Három éve vizsgálják a Vegyépszert

A kormányváltás óta rendszeressé vált APEH-ellenőrzések, illetve a K&H Equities Rt.-nél történt pénzügyi bűncselekmények rendőrségi feltárása során minden részletre kiterjedően átvizsgálták a Vegyépszer Rt. üzleti ügyeit, kivetnivalót azonban nem találtak a cég gazdálkodásában – Tímár Gyula, az autópálya-építő társaság elnök-vezérigazgatója ezekkel az érvekkel cáfolja azokat a híreket, amelyek arról szólnak, hogy a társaságnak szerepe volt a brókerbotrányban.

Török László
2005. 09. 15. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Sajtóhírek szerint a Vegyépszer Rt., illetve a cég volt elnök-vezérigazgatójának, Nagy Eleknek a neve is szerepel a K&H Equities Rt. által megrendelt belső vizsgálati anyagban, amelyet a brókercégnél történt visszaélések feltárására készíttettek. Rendelkezik olyan információkkal, amelyek szerint a hírnek van valóságalapja?
– Semmilyen új információval nem rendelkezem. Ezt a témát már 2003-ban felvetette a Népszava, akkor nyílt levelünkben kifejtettük, hogy egy államkötvényjegyzésen kívül semmilyen más kapcsolatban nem álltunk az Equities Rt.-vel.
– Állítólag a sikkasztássorozatban szerepet vállaló Kulcsár-társaság, a Britton Llc. olyan svájci bankszámlákra utalt, amelyek összefüggésbe hozhatók a Vegyépszerrel. Ön 1999 óta a társaság vezérigazgatója. Volt-e üzleti, pénzügyi kapcsolata az autópálya-építő cégnek az amerikai off-shore vállalkozással?
– A Vegyépszernek soha nem volt kapcsolata a Brittonnal, még olyan szinten sem, hogy megköttetett volna egy szerződés, amely aztán nem teljesült. Olyan kapcsolat, amely pénzmozgást vont volna maga után, pedig végképp nem volt, így a hír teljes mértékben valótlan.
– A Vegyépszernek vannak-e svájci bankoknál vezetett bankszámlái vagy olyan bankszámlái, amelyek öszszefüggésbe hozhatók a társasággal?
– A társaságunknál 2002 után nagyon sok APEH-vizsgálat volt: bekérték a bankszámlakivonatokat, ellenőrizték az összes pénzmozgást, és semmilyen illegális tranzakcióra utaló adat nem merült fel ezek során.
– Mikor és milyen kapcsolata volt társaságának a K&H Equities Rt.-vel?
– Kulcsár Attila keresett meg, akit két alkalommal is fogadtam az irodámban. A K&H Bankkal már korábban is igen nagy értékű, többmilliárdos hitel- és garanciaszerződésünk volt, ezért fogadtam a pénzintézet akkori ügyvezető igazgatóját. Felajánlotta a K&H Equities befektetési szolgáltatásait, amit azonban elutasítottunk, mert egyetlen brókercéggel sem voltunk kapcsolatban. A második alkalommal azzal jött, hogy a Vegyépszer pénzt helyezhetne el az Equitiesnél. Ekkor tájékoztatást kértem a K&H illetékes vezérigazgató-helyettesétől, aki közölte, hogy betétet elhelyezni államkötvényben az Equitiesnél is lehet, azért a bank garanciát vállal. Így a Vegyépszer egymilliárd forintnyi kötvényt vásárolt a brókercégnél.
– A Vegyépszer éppen 2003. június 16-án zárta pozícióit a brókercégnél, aznap érte támadás Szász Károlyt, a PSZÁF volt elnökét. A felügyeleti vezető megveretése végső soron a K&H-nál történt bűncselekmények feltárásához vezetett. A dátumok egyezése alapján felmerülhet a kérdés, hogy a cégnél többletinformációkkal rendelkezhettek az ügyről. Ön szerint van-e alapja a gondolatmenetnek?
