Vihar a hadművelet körül

Belgrád a napokban vitába keveredett Zágrábbal, Szkopjéval és Podgoricával. A diplomáciában szokatlanul súlyos szavak kiélezték a jugoszláv utódállamok közötti ellentéteket.

2005. 08. 05. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Szerbiában valóságos kampány zajlik a Vihar (Oluja) fedőnevű hadművelet ellen, amelyet éppen tíz esztendeje indítottak a horvátországi szerb bábállam, a Krajinai Szerb Köztársaság megdöntésére. A Vihart a belgrádi vezetők szervezett bűncselekménynek, eltervezett gyilkosságnak, a világháború utáni legnagyobb etnikai tisztogatásnak nevezik, amely során civileket öltek meg, és százezreket űztek el szülőföldjükről, s Horvátország nem átallja ezt a bűncselekményt – a szerb civilek tragédiáját – ünnepelni. Az alkalmi rendezvényeken még „a szerbség elleni népirtás” is elhangzott.
Zágráb visszafogottabb reagálásában hozta Belgrád tudomására, hogy az elfogadhatatlan és alaptalan nyilatkozatok nem tesznek jót a két ország kapcsolatainak. – A Vihar egy fenséges győzelem volt Milosevics agresszív politikája felett, s meggyőződésünk, hogy minden jóindulatú és tárgyilagos szemlélő tisztességes tettnek tartja ezt az akciót, amelynek célja a szuverén és önálló Horvát Köztársaság megvédése volt, összhangban a nemzetközi joggal és a BT határozataival – áll egyebek mellett a zágrábi kormányközleményben. A hálaadás napjának központi ünnepsége éppen Kninben volt, ahol megjelentek a horvát vezetők, Stjepan Mesic elnök, Vladimir Seks parlamenti elnök és Ivo Sanader kormányfő.
Közben Podgoricából is megérkezett a válasz Belgrád címére. Ranko Krivokapics montenegrói parlamenti elnök nem kevesebbet vet Kostunica szemére, mint hogy Belgrád a milosevicsi forgatókönyv alapján igyekszik destabilizálni Crna Gorát, s ebben segítségére van a militáns szerb egyház Amfilohije metropolitával az élen, aki „már régen megérett Hágára”. A vitát az robbantotta ki, hogy a szerb egyház a hadsereg igénybevételével egy bádogtemplomot helyezett önhatalmúlag Rumija montenegrói hegy csúcsára.
A viszály azonban már régen nem csak erről szól. Szkopje ugyancsak hűvösen üzente Belgrádnak: a macedón kormánynak nem áll módjában eleget tenni a szerb követelésnek, s elengedni Jovan szerb pravoszláv érseket, akit vallási és nemzeti gyűlölet szításának vádjával börtönöztek be Szkopjéban.



Bírálat Zágrábnak. Tíz évvel a horvát hadsereg és rendőrség által végrehajtott Vihar hadművelet után a horvát bíróságok még mindig nem szolgáltattak igazságot a háborús és emberiség elleni bűnök elszenvedőinek – állapítja meg az Amnesty International jelentése. A nemzetközi emberi jogi szervezet internetes honlapján közzétett dokumentum szerint horvát katonák és rendőrök a térségben maradt szerbeket a tömeges menekülés után is öldökléssel és kínzásokkal kényszerítették távozásra. (MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.