Bábaszék román kori temploma

Rejtőzködő Magyarország

Ludwig Emil
2005. 09. 16. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Visszatérünk a Dunántúlról a felső-magyarországi tájakra. Északi államhatárunk egy sor történelmi vármegyét vág ketté, de sajnos hiába vagyunk immár második éve Szlovákiával együtt az európai egyesült államok tagja, a – többnyire mindkét oldalon magyarok lakta – határok egyelőre épp annyira „járhatók át”, mint azelőtt.
Hont megye egykori székhelye, az Ipolyság (Sahy) felől tartunk északnak, a híres bányavárosokba (majd tovább Krakkó és Szilézia felé) vezető ősi úton. Ez a vidék a magyarok letelepedése után az ország szívének számított. A Duna menti Esztergom várhegyén, a Garam torkolatával szemközt alakult ki az első fejedelmi székváros, majd a Szent István alapította magyar egyház központja. A vármegye az István fejedelmet hatalmi harcában segítő Hont lovag nevét viseli, a bajor földről Gizella hercegnővel jött comes jutalmul jókora ispáni birtokot kapott a Garam és Ipoly közötti földekből. Esztergom királyi és érseki építkezéseinek hatása megmutatkozik a környék kisebb-nagyobb egyházain is. A sorozatunkban már bemutatott Bény, Hontvarsány, Kiskeszi és Nagybörzsöny román stílusú templomainak formái és díszítőmotívumai Esztergomban látható mintákat utánoznak. E művészeti kisugárzás nyomait őrzik Garamszentbenedek és Korpona háromhajós templomai, illetve az utóbbi várostól északra fekvő helyek XII–XIII. századi eredetű kisebb templomai is.
A hont–zólyomi megyehatáron, ahol a Zólyomba vezető öreg országút egy vízválasztó magaslaton halad át, található Bábaszék. Evangélikus és katolikus szlovákok lakják, hivatalos neve: Babiná. Az Árpád-kori település régi német elnevezése – Frauenstuhl – egyszerű tükörfordítás. IV. Béla király 1254. augusztus 30-án kelt levelében megerősítette a zólyomi uradalomban lévő Bábaszék és a szomszédos Dobronya hospeseinek kiváltságait, ami azért érdekes, mert a sokkal jelentősebb Besztercebánya telepeseinek csak egy jó évvel később adományozta e privilégiumokat az uralkodó. A régen is alig pár száz lakosú Bábaszék a középkorban mezővárosi rangot nyert, ámbár Mikszáth Kálmán szerint „a régi királyok, kik a zólyomi vagy a véglesi várban vadászgattak, a szomszéd falvakat borravaló helyett városokká emelték”. A Szent Péter esernyője című regény által országos hírűvé lett kis Bábaszéken valóban nagy vásárokat tartottak, elöljárója pedig polgármesteri címet viselt.
Az út közelében lévő, kőfallal kerített templom az 1200-as évek derekán már állt. Vaskos nyugati tornyának emeletén a faragott kőszárral kettéosztott ikerablakok és a bélletes kapuzat a román kori Esztergom hatását tükrözik. A hajó és a hozzá kapcsolódó félköríves szentély alaprajza szintén a XIII. századi formáját őrzi, de a falakon a török kor előtt és után egyaránt sok átalakítás történt. Különösen szép a harangtorony fazsindellyel fedett, barokk hagymakupolás sisakja.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.