– Semmilyen alapja nincs. A támadás előtt már lehetett hallani pletykákat, többek között a médiából, a K&H Equitiesnél történtekről. Miután a sajtóból értesültem a problémákról, azonnal rendelkeztem az egyébként teljesen biztonságos államkötvények kivonásáról. Az pedig a sajnálatos véletlen műve, hogy a Szász Károly elleni támadás napja, valamint egy banki könyvelési nap így egybeesett. Befektetésünket normális államkötvényhozammal kaptuk vissza.
– Kihallgatták-e a Vegyépszer valamelyik munkatársát a brókerbotrány nyomozása során?
– A pénzügyi igazgatónkat hívta be a rendőrség tanúkihallgatásra az egymilliárdos befektetésünkkel kapcsolatban. Már akkor felajánlottam a Népszava főszerkesztőjének, hogy ha érdekli őket, bármikor bemutatjuk a kihallgatási jegyzőkönyvet és a vonatkozó cégdokumentumokat. Erre érdeklődés hiányában nem került sor.
– Ellenőrizték-e, hogy a Vegyépszer portfóliójával milyen ügyleteket végeztek, történhetett-e olyan átvezetés, amelyről önök nem tudnak?
– Nem történhetett, mert államkötvénnyel csak a tulajdonos hozzájárulásával lehet bármilyen ügyletet foganatosítani. Kulcsárnak sem volt olyan megbízása, amely feljogosította volna a Vegyépszer nevében való eljárásra. Második személyes találkozónkon vele egyértelműen közöltem, hogy ő nem rendelkezhet államkötvényeinkkel.
– Mindazonáltal ebben az ügyben a vád szerint okirat-hamisítás is történt, ezt figyelembe véve sem elképzelhető, hogy a cég tudta nélkül szabálytalan tranzakciókat bonyolítottak le a Vegyépszer vagyonával?
– Azért nem tartom valószínűnek, mert megkaptuk a brókercég teljes folyószámla-kivonatát. Ha hamis dokumentumok alapján levettek volna bármekkora öszszeget, akkor annak meg kellett volna jelennie az Equities által megküldött iratokban. Ez nem történt meg. A rendőrség is vizsgálta cégünk pénzútjait, a tanúkihallgatáson pedig szabálytalan, manipulált átvezetésekre utaló kérdéseket nem tettek fel.
– A Kulcsár és társai ellen indított eljárás jelenleg bírósági szakban van, Schönthal Henriket, aki a gyanú szerint pénzmosóként volt részese a bűnügynek, azonban csak most kezdik kihallgatni a nyomozók. Schönthal a Montrade és a Balmoral nevű off-shore cégeken át mosta tisztára az elsikkasztott pénzeket a gyanú szerint. A Vegyépszer kapcsolatban állt-e a társaságokkal?
– Egyikkel sem volt semmilyen kapcsolatunk. Sem szerződésünk, de pénzügyi forgalmunk sem volt a cégekkel.
– A brókerügy vádlottjai a magyarországi gazdasági, közéleti elitbe tartoznak. Kérem, nyilatkozzon, hogy ismeri-e Rejtő E. Tibort, a K&H Bank volt vezérigazgatóját, Garamszegi Gábort, a Betonút Rt. volt vezetőjét vagy Kerék Csabát, a Britton Kft. ügyvezetőjét!
– Rejtő urat nem ismerem, a Vegyépszer vezetőjeként a helyetteseivel tartottam a kapcsolatot. Garamszegi Gábor urat nagyon jól ismerem, a Betonút Rt. gazdasági vezérigazgatójaként, hiszen a Vegyépszernek több konzorcionális munkája volt. Itt azonban megjegyezném, hogy a Betonúttal megkötött szerződéseinket, az ezekhez kapcsolódó pénzügyi mozgásokat az adóhatóság és a rendőrség is vizsgálta, de nem marasztalták el a Vegyépszert. Kerék Csabát nem ismerem.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.