-háromszöget tekintve alapvető fontosságú, hogy az érintettek a szomszéd állam titkos fejlesztéseit nevezik meg a konfliktus forrásának, önmagukat pedig atomfegyverrel nem rendelkező államként jelenítik meg. Ez a diplomáciai út teljes csődje, egyelőre nemhogy valamifajta megoldás, de még a három hét múlva folytatandó tárgyalások napirendje sem körvonalazódik.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.