Nem mindegy, ki mutatja be a karlendítést, van, akinek sok ezer eurót kell fizetni ezért

Pénzbírságot kapott egy nő, amiért a náci szimbólumok megítélésének kettősségére akarta felhívni a figyelmet a német igazságszolgáltatásban. A kettős mérce továbbra is erősen jelen van a közéleti szereplők cselekedeteinek megítélésekor – és nem csak Németországban.

2025. 07. 01. 7:25
Illusztráció (Forrás: Pixabay)
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A németországi Schweinfurt városi bírósága 1800 eurós pénzbüntetésre ítélt egy nőt, amiért egy plakáton bemutatott egy fotót, amelyen Karl Lauterbach volt egészségügyi miniszter a jobb karját emeli – számol be róla az Apollo New hírportál. Az eset 2024 márciusában történt, és az ügyészség a kép terjesztését náci szimbólum terjesztéseként értelmezte.

Alice Weidel is felemelte a szavát a kettős mérce ellen
Alice Weidel is felemelte a szavát a kettős mérce ellen (Fotó: dpa Picture-Alliance via AFP)

Az ügyészség eredetileg 3500 eurós büntetést javasolt, amit a bíróság enyhített. A vádlott tagadta, hogy szándékában állt volna náci szimbólumot terjeszteni, és hangsúlyozta, hogy célja a párbeszéd kezdeményezése volt.

A vitatott kép Lauterbach egy 2022-es magdeburgi beszédéből származó állókép, amit a vádlott egy tüntetés két szónokáról szóló tudósítás mellett helyezett el. Az egyik szónokot korábban első fokon 5000 eurós pénzbüntetésre ítélték náci szimbólum használatának gyanúja miatt.

A bíróság szerint a vádlott szándékosan próbált párhuzamot vonni a  tüntetés szónokai és Lauterbach között, figyelmen kívül hagyva, hogy Lauterbach bizonyítottan nem a hitleri köszöntést mutatta. A vádlott védelmében elhangzott, hogy a plakát célja az volt, hogy rámutasson a gesztusok jogi megítélésének különbségeire, az ilyen esetekben alkalmazott kettős mércére.

Az ügyben feltűnő, hogy bár nagyobb tárgyalóterem is rendelkezésre állt volna, a bíróság egy kisebb helyiséget választott, ami miatt csak korlátozott számú megfigyelő lehetett jelen. Az ítélet ellen a vádlott fellebbezést kíván benyújtani.

Az esetről szóló cikket Alice Weidel, az AfD társelnöke is megosztotta, abszurdnak nevezve az ítéletet.

Mint arról beszámoltunk, nem ez az egyetlen eset, amikor ugyanazt a mozdulatot másképp ítélik meg egy konzervatívtól, mint egy baloldali politikustól. Elon Muskot például ízekre szedték mind a médiában, mind a közösségi médiában, amikor egy videóban arról beszélt, hogyan lehetne „eltávolítani a woke-vírust Amerikából”, közben pedig egy pillanatra előrelendítette a karját.

Ezzel szemben Karácsony Gergelynek a pride-on bemutatott hasonló mozdulatát senki sem találta említésre méltónak, sem a hazai, sem a nemzetközi liberális médiában nem követeltek tőle sem magyarázatot, sem bocsánatkérést.

Borítókép: Illusztráció (Forrás: Pixabay)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.