Kiürítik a hazai halonbankot

Százötven tonna cseppfolyós tűzoltógáz gyűlt fel a hazai halonbankban hazánk uniós csatlakozása óta. Az ózonréteget veszélyeztető anyag megsemmisítésére Sajóbábony, Győr vagy Dorog égetőműje számíthat. Tavaly áprilisig a halont tartalmazó készülékeket az összes hazai felhasználónak ki kellett volna vonni a használatból, ezt azonban nem mindenki tette meg.

Kristály Lehel
2005. 09. 15. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hamarosan megkezdik az ózonréteget károsító halon begyűjtése után a készlet ártalmatlanítását – közölte tegnap a távirati irodával Rakics Róbert, a környezetvédelmi tárca helyettes államtitkára. Az állam tavaly vállalta át az ózonréteget veszélyeztető halon begyűjtésének és ártalmatlanításának költségét a tűzoltó-berendezések felhasználóitól, miután hazánkban is érvénybe lépett az erről rendelkező EU-s direktíva – emlékeztette lapunkat Galambos Péter, a hazai halonbank ügyvezetője. Magyarországon a szakminisztérium biztosította, hogy a veszélyes hulladékká minősített anyagot a tulajdonosok a halonbankba leadhassák, amelynek létrehozására az államtitkár szerint azért volt szükség, „mert ha a felhasználókra terhelték volna az ártalmatlanítás költségét, akkor nem biztos, hogy a szer nem került volna a levegőbe”.
Az ózonkárosító anyagokról szóló kormányrendelet értelmében a halont tartalmazó tűzvédelmi rendszereket a tulajdonosoknak tavaly december 31-ig kellett a használatból kivonniuk. Galambos Péter szerint azonban ezt nem mindenki tette meg.
– A felhasználók jelentős része eljuttatta hozzánk ezeket az eszközöket. Eddig százötven tonna halont gyűjtöttünk be az egész országban. Ennek egy kisebb részét megtartjuk stratégiai készletnek kritikus helyekre, egy másik adagot megsemmisítünk, a többit pedig exportálni fogjuk. A halont ugyanis két rendkívül drága módszerrel lehet ártalmatlanítani. Az egyik a plazmaégetés, ami a költségesebb, és itthon nem is alkalmazzák. A másik, az eltüzelés valamivel olcsóbb, de erre sincsen elegendő pénze az államnak. A hazai halon egy részét ezért exportáljuk olyan helyekre, ahol az Európai Unió is nélkülözhetetlennek tekinti a felhasználását. A nyereségből pedig a további ártalmatlanítást finanszírozzuk – közölte az ügyvezető.
A halon kiemelt alkalmazási területei a tengeri olajfúrótornyok, bizonyos katonai járművek, illetve a repülőgépek pilótafülke- vagy motortűzvédelme, ahol változatlanul ezzel az anyaggal oldják meg a tűzoltást.
A halon magyarországi ártalmatlanításához engedéllyel is rendelkező égetőmű több vidéki településen is van. – Szóba jöhet Sajóbábony, Győr vagy Dorog is, de szerződést csak azzal a vállalattal kötünk, amelyik technikailag erre a legmegfelelőbb. A füstgáz kibocsátását ugyanis szigorúan ellenőrizzük – mondta Galambos Péter. Egy kiló halon megsemmisítésének költsége ezzel a módszerrel kilencszázezer forint között mozog – tette hozzá.
Akik a határidőig nem szolgáltatták be halonkészletüket, azok ötezer forintos bírságra számíthatnak, vagy legalábbis saját költségükre szabadulhatnak meg a szertől. Nagy mennyiség esetén a szakminisztériumtól lehet méltányosságot kérni – közölte az ügyvezető.



Rosszabb, mint a freonok. A halont a hetvenes években vezették be tűzoltószerként, és hatékonysága, illetve könnyű használata miatt gyorsan elterjedt, kiszorítva más anyagokat. Egy évtizeddel később azonban kiderült, hogy a légkörbe került halon tízszer erősebben roncsolja a magas légköri ózonréteget, mint a freonok, és belőle egy kiló ötven tonna ózont károsít. A cseppfolyós tűzoltógáznak közismerten két fajtája ismert. Az egyiket nagy tűzoltórendszerekben, míg a másikat – az elterjedtebbet – kézi tűzoltó-berendezésekben használták, míg egy harmadik változata katonai tűzoltásra való. Miután kiderült, hogy lyuk képződött az ózonrétegen, több világértekezleten is egyezmények születtek a halon használatáról. A montreali egyezmény végül kimondta károsító hatását, és a dokumentumot aláíró államok megegyeztek a szer visszaszorításáról. Később az Európai Unió külön direktívában intézkedett a gáz kivonásáról.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.