Sólyom is reformot sürget

Az ENSZ nélkül a világon ma kevesebb biztonság, szabadság, igazság és társadalmi demokrácia lenne. A világ napjainkban ugyanakkor példátlan kihívásokkal és súlyos fenyegetésekkel néz szembe, ezért egy megújuló, megreformált szervezetre van szükség – jelentette ki Sólyom László köztársasági elnök New Yorkban, az ENSZ jubileumi csúcstalálkozóján elmondott beszédében.

Hírösszefoglaló
2005. 09. 15. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Sólyom szükségesnek nevezte a közös erőfeszítések fokozását a terrorizmus ellen, s kifejezte reményét, hogy a közgyűlés mihamarabb kidolgoz egy átfogó megállapodást a terrorizmusról. A köztársasági elnök a nap korábbi szakaszában Szultan bin Abdel-Aziz koronaherceggel, Szaúd-Arábia trónörökösével és Jorge Sampaio portugál elnökkel folytatott megbeszélést, majd a szerda esti órákban találkozott Stjepan Mesic horvát és Traian Basescu román államfővel.
Hasonlóképp vélekedett Vlagyimir Putyin is, aki szerint az ENSZ-nek a terrorizmus elleni küzdelem alapvető koordinációs központjává kell válnia. Az orosz elnök a terrorizmust a nácizmus ideológiai örökösének nevezte. Kifejtette, a világszervezetnek kell összehangolnia a múltból fennmaradt regionális konfliktusok rendezését is, hiszen szerinte a terroristák és szélsőségesek ezeken „élősködnek”, kiaknázva a vallási, etnikai és társadalmi szembenállásból fakadó történelmi terhet. Putyin szükségesnek vélte a világszervezet átalakítását, a megváltozott körülményekhez való hozzáigazítását, de e folyamatnak szerinte alkotó jellegűnek kell lennie.
Szerda este beszédet mondott George Bush amerikai elnök is, aki ismét elítélte a terrorizmust, majd kijelentette: „Az Egyesült Államok eltökélt abban, hogy a remény elterjesztése végett segítséget nyújtson a nyomorral küszködő országoknak.” Hozzátette: „Erkölcsi kötelességünk segíteni a többieknek és meggyőződni arról, hogy lépéseink hatékonyak.” Mahmúd Ahmadinezsád felszólalásában elítélte a Nyugat megelőző intézkedéseit és egyoldalúságát. Az iráni elnök kifejtette: „Az ENSZ alapokmányának megfelelően valamennyi tagállam egyenjogú. Egy nagyobb hatalom vagy egy nagyobb gazdagság nem járhat nagyobb jogokkal egyik tagállam részére sem, bármelyik legyen is az.” A közgyűlésen beszédet mondó Hu Csin-tao (Hu Jintao) kínai államfő nyilatkozatában ismertette Kínának azt a határozatát, hogy vámmentes elbánásban részesíti a 39 legkevésbé fejlett, hazájával diplomáciai viszonyban álló országot. Ebből a körből azonban kimaradnak azok az államok, amelyek kapcsolatban állnak Tajvannal.
Az ENSZ BT tegnap határozatot fogadott el a terrorizmusra való felbujtás megelőzéséről. A tizenöt tagállamból álló testület állam- és kormányfői szinten ült össze.



Saron a palesztinokra vár. A palesztinoknak joguk van a szabadsághoz és egy saját államhoz, ám most mutassák meg elkötelezettségüket, hogy békében akarnak élni – jelentette ki Ariel Saron az ENSZ-csúcson, utalva a Gázai övezetből való izraeli kivonulásra. Nyitó mondatában az izraeli kormányfő előrebocsátotta, hogy Jeruzsálemből, Izrael „örökös fővárosából” érkezett, elemzők szerint ezzel erősítve meg országa igényét a város egészére. Az ENSZ Tel-Avivot tartja Izrael fővárosának. (MN)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.