A gazdának a multiláncok diktálnak

Bekerítették a multinacionális kereskedőláncok a magyar gazdákat. Termelőink ellen kíméletlen piaci háború folyik, melynek célja, hogy minél több külföldi élelmiszert lehessen behozni az országba. Ez a mindennapi tapasztalata és meggyőződése a Jászapátiban gazdálkodó Pócs Jánosnak. A neves dinnyetermelő szerint a gazdák csak akkor állják a küzdelmet a bevásárlóközpontokkal szemben, ha melléjük áll a kormány is.

2005. 09. 18. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Többgenerációs csányi dinynyés család sarja Pócs János, akinek a szülei, nagyszülei is ezzel a növénnyel foglalkoztak. Az utóbbi évtizedekben részes művelőként végezték a munkát, ami azt jelenti, hogy 10-12 hektárnyi földet kaptak a téeszektől, majd egyharmados arányban részesültek a bevételből.
– Mégis olyan anyagi színvonalon éltek, mint mi – mondja Pócs János. – Csakhogy ma 10-12 hektár teljes jövedelme sem elegendő semmire. Én 35 hektár saját földön termelem a dinnyét, további száz hektáron szervezem a beszerzést, értékesítést, emellett takarmánykereskedéssel foglalkozom. A több száz kamionnyi dinnyét saját magam szállíttatom Csehországba, Szlovákiába, Lengyelországba, Svédországba. Csak így, ezzel a nagyságrendű vállalkozással tudtam elérni, hogy a jövedelemből a család megélhetése mellett jusson a cég fejlesztésére is. Az utóbbi két-három évben még rosszabbá vált a helyzet. Most már a túlélés a tét. Olyan nagy mértékben emelkednek a költségek, hogy egyszerűen kifolyik a kezünkből a profit. Nem válna semmivé a haszon, ha a termés ára legalább a kiadások növekedését követné. Idehaza azonban ellenkezőképp mozognak az árak: az agrártermékekért már jó ideje ugyanannyit, vagy egyre kevesebbet kapnak a gazdálkodók. Pócs János szerint ennek egyértelmű oka van. A multinacionális kereskedőláncok terjeszkedése az utóbbi években érte el azt a szintet, hogy most már a piac egészének diktálhatnak. Az uniós biztonságnak híre-hamva sincs, helyette káosz van és kiszolgáltatottság.
– Látva azt, hogy mi zajlik ebben az országban, egyszerűen nem mondhatok mást, mint hogy a termelők tönkretétele szándékos és tudatos folyamat – szögezi le Pócs János. – Mivel mással magyarázható az, amikor a hazánkban terjeszkedő agresszív német diszkontlánc az egyik évben lényegében semmiért, három forintért osztogatja a magyar káposztát, a következő esztendőben pedig a tönkrement beszállítók után kieső mennyiséget külföldivel pótolja? Miért van az, hogy a híres magyar földiepret lekörözi a kínai? Miért kell nekünk az uniós piacvédelem ellenére jordán és egyiptomi áruval küzdenünk? Azért, mert a láncoknak ez éri meg. Magyarország piacnak kell, és e szempontból csak akadályt jelentünk nekik. A Jászapátiban élő gazda véleményét részben arra alapozza, hogy egy időben ő is megpróbált bejutni termékeivel a bevásárlóközpontokba. A tárgyalóasztalnál már az első percekben figyelmeztették: csak azokkal hajlandók együtt dolgozni, akiknél megfelelő a monopoltűrő képesség. Ez a gyakorlatban Pócs János szerint azt jelenti, hogy a termelőnek le kell mondania a minőségről, és vállalnia kell a folytonos kiszolgáltatottságot. Elsősorban azok mennek ebbe bele, akik eladósodtak, egyik pillanatról a másikra élnek, nem terveznek a jövőnek. A láncok polcpénzt és különféle más díjakat számolnak fel, hetente megversenyeztetik beszállítóikat: ki ad többet, ki kér kevesebbet. Ha romlik az áru, a gazdálkodók némelykor a veszteséget is kénytelenek vállalni, csak hogy ne menjen tönkre az egész. Ez különösen a zöldségekre, gyümölcsökre igaz. A dinnyénél például az alacsony termelői árak úgy érhetők el, ha a gazda megspórol mindent, amit tud: például a szerves trágyát, tápanyagot, talajvizsgálatot. Ilyenkor aztán rossz ízű és napégette lesz a termés, amit az áruházak olcsón vásárolnak fel, és a vásárlók csalogatására használnak. Ráadásul megtévesztő módon, mint tette azt idén az Auchan, amikor messze az önköltség alatt hirdetett mag nélküli dinnyét, amiről kiderült, hogy rossz minőségű és magvas. A Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet, melynek vezetésében Pócs János is benne van, feljelentést tett emiatt a bevásárlóközpontot üzemeltető multicég ellen.
– Nem az áruház, hanem a magyar termék hírnevét rombolják ezek az akciók – állapítja meg a gazdálkodó. – Az emberek azt gondolják, ha ilyen rossz a hazai dinnye, többet nem vesznek belőle. Közben a termelők sorra mennek tönkre. Csak a környékünkön két öngyilkosság történt amiatt, hogy a gazda nem látta az eladósodottságból a kiutat. Hiába állunk össze, a túlerővel szemben kevesek vagyunk. Az agrárkormányzat etikai kódexet tervez, ami mit sem ér, pedig a gazdák munkahelyeket tartanak fenn, és jelentős összegeket fizetnek be a költségvetésbe. Ide hathatós védelem kell: a versenyszabályokat és az élelmiszer-biztonságot felrúgó áruházak bezárása, a hazai termékek értékesítésének előírása. Amíg nem vállalkozik erre a kormány, addig a magyar termelők napjai meg vannak számlálva.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.