Crna Gora önállósulna

Sebestyén Imre
2005. 09. 15. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Szerbia és Montenegró lényegében már két országként vesz részt az ENSZ-közgyűlés ülésszakán. Szvetozar Marovics, az államközösség montenegrói elnöke a szerb ragaszkodás ellenére sem utazott el New Yorkba, helyette a szerb nemzetiségű külügyminiszter, Vuk Draskovics képviselte a szövetséget, ám ugyanakkor megjelent a másik külügyminiszter is, a Crna Gora-i. Ennek pedig üzenetértéke volt. A belgrádi külügyminisztert Podgorica csak Szerbia képviselőjének tekinti.
Most jelentették be ugyan a hamarosan induló kampányt Montenegró függetlenségéért, ám a hadjárat már javában tart, hiszen tavaszszal dönteni fognak a referendumon a montenegróiak. A politikai vezetés – Milo Djukanovics kormányfő és Filip Vujanovics elnök – erősen függetlenségpárti, s a közszolgálati médiumok is a szerb és az „országos” sajtóval ellentétben a szétválást propagálják. A kampány keretében egy nagyszabású nemzetközi tanácskozást terveznek a két köztársaság kapcsolatairól, amelyen igyekeznek megmagyarázni Szerbia lakosságának, hogy nem kell félni a független Montenegrótól, s a kiválás nem ingatja meg a térség biztonságát. A belgrádi fenyegetések alaptalanok.
Helyzetelemzők szerint Montenegró és Koszovó függetlenülése visszafordíthatatlan, s már e folyamat megállítása hordoz magában kockázatot. Ibrahim Rugova koszovói elnök megalakította a tárgyalóküldöttséget. Rajta kívül tagja még a parlamenti elnök, a kormányfő és a két legerősebb ellenzéki párt vezetője.



Magyargyalázás Szabadkán. Borisz Tadics szerb államfőnél járt a Magyar Nemzeti Tanács (MNT) küldöttsége Józsa László elnökkel az élen. A megbeszélésen szó volt a szabadkai tanítóképző ügyéről, az újvidéki RTV magyar szerkesztőségének gondjairól, de nem kerülték meg a magyarellenes incidenseket sem. Tadics októberi, budapesti látogatása ugyancsak napirenden szerepelt. A szerb küldöttségben helyet kap az MNT elnöke is. Vitákat váltott ki a vajdasági magyar közéletben az MNT tevékenységét, illetve passzivitását bíráló Polgári Együttműködés nevű tömörülés alakulása, amely civil szerveződést egyesek az MNT alternatívájaként fogták fel. Megszólalt a vajdasági politikai élet szinte valamennyi szereplője, s ezúttal is világosan kirajzolódott a megosztottság a VMSZ és a köré tömörülő szervezetek, intézmények – köztük a lényegében egypárti MNT –, s a velük szemben álló, a VMSZ politikájával elégedetlen pártok, civil szervezetek között. Ez utóbbiak demokratikus választásokat követelnek az MNT-ben és a nemzeti közösség gyors romlásának sürgős megállítását. Miközben Kasza újabb bírálatoknak van kitéve, hogy magánügyeit közügyekkel keveri, a szabadkai temetőben történt újabb incidens borzolta a kedélyeket. Valakik zöld festékkel leöntötték a Vergődő madár című szobrot, amely az 1944-es megtorlás ártatlan magyar áldozatainak emlékműve előtt áll. Ezt megelőzően a nagy kereszt „dőlt el”, a rendőrség szerint a szél döntötte ki a korhadt fakeresztet.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.