Bár korábban az Állami Privatizációs és Vagyonkezelő (ÁPV) Rt. úgy nyilatkozott, hogy máig véleményezhetik a Budapest Airport (BA) Rt. érdekvédelmi szervezetei a vagyonkezelő által újonnan készített, a Ferihegyi repülőteret üzemeltető cég privatizációs pályázatának tervezetét, két szakszervezet azt állítja, ők később kapták kézhez az iratot, így az egyiknek szerdán, a másiknak pedig csütörtökön jár csak le a véleményezésre rendelkezésre álló, 15 napos határidő. Lapunk úgy tudja, a szakszervezetek tegnap levelet írtak a munkáltatójuknak és az ÁPV Rt.-nek, amelyben személyes konzultációs igényüket fogalmazták meg. A kormány szerdán dönt a BA Rt. privatizációjának újraindításáról, s csütörtökön tárgyal a vagyonkezelő igazgatósága a Ferihegyi repülőteret üzemeltető cég első tenderének lezárásáról.
Korábban a Fővárosi Bíróság jogerős határozatában érvénytelenítette a BA Rt. privatizációs pályázatát, amelynek nyomán az ÁPV Rt.-nek ki kell mondania a tender leállítását. Ennek következtében a vagyonkezelőnek értesítenie kell a korábbi pályázókat, s vissza kell fizetnie a bánatpénzt is. Az ÁPV Rt.-nek egyértelmű a szándéka: még az idén le kívánja zárni a BA Rt. eladását. Úgy tudjuk, az új tender egyfordulós, meghívásos pályázat lesz, ami azt jelenti, hogy csak azt az öt befektetőt hívja majd meg az ÁPV Rt., amely az előző kiírás utolsó körében bent maradt. Eszerint: a BAA-t, a legesélyesebbnek tartott Hochtief–HTAC-konzorciumot, a Fraport és a Deutsche Bank konzorciumát, a Macquarie Airports és a Copenhagen Airports cégeket.
Tőzsdére a részvényeket? Nyílt levélben fordult tegnap Szalay-Berzeviczy Attila, a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) elnöke Gyurcsány Ferenc miniszterelnökhöz. Ebben azt kérte, hogy a Budapest Airport (BA) Rt. eladására kiírandó új pályázatba kerüljön be pótlólagos feltételként a szakmai befektető részvényeinek vagy a BA Rt. részvényeinek a bevezetése a BÉT-re. Mint írta, fontos, hogy egy ilyen méretű és nyereséges vállalat ne kerüljön úgy magánkézbe, hogy ebből ne részesedhessen a tőkepiac és azon keresztül a hazai megtakarító réteg – érvelt a BÉT elnöke, aki úgy vélte, a kormánynak meg kellene tenni mindent annak érdekében, hogy az állami kézben lévő vállalatok privatizációja úgy történjen meg, hogy az gazdagítsa a hazai tőkepiacot. (H. E.)