Ezernél több bagdadi halott

Ezernél is nagyobb a bagdadi síita vallási ünnepen történt tömeges tragédia halálos áldozatainak száma – jelentette tegnap az al-Dzsazíra arab műholdas hírtelevízió. Időközben a brit konzervatívok egyik vezetője katasztrofális hibának nevezte az iraki háborút.

Hírösszefoglaló
2005. 09. 01. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Csütörtök délutáni adatok szerint 1033-an vesztették életüket, valamint 322-en sérültek meg a bagdadi Azamíja hídon támadt szerdai fejvesztett tolongás, pánik nyomán, amelyet a legtöbb jelentés szerint egy készülő terrorakcióról szóló híresztelés váltott ki. Iraki síiták hatalmas – egyes hírek szerint másfél milliós – tömege vonult egy síita szentély (a síiták hetedik imámja, Musza al-Kázím mauzóleuma) felé, hogy részt vegyen egy gyászünnepen, amelyet a síiták évről évre megrendeznek a VIII. században élt imám halálának évfordulóján. Híre terjedt, hogy két öngyilkos merénylő vegyült a tömegbe, s minden pillanatban várhatók a robbantások. Kitört a pánik, a rémült emberek egymást letaposva próbáltak biztonságos helyre menekülni. Sokan a Tigris folyóba zuhantak, és megfulladtak, mert nem bírva a hatalmas tömeg nyomását, ledőlt a híd korlátja.
Eddig sok ellentmondó és részben rejtélyes jelentés született a tömeges tragédia okáról. Volt olyan változat, amely szerint aknavetős támadás idézte elő a pánikot, sőt kórházi forrásokból olyan hírek is kiszivárogtak, hogy a tragédia helyszínéről beszállított tetemek némelyikén mérgezés jelei látszottak. Az iraki kormány háromnapos nemzeti gyászt rendelt el.
Saját pártjának hivatalos politikájával is szembefordulva „katasztrofális hibának” nevezte az iraki háborút Kenneth Clarke, a brit Konzervatív Párt vezérjelöltje. Clarke, aki a héten jelentette be, hogy indul a tory párt vezéri és miniszterelnöki posztjáért, a Londonban dolgozó külföldi újságírók szövetségének (FPA) székházában elmondott nagyszabású beszédében azt mondta: mára „szomorú illúzióvá vált” az amerikai kormány elképzelése, hogy Bagdadban rövid idő alatt Nyugat-barát demokráciát sikerül kialakítani, amelyet „támogat a hálás, felszabadított iraki lakosság”. A politikus szerint már a háború előtt világos volt az a veszély, hogy az invázió a szélsőséges terrornak ad lendületet. Clarke szerint ha Blair még mindig úgy gondolja, hogy a londoni terrormerényleteknek semmi közük sem volt a kormány iraki politikájához, akkor „ő az egyetlen, akinek ez a véleménye”.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.