Az áprilisi önkormányzati választások súlyos jobbközép vereségét követő kormányválsághoz hasonló helyzet van kibontakozóban Olaszországban, mindössze néhány hónappal az általános parlamenti választások előtt.
A pangó gazdaság, az euró miatt jelentősen megemelkedett árak és a folyamatos koalíciós villongások miatt elégedetlen olasz választópolgárok a régi-új kabinet beiktatása után nem sokkal újabb botránnyal szembesültek. Ezúttal az olasz nemzeti bank kormányzója, Antonio Fazio keveredett korrupció gyanújába, és a krízis – mivel nemzetközi bankokat is érintett – eljutott az Európai Unió pénzügyminisztereinek tanácsáig is. A nemzetközi hitelvesztéssel járó kínos helyzetet máig nem sikerült Berlusconinak megoldania, mivel a kormányzó – Európában példátlan módon – élete végéig tartó kinevezéssel bír. A bankelnök lemondását régóta szorgalmazó, nemzetközi tekintélyű gazdasági miniszter, Domenico Siniscalco vállát a most benyújtandó költségvetés terhe is nyomta. A hatalmas hiánnyal küszködő olasz államháztartás rendbetételét szem előtt tartó, pártoktól független szakminiszter ugyanis nem volt hajlandó a politikai pártok kívánsága szerinti „választási költségvetésre”, és népszerű adócsökkentések helyett némi megszorítást tervezett, ami végképp patthelyzetet teremtett. Siniscalco végül bejelentette lemondását.
A Fazio-probléma megoldódott – nyilatkozta tegnap Berlusconi, a sebtében összehívott négypárti koalíciós egyeztetés után, és Olaszország nemzetközi hitelvesztésére hivatkozva, azonnali lemondásra szólította fel a banki kormányzót. A Faziót körömszakadtáig védő, a kormány részét alkotó Északi Liga azonnal cáfolt, és Berlusconi személyes véleményének nevezte a bejelentést. Az ellenzéki Unió szövetség szerint „darabokra hullott szét” a koalíció, és azonnali választásokra van szükség.
A klímahiszti a globalizmus eszköze
