Pavol Rusko esete a pénzes kofferekkel

Könyvet lehetne összeállítani már azokból a magyarázatokból, amelyekkel Pavol Rusko, a liberális Új Polgári Szövetség elnöke, immáron exkormányalelnök és volt gazdasági miniszter megpróbálta elhitetni Szlovákia polgáraival – köztük koalíciós partnereivel is –, hogy a világ legtermészetesebb dolga, ha egy gazdasági miniszter 104 millió koronát, azaz csaknem 650 millió forintot kér kölcsön egy olyan vállalkozótól, aki az energetikai ágazatban volt sikeres, miközben a szektort éppen a gazdasági tárca felügyeli.

Neszméri Sándor
2005. 09. 15. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Félő azonban, hogy a könyv rövid úton megbukna, mert – valljuk be – ki szereti az olyan „dokumentumgyűjteményt” régiónkban, amely egy hétköznapi halandó számára elképzelhetetlen pénzmennyiségről szól, s a könyvet oda-vissza olvasva sem derül ki a nyilvánosságra hozott „biztos igazságokból”, hogy mire költötte a hitelt a miniszter, s miből fizette azt viszsza. Már amennyiben visszafizette! Pavol Rusko állítja, mindent rendezett. A hitelező vállalkozó azonban halott, ő utána csupán a közjegyző által hitelesített váltók maradtak fenn, összesen tizenegy, amely arról szól, hogy Lubomír Blasko polgártól Pavol Rusko polgár összesen 104 millió koronát vett fel. Rusko a visszafizetésről semmilyen közvetlen, Blasko által ellenjegyzett dokumentumot nem tud felmutatni.
De maradjunk a miniszter által elmondottaknál. Minden a Markízával, azaz a legnézetettebb szlovák kereskedelmi televízióval kezdődött. Legelőbb Rusko karrierje, aki 1996-ben annak alapítója, társtulajdonosa, majd vezérigazgatója lett. Addig leginkább arról ismerték, hogy a rendszerváltás előtt a tévé Szocialista Ifjúsági Szervezetének (a KISZ szlovákiai megfelelője) fizetett titkára volt. Rusko bukása is a Markízával függ össze, minthogy a váltókkal kapcsolatban előbb azt mondta, a televízió egykori társtulajdonosának, Sylvia Volzovának a kifizetésére vette fel a hitelt, amelyet aztán a Markíza nyereségének osztalékából fizette vissza. Csakhogy Ruskónak 2003-ban, amikor miniszterként kölcsönkérte a temérdek pénzt, már semmi köze nem volt a Markízához, részvényeit még a 2002-ben, pártja parlamentbe jutása után eladta. A bukás „második szakasza” is a Markízával kezdődött, merthogy Rusko szerint a televíziós részvényei 2002-es eladásából származó százmillióból fizette vissza a kölcsönt, csakhogy ha volt pénze, minek kért kölcsönt. A „harmadik szakaszban” már nem is volt szó a Markízáról, talán mert időközben kiderült, a televíziónak jövőre meg kell újítania sugárzási engedélyét, s mert a Markíza Ruskón keresztül erőteljes politikai befolyás alatt áll, nem biztos, hogy a frekvenciatanács meghosszabbítja a sugárzási jogot, ráadásul a többségi CME amerikai tulajdonos is gondolkodik azon, hogy más szlovákiai vállalkozóval áll össze, s a Markíza helyett egy másik televíziót működtet majd.
Ekkor „derült ki”, hogy Rusko a 104 millióból negyvenet fel sem használt. Kofferben ugyan elvitte a pénzt, mert a megboldogult Blaskóval közös vállalkozást akart indítani, de végül nem tudtak megállapodni a részletekben, ezért ezt az összeget felhasználatlanul visszavitte a vállalkozónak. Szintén kofferben. A magyarázatok sora aztán arról szólt, hogy Rusko cégei számára kérte a pénzt, ezért aztán azok is adták meg. Például a Národná obroda napilapot megjelentető Vyhra Kft. Rusko szerint 19 milliót fizetett vissza Blaskónak, csak nem személyesen neki, hanem a Minerfin nevű cégének. Hogy miért, ez titok, hiszen a váltók két polgár, Rusko és Blasko ügyletéről tanúskodnak. A Národná obroda közben megszűnt. Annyira veszteséges volt 2003-ban és 2004-ben, hogy tönkrement. Majd következett egy újabb kör: Rusko helyett a Norex Digital, a Lenox, a Fajn Produktion és a ZT Slovakia Trading fizetett. Hogy miért, azt nem tudni. Ruskóval csak a ZT Slovakia Trading hozható össze, ezt az 50 millió koronás alaptőkéjű vállalkozást ugyanis sógornőjére íratta a volt miniszter.
A szövevényes történet után talán az a legfontosabb kérdés, miként tűrhette a kormányfő, hogy gazdasági minisztere 5-8 cégben is aktív vállalkozó legyen, amikor a szlovák törvények értelmében a közjogi méltóságoknak tilos ilyen tevékenységet kifejteniük.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.