Választási törvényt módosítana Berlusconi

Kiénekelné a biztosra vett választási győzelem sajtját Romano Prodi szájából Silvio Berlusconi olasz miniszterelnök. Az olasz közvélemény által csak Lovagnak nevezett politikus a választási törvény módosításával kívánja lefaragni a hátrányát.

2005. 09. 20. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A módszer pofonegyszerűnek tűnik, és még a sportszerűtlenség vádja sem érheti Berlusconit, mivel ezt a „trükköt” korábban a másik politikai térfél is alkalmazta: az olasz választási törvény ugyanis nem jár alkotmánymódosítással, így egyszerű többség is elegendő a döntéshez.
A sok kisebb pártból álló, megosztott ellenzék leszereléséhez tehát nem kellene más, mint magas bejutási küszöbbel, és az egyéni körzetek helyett a pártokra leadott voksok országos arányosításával gyakorlatilag szétmorzsolni a kicsi politikai erők támogatottságát, ami most Berlusconinak kedvezne. Ezzel a recepttel – hasonlóan a magyar listás rendszerhez – a küszöb alatt teljesítő kisebb pártok szavazatai elvesznének, és nagyobb valószínűséggel újra a kevesebb pártból álló jobbközép Szabadságok Háza koalíció alakíthatna kormányt. A kormányfő által szorgalmazott reform jelentős átalakulással járna, ugyanis a jelenlegi rendszerben a mandátumok háromnegyede egyéni körzetben, míg csupán egynegyede szerezhető párttámogatottság arányában.
A belpolitikai vihart kiváltó ügyben Prodi egyenesen azzal vádolta a kormányfőt, hogy a törvénymódosítással „ellopná tőle a győzelmet”, mire Berlusconi „érvek nélküli, jelentéktelen, banális és öreg embernek” nevezte a Professzort.
A pártarányos rendszer kiterjesztésével azonban azok a jobboldali koalíciós partnerek sem értenek egyet, akik csak egy-egy tartományban vagy körzetben népszerűek, mert joggal tartanak a kieséstől vagy a képviseletük csökkenésétől, a Lovag viszont szeretné elejét venni a kisebb pártok hagyományos „zsarolási pozíciójának”.
A törvénymódosításról a nyári kormányválságot kirobbantó kereszténydemokratákat is nehéz lesz meggyőzni, mivel a viszonylag alacsony támogatottságú párt vezetője, Pierferdinando Casini parlamenti házelnök is aspirál a miniszterelnök-jelölti posztra.
„Majd meglátják, hogy egy napon nem bírom tovább és megmondom nekik: vagy velem, vagy fel is út, le is út” – fakadt ki Berlusconi, aki szemlátomást torkig van az ellentétes érdekeltségű koalíciós pártok közötti közvetítéssel.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.