Nem üzleteltek, csak cseréltek

Szijjártó Péter (Fidesz) nem kapott felhatalmazást az Apró– Gyurcsány-érdekkör gazdagodását vizsgáló bizottságtól arra, hogy iratokat kérjen be az Apró-villában történt ingatlanfejlesztés ügyében. A testület előtt megjelent Erdős Ákos, a Láng Holding Rt. elnök-vezérigazgatója, akit a miniszterelnökhöz fűződő kapcsolatáról kérdeztek.

Török László
2005. 09. 28. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Cseréltünk: Gyurcsány Ferenc cégeitől pénzt kaptunk, mi pedig üzletrészt adtunk nekik – egy képviselői kérdésre így foglalta öszsze a miniszterelnökhöz fűződő viszonyát Erdős Ákos az Apró–Gyurcsány-érdekkör vagyonosodását vizsgáló bizottság előtt. A Láng Holding Rt. elnök-vezérigazgatója ennek ellenére a Fővárosi Bíróság egyik jogerős döntésére hivatkozva arról számolt be, hogy nem volt üzleti kapcsolatban a jelenlegi miniszterelnökkel, bár cégeik között két tranzakciót is lebonyolítottak. Az első ügylet 2000-ben történt, ekkor azonban nem is tárgyaltak Gyurcsány Ferenccel, a második 2002 májusában zajlott le, amikor megvásárolták a Perfekt Rt. részvényeinek 100 százalékát – közölte az üzletember, aki „néhány éve” ismeri a kormányfőt, viszonyukat azonban nem nevezte barátinak. Később egyébként Erdős Ákos is elismerte, hogy a szintén Gyurcsány-érdekeltségben lévő nyomdaipari vállalkozással, a Béta-Roll Rt.-vel is van üzleti kapcsolata a Láng Holdingnak, amit a hengergumizó 80–90 százalékos piaci részesedésével magyarázott az elnök-vezérigazgató.
A bizottsági ülésen részletesen kitértek a Nemzeti Tankönyvkiadó (NTK) Rt. privatizációjára, amelyet az Állami Számvevőszék is kritizált „jelentős vagyonvesztés” miatt. Erdős kifejtette, hogy a kétfordulós pályázat második körére azért csökkentették 700 millió forinttal árajánlatukat, mert tudomást szereztek az APEH mintegy százmillió forintos „feltételes” adóbírságáról, az NTK raktáraiban őrzött 300-400 millió forintos használhatatlan készletekről, illetve a cég szintén használhatatlan 200 milliós informatikai rendszeréről. – Egyetlen bűnünk, hogy megnyertük ezt a privatizációt – vélekedett az üzletember, aki kifogásolta, hogy a magánosítás utáni sikeres működésről nem lehet olvasni a sajtóban. Erdős megjegyezte azt is, a kormányváltás óta inkább megnehezítették a Láng Holding Rt. működését, 2002 óta „néhány milliárd” forintnyi állami megbízást kaptak, kevesebbet, mint az előző ciklusban.
A kormánypárti többség elvetette Szijjártó Péter azon kérését, miszerint a testület adjon felhatalmazást az elnöknek, hogy iratokat kérhessen be Budapest II. kerületének önkormányzatától, a cégbíróságtól és az Altus Rt.-től az Apró-villában történt ingatlanfejlesztés témakörében. A képviselő közleményében úgy vélte, az MSZP és az SZDSZ megakadályozta a testületet abban, hogy kiderítse, igazak-e azok a vádak, amelyek Gyurcsány Ferenccel szemben megfogalmazódtak a sajtóban. – A vizsgálóbizottság szocialista tagjai partnereivé váltak Gyurcsány Ferencnek a rendkívül súlyos ügy eltussolásában – olvasható az anyagban.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.