(Köln)
Merkel – a számára biztatónak nem mondható helyzet ellenére – optimistán lépett a mikrofonok elé és bevezetőül leszögezte, első számú célját sikerült elérnie: megbukott az SPD–Zöldek-kabinet. „Az országnak stabil kormányra lesz szüksége és ennek megteremtésére a CDU/CSU kapott megbízást. Ezt a feladatot elvállalom, végig kell mennünk a reformok útján” – hangoztatta Merkel és kifejezésre juttatta, minden demokratikus párttal hajlandó tárgyalásokat kezdeni. A szabad demokraták szintén nevetve-sírva kommentálták a választás alakulását. A liberálisok tartják magukat ahhoz az ígéretükhöz, hogy csak a CDU/CSU-val hajlandók szövetségre lépni. Guido Westerwelle pártelnök első nyilatkozatában megerősítette: „Igazi politikai változást akarunk, az úgynevezett közlekedésilámpa-koalíció számára – az SPD-vel és a Zöldekkel – továbbra sem állunk rendelkezésre.”
Edmund Stoiber, a bajor Keresztényszociális Unió elnöke a választás eredményének ismeretében nem tartja kizártnak, hogy a konzervatívok a szociáldemokratákkal is megvitatják a kormányalakítás lehetőségeit. A hetekkel ezelőtt még súlyos vereségtől fenyegetett SPD politikai csodával felérő hajrával dolgozta le hátrányát és nem adja fel a reményt, hogy sikerül megmentenie befolyását és Schröder vezetésével megőriznie eddigi pozícióját a kormányban. A megbukott kancellár magabiztosan foglalt állást és kijelentette, bízik abban, hogy az ő vezetése alatt alakul majd meg az új kormány. E várakozás csak a posztkommunisták támogatásával jöhetne létre, ám velük senki sem kíván közösködni.
Oskar Lafontaine, a szocialisták frontembere örömét fejezte ki afelett, hogy a PDS/WASG részéről egyenlő arányban kritizált néppártok mindegyike veszteségeket szenvedett. „Mi határozott programmal lépünk fel a parlamentben, a szociális vívmányok védelmében és kifejezésre juttatva, hogy Németország biztonságát nem Afganisztánban kell megvédeni” – nyilatkozta a szociáldemokraták hajdani elnöke.
A parlamentben háromszáz mandátum szükséges ahhoz, hogy valamelyik párt vagy koalíció többséghez jusson. Minthogy a közös kormányalakítás mellett határozottan kiálló kereszténydemokraták és liberálisok nem érték el céljukat, a németek nehéz helyzettel találják szemben magukat. A két nagy néppárt – CDU/CSU, SPD – szövetségét egyik fél sem akarja, hiszen az ország jövőjéről merőben ellentétesek az elképzeléseik.
Elemzők szerint a legvalószínűbb nagykoalíció megalkotása, ellenkező esetben új választásokat tartanak Németországban. Gerhard Schröder német kancellár kizárta vasárnap esti nyilatkozatában a tárgyalásokat egy Angela Merkel konzervatív kancellárjelölt vezette, a szociáldemokraták és a konzervatív uniópártok alkotta nagykoalíció létrehozásáról. „Merkel asszony nem érhet el koalíciót az SPD-vel, ha ragaszkodik ahhoz, hogy ő legyen a kancellár” – jelentette ki egy televíziós beszélgetés során.
Török figyelem
MTI
A németországi parlamenti választások kimenetele nemcsak a németek, hanem Törökország számára is sorsdöntő lehet – írták a tegnapi török lapok. A Radikal című újság szerint a németek nemcsak a Bundestag összetételéről, hanem az Európai Unió és Törökország jövőbeli kapcsolatairól is szavaznak. A Vatan című lap emlékeztetett arra, hogy a konzervatív pártok kancellárjelöltje, Angela Merkel ellenzi Törökország európai uniós csatlakozását, ezért a törökök többsége az Ankara tagságát támogató eddigi kancellár, Gerhard Schröder újraválasztásáért drukkol. Az ankarai kormány részéről semmifajta állásfoglalás nem hangzott el, a kabinet, Recep Tayyip Erdogan miniszterelnökkel az élen, igyekezett semleges maradni. A török fővárosban hivatalosan mindössze annyit közöltek: a német parlamenti választások kimenetele nem befolyásolhatja a csatlakozási tárgyalásokat, amelyeknek október 3-án meg kell kezdődniük.