A pécsi Pro Pannonia Kiadónál látott napvilágot a Volt idő című kötet, amely Mészöly Miklós és Tüskés Tibor levelezését tartalmazza. „A teljes levelezés képet ad egy korszak, az 1960 utáni évek irodalmi életéről, a diktatúra évtizedeinek irodalompolitikai viszonyairól. Megismerhetjük, miképpen érvényesül a gyakorlatban a »húzd meg, ereszd meg« elve. Érzékeljük, hogy 1956 után a könyvkiadásban, a folyóirat-irodalomban egyszerre hatott a palackból kiszabadult szellem ereje és a visszadugaszolni akaró hatalmi erőszak” – írja bevezetőjében Tüskés Tibor, aki kettejük levelezését megőrizte.
Tüskés a hatvanas évek első felében a Jelenkor című pécsi irodalmi folyóiratot szerkesztette, amelyben megjelenhetett irodalmunk elhallgattatott emblematikus alakjainak egyike-másika Weöres Sándortól Várkonyi Nándorig, Kodolányi Jánostól Németh Lászlóig, Rákos Sándortól Tatay Sándorig.
Mészöly Miklós így ír Tüskés invitáló soraira 1960-ban: „Szívesen küldök írást, ha nektek is jó lesz, amit küldök. Első írásom épp nálatok, a régi Sorsunkban jelent meg…” A Várkonyi Nándor szerkesztette pécsi folyóirat, a Sorsunk (betiltásáig) a Jelenkor elődje volt.
A szerkesztő és az író, a három T közül (támogat, tűr, tilt) az utóbbi kettő határán billegő Mészöly Miklós kapcsolata termékenynek bizonyult. Tüskés Tibor főszerkesztői munkája alatt (1960-tól 1964-ig) Mészölynek tíz írása látott napvilágot a folyóiratban, többek között Az atléta halála című regényének részlete, a Találkozás és a Három burgonyabogár című novellája, továbbá Az ablakmosó című „burleszk-tragédia egy felvonásban” és a Táj és történelem (Mit jelent nekem Pécs?) című 1964-es esszé.
Aligha kétséges, hogy Tüskés Tibor főszerkesztői bukásában szerepet játszott az a tény is, hogy – a politikai széljárással szemben lavírozva – kitartott Mészöly Miklós mellett. A könyv levelei ezt a folyamatot mutatják be, felvillantva rengeteg kortárs író arcképét – Hernádi Gyulától Weöres Sándorig, Bertha Bulcsutól Áprily Lajosig, Pilinszky Jánostól és Illyés Gyulától Csorba Győzőig – meg persze olyanokét is, akik a korszak kevéssé jó emlékű képviselői. A kötetben gyakran előfordul a „jó volna személyesen is szót váltanunk” mondat, ami jelzi: a leveleket váltók gyanították, esetleg mások is figyelemmel kísérik eszmecseréjüket, ahogy az akkoriban gyakorta megesett.
(Volt idő. Mészöly Miklós és Tüskés Tibor levelezése. Pro Pannonia Kiadó, Pécs, 2005. Ára: 2600 forint)
Őrült végjáték: csodagól döntött a Real Madrid rekordot jelentő mérkőzésén
