Gerhard Schröder utolsó kampányfogásként az országban élő törökök kegyeiért harcol. 2002-ben még nem volt hajlandó arra, hogy eleget tegyen az itt működő legnagyobb török nyomda meg kiadó meghívásának, ezúttal viszont ellátogatott a Dogan Media-csoporthoz, hiszen annak lapjai és tv-állomásai több mint félmillió honosodott és szavazásra jogosult polgárt érnek el. Támogatásuk megnyerése érdekében Schröder attól sem riadt vissza, hogy valótlan állítással állítsa szembe a megjelenteket és a CNN Türk egyenes adásán keresztül a nézőket: „Törökország eleget tett az EU-társulás követelményeinek.” Merész állítás, ismerve az október 3-án kezdődő tárgyalások buktatóit. Beszéde befejeztével a médiamogul, Aydin Dogan lelkesen válaszolt: „Mi szeretjük önt!” Az isztambuli Hürriyet arról adott hírt, hogy a német útlevéllel rendelkező törökök hetvenhét százaléka az SPD-t támogatja.
A Schrödert megelőző utolsó szociáldemokrata kancellár, a továbbra is jelentős népszerűségnek örvendő Helmut Schmidt merőben ellentétes felfogást képvisel Ankara EU-vágyairól, és ugyanazt a véleményt vallja, amit a CDU kancellárjelöltje, Angela Merkel: „A törökök más, számunkra teljesen idegen kultúrcsoporthoz tartoznak. A költözködési jog szabadsága túlnépesedéshez vezetne.” Schmidt tévedésnek nevezte egyes német politikusok reményét, hogy Törökország demokratizálása jó példával szolgál majd más iszlám államoknak, az arabok ugyanis nem hajlandók példaképnek tekinteni a törököket.
A német gazdasági élet képviselői gondterhelten figyelik a vasárnapi szavazás előrejelzéseit, a várható patthelyzetet, amely akár nagykoalícióhoz is vezethetne. A nagykoalíció rizikója – sajtóértesülések szerint – máris oda vezetett, hogy az unió latolgatja a kiutat a politikai zsákutcából. A Leipziger Volkszeitung értesülése szerint Angela Merkel megbeszéléseket folytatott több alkotmányjogásszal egy újabb parlamenti választás lehetőségéről. A CDU kancellárjelöltje akkor is pályázna a kormányfő tisztjére, ha nem jönne létre a remélt fekete– sárga koalíció. Amennyiben a Bundestagban a harmadik választási menet egyszerű többségével jutna csak célhoz, Horst Köhler államelnök vagy kinevezheti egy kisebbségi kormány kancellárjának, vagy feloszlatja a parlamentet, és új választást rendel el.
Nem csúszik a választás. A német alkotmánybíróság ítélete alapján vasárnapról hétfőre virradó éjszaka nyilvánosságra hozható a választás előzetes eredménye, annak ellenére, hogy Drezda egyik választókerületének kétszáztizenkilencezer polgára csak két héttel később szavaz majd. Tíz képviselőjelölt tiltakozott az ellen, hogy a drezdaiak a többség szavazatainak eredményét ismerve voksoljanak és taktikai meggondolásokból foglaljanak állást. 2002-ben mindössze hatezer szavazaton múlt az SPD–Zöldek-koalíció sikere.