Menjenek vissza a magyarok Ázsia végébe – jelentette ki a bukaresti felsőházban Adrian Paunescu, a Szociáldemokrata Párt (PSD) szenátora a kisebbségitörvény-tervezet vitáján. A mélységesen magyarellenes baloldali politikus és párttársai felháborodását többek között az váltotta ki a bukaresti parlamentnek a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) által beterjesztett jogszabály kapcsán, hogy elfogadása esetén a kisebbségek autonómiatanácsokat hozhatnak létre Romániában. Az autonómiatanácsok alapítására vonatkozó rendelkezés törlését javasolta Ion Iliescu exállamfő, a PSD szenátusi frakcióvezetője is, aki szerint már csak azért sincs szükség a törvénytervezetre, mert Románia az egyetlen állam Európában, amely „széles körű” kedvezményeket biztosít kisebbségei számára. A magyarellenes hőbörgésre a szenátus plénuma előtt adott válaszában Markó Béla RMDSZ-elnök arra emlékeztette a szövetséggel korábban együttműködő szociáldemokratákat, hogy a közigazgatási törvényt éppen kormányzásuk idején módosították a kisebbségek számára kedvező módon. A kisebbségi törvény hallgatólagos elfogadását nemrég egyébként szintén az RMDSZ volt szövetségese, a PSD akadályozta meg, belerángatva a bukaresti parlamentet a hetekig elhúzódó parttalan és túlfűtött vitába.
Közben Gyulán a magyar és a román külügyminiszter megbeszélést tartott, amelyen Somogyi Ferenc és Mihai-Razvan Ungureanu előkészítették a két kormány közös bukaresti ülését.
Román lap támadja a Fideszt. A Románia és Bulgária EU-csatlakozási szerződésének ratifikációjáról szóló országgyűlési szavazás kapcsán bírálja Orbán Viktort és a Fideszt a bukaresti Ziua. A liberális napilap Eörsi Mátyás SZDSZ-es honatya szavait idézve arról cikkez, hogy a Fidesz hatvan képviselője „gyáván” kivonult a szavazásról, megtagadva ezáltal „a trianoni békediktátum következményeinek felszámolását”. A lap azt állítja, hogy Orbán Viktor washingtoni látogatásán Délkelet-Európa egyik destabilizáló államának nevezte Romániát. Németh Zsolt Fidesz-alelnököt amiatt bírálja a lap, hogy úgy vélekedett: válságba kerültek a román–magyar államközi kapcsolatok. (R. Sz.)