Jelentős késésben van az állam a gázár-kompenzáció kifizetésével a szolgáltatók felé – értesült a Magyar Nemzet. Információink szerint az utalások különböző okokra hivatkozva hónapok óta állnak, a szolgáltatók pedig több száz millió forintos kintlévőségük tudatában szorongva várják a fűtési szezont. Félelmük érthető, a Mol Rt.-re kivetett többlet bányajáradékából fenntartott alapnak ugyanis elméletileg a kis fogyasztású nyári hónapok végére kellene feltöltődnie. A szolgáltatók folyamatosan leveleznek a gazdasági tárcával a megoldást keresve, de eddig semmire nem jutottak. Amíg az időjárás nem fordul hidegre, a kiesés még kezelhető szinten marad, amikor azonban a fogyasztás megnő, a százmilliós nagyságrendű tartozás pillanatok alatt milliárdosra duzzadhat – ezt pedig a gázszolgáltatók már nem fogják lenyelni. Úgy tudjuk, legrosszabb forgatókönyvként azt sem tartják elképzelhetetlennek, hogy egy idő után szerződésszegésre hivatkozva kompenzáció nélkül kezdik el kiküldeni a számlákat a kisfogyasztóknak, illetve a távhőszolgáltatóknak. Ha ez bekövetkezik, egyik napról a másikra harminc százalékkal fizethetünk majd többet a fűtésért, abban az esetben pedig, ha ezzel párhuzamosan még a hatósági tarifa is követi a világpiaci folyamatokat, a másfélszeres drágulás sem elképzelhetetlen.
A sávos gázártámogatást 2003-ban találták ki. A rendszer lényege az, hogy a háztartások éves fogyasztásuktól függően – 1500 köbméter alatti, illetve 1500 és 3000 köbméter közötti kategóriában – csökkentett összegű számlát kapnak, az állam pedig a szolgáltatónak kifizeti a különbözetet. A rendszer szépséghibája, hogy a támogatásra fordítható pénz nagysága nem állandó, hanem több bizonytalan tényező – például a világpiaci ár és a Magyarországon kitermelt gázmennyiség – függvénye. A kassza nagyságát így csak megbecsülni lehet, s a lapunknak nyilatkozó szakemberek szerint egy rossz becslés lehet az oka annak, hogy a szolgáltatók most nem jutnak a pénzükhöz. Az év elején még harminc-negyven milliárd forintnyira taksálták az alap éves nagyságát, mivel azonban augusztus elsejével a kormány a támogatás növelésével ellensúlyozta a 11 százalékos áremelést, a támogatási igény hetvenmilliárdosra növekedett. Ennyi pénz pedig egyszerűen már nem folyik be a gázárkasszába, hiába fizet az előírásoknak megfelelő ütemben és mértékben a Mol.
A mostani kifizetési stop már nem az első 2005-ben. Úgy tudjuk, hogy a tél végén a gázszolgáltatók egyszer már hasonló helyzetbe kerültek, de akkor a gazdasági tárca némi huzavona után a kifizető Energia Központ Kht.-n keresztül kamatostól rendezte a tartozást. Kérdéses, most honnan lesz erre pénz, figyelemmel arra, hogy tegnap Gyurcsány Ferenc miniszterelnök egy újabb támogatási formát helyezett kilátásba, ezúttal a távfűtéses lakásban élő nyugdíjasoknak.
Őrült végjáték: csodagól döntött a Real Madrid rekordot jelentő mérkőzésén
