Volt idő

K ö n y v e s h á z

Kákonyi Péter
2005. 08. 05. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A pécsi Pro Pannonia Kiadónál látott napvilágot a Volt idő című kötet, amely Mészöly Miklós és Tüskés Tibor levelezését tartalmazza. „A teljes levelezés képet ad egy korszak, az 1960 utáni évek irodalmi életéről, a diktatúra évtizedeinek irodalompolitikai viszonyairól. Megismerhetjük, miképpen érvényesül a gyakorlatban a »húzd meg, ereszd meg« elve. Érzékeljük, hogy 1956 után a könyvkiadásban, a folyóirat-irodalomban egyszerre hatott a palackból kiszabadult szellem ereje és a visszadugaszolni akaró hatalmi erőszak” – írja bevezetőjében Tüskés Tibor, aki kettejük levelezését megőrizte.
Tüskés a hatvanas évek első felében a Jelenkor című pécsi irodalmi folyóiratot szerkesztette, amelyben megjelenhetett irodalmunk elhallgattatott emblematikus alakjainak egyike-másika Weöres Sándortól Várkonyi Nándorig, Kodolányi Jánostól Németh Lászlóig, Rákos Sándortól Tatay Sándorig.
Mészöly Miklós így ír Tüskés invitáló soraira 1960-ban: „Szívesen küldök írást, ha nektek is jó lesz, amit küldök. Első írásom épp nálatok, a régi Sorsunkban jelent meg…” A Várkonyi Nándor szerkesztette pécsi folyóirat, a Sorsunk (betiltásáig) a Jelenkor elődje volt.
A szerkesztő és az író, a három T közül (támogat, tűr, tilt) az utóbbi kettő határán billegő Mészöly Miklós kapcsolata termékenynek bizonyult. Tüskés Tibor főszerkesztői munkája alatt (1960-tól 1964-ig) Mészölynek tíz írása látott napvilágot a folyóiratban, többek között Az atléta halála című regényének részlete, a Találkozás és a Három burgonyabogár című novellája, továbbá Az ablakmosó című „burleszk-tragédia egy felvonásban” és a Táj és történelem (Mit jelent nekem Pécs?) című 1964-es esszé.
Aligha kétséges, hogy Tüskés Tibor főszerkesztői bukásában szerepet játszott az a tény is, hogy – a politikai széljárással szemben lavírozva – kitartott Mészöly Miklós mellett. A könyv levelei ezt a folyamatot mutatják be, felvillantva rengeteg kortárs író arcképét – Hernádi Gyulától Weöres Sándorig, Bertha Bulcsutól Áprily Lajosig, Pilinszky Jánostól és Illyés Gyulától Csorba Győzőig – meg persze olyanokét is, akik a korszak kevéssé jó emlékű képviselői. A kötetben gyakran előfordul a „jó volna személyesen is szót váltanunk” mondat, ami jelzi: a leveleket váltók gyanították, esetleg mások is figyelemmel kísérik eszmecseréjüket, ahogy az akkoriban gyakorta megesett.
(Volt idő. Mészöly Miklós és Tüskés Tibor levelezése. Pro Pannonia Kiadó, Pécs, 2005. Ára: 2600 forint)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.