Az amerikai űrrepülőgépek gyengélkedése miatt ismét egy Szojuz űrhajót bocsátottak fel ma hajnalban a Nemzetközi Űrállomásra, hogy új legénységgel váltsa fel az április óta szolgáló orosz Szergej Krikaljevet és az amerikai John Philipset. Valerij Tokarjev orosz és William McArthur amerikai asztronautához ezúttal csatlakozhatott egy űrturista, az amerikai Gregory Olsen is, aki húszmillió dollárt fizetett a nagy kalandért – adta hírül az AP. A Szojuz hétfőn landol az ISS-en, ahol Olsen nyolc napot tölt el, majd Krikaljev és Philips társaságában visszatér a Földre.
Az optikai eszközök szakértőjeként ismert Olsen elmondta: hisz abban, hogy amiképpen a repülés ma már mindenkinek lehetséges, az űrkirándulás sem marad sokáig néhány kiválasztott osztályrésze. Olsen a világ harmadik űrturistája. Négy éve az ugyancsak amerikai Dennis Tito, 2002-ben pedig a dél-afrikai Mark Shuttlewood járta meg a kozmoszt a Szojuz űrhajók fedélzetén. Olsen azonban, aki az ISS-en oda mehet, ahová akar, és mindent szemügyre vehet, amire kíváncsi, nem kedveli, ha űrturistának nevezik. Mint mondta: ő tudós, aki nemcsak felfedező, hanem kísérletező kedvét is szeretné kiélni a néhány napos kiránduláson. Magán tanulmányozza majd a mikrogravitáció emberi szervezetre gyakorolt hatását, többek között az űrbetegségeket – így a hátfájást, amire rövid űrbeli tartózkodás után is a legtöbb űrhajós panaszkodik –, valamint adatokat gyűjt az ISS-en előforduló mikroorganizmusokról. Tapasztalatait az Európai Űrkutatási Ügynökség (ESA) rendelkezésére bocsátja majd, adalékul a témáról ott készülő tanulmányhoz.
Az űrturista részvétele nem az egyetlen szokatlan momentuma a mostani űrrepülésnek – írta az AP. Különös az is, hogy miközben Oroszország az elmúlt években többször is lehetővé tette amerikai asztronauták utazását az ISS-re a Szojuz űrhajókon, az USA törvényei tiltják, hogy az ország ezért fizessen. Mivel azonban az oroszok most már ragaszkodnak ehhez, nincs garancia arra, hogy McArthur visszatérhet majd a Földre Tokarjev társaságában. Esetleg meg kell várnia, amíg érte megy egy amerikai űrrepülőgép. Erre azonban – a program szüneteltetése miatt – belátható időn belül csekély a remény.

Gyerekek sérültek meg a halálos, frontális karambolban