Sólyom szükségesnek nevezte a közös erőfeszítések fokozását a terrorizmus ellen, s kifejezte reményét, hogy a közgyűlés mihamarabb kidolgoz egy átfogó megállapodást a terrorizmusról. A köztársasági elnök a nap korábbi szakaszában Szultan bin Abdel-Aziz koronaherceggel, Szaúd-Arábia trónörökösével és Jorge Sampaio portugál elnökkel folytatott megbeszélést, majd a szerda esti órákban találkozott Stjepan Mesic horvát és Traian Basescu román államfővel.
Hasonlóképp vélekedett Vlagyimir Putyin is, aki szerint az ENSZ-nek a terrorizmus elleni küzdelem alapvető koordinációs központjává kell válnia. Az orosz elnök a terrorizmust a nácizmus ideológiai örökösének nevezte. Kifejtette, a világszervezetnek kell összehangolnia a múltból fennmaradt regionális konfliktusok rendezését is, hiszen szerinte a terroristák és szélsőségesek ezeken „élősködnek”, kiaknázva a vallási, etnikai és társadalmi szembenállásból fakadó történelmi terhet. Putyin szükségesnek vélte a világszervezet átalakítását, a megváltozott körülményekhez való hozzáigazítását, de e folyamatnak szerinte alkotó jellegűnek kell lennie.
Szerda este beszédet mondott George Bush amerikai elnök is, aki ismét elítélte a terrorizmust, majd kijelentette: „Az Egyesült Államok eltökélt abban, hogy a remény elterjesztése végett segítséget nyújtson a nyomorral küszködő országoknak.” Hozzátette: „Erkölcsi kötelességünk segíteni a többieknek és meggyőződni arról, hogy lépéseink hatékonyak.” Mahmúd Ahmadinezsád felszólalásában elítélte a Nyugat megelőző intézkedéseit és egyoldalúságát. Az iráni elnök kifejtette: „Az ENSZ alapokmányának megfelelően valamennyi tagállam egyenjogú. Egy nagyobb hatalom vagy egy nagyobb gazdagság nem járhat nagyobb jogokkal egyik tagállam részére sem, bármelyik legyen is az.” A közgyűlésen beszédet mondó Hu Csin-tao (Hu Jintao) kínai államfő nyilatkozatában ismertette Kínának azt a határozatát, hogy vámmentes elbánásban részesíti a 39 legkevésbé fejlett, hazájával diplomáciai viszonyban álló országot. Ebből a körből azonban kimaradnak azok az államok, amelyek kapcsolatban állnak Tajvannal.
Az ENSZ BT tegnap határozatot fogadott el a terrorizmusra való felbujtás megelőzéséről. A tizenöt tagállamból álló testület állam- és kormányfői szinten ült össze.
Saron a palesztinokra vár. A palesztinoknak joguk van a szabadsághoz és egy saját államhoz, ám most mutassák meg elkötelezettségüket, hogy békében akarnak élni – jelentette ki Ariel Saron az ENSZ-csúcson, utalva a Gázai övezetből való izraeli kivonulásra. Nyitó mondatában az izraeli kormányfő előrebocsátotta, hogy Jeruzsálemből, Izrael „örökös fővárosából” érkezett, elemzők szerint ezzel erősítve meg országa igényét a város egészére. Az ENSZ Tel-Avivot tartja Izrael fővárosának. (MN)