Az Országos Sajtószolgálat jelentése szerint a Veszprém Megyei Közgyűlés többsége, huszonkét képviselő (MSZP, SZDSZ, MDF) tizennyolc ellenében október 13-án leszavazta, hogy Mádl Ferenc kapja az idei érdemérmet. Zongor Gábor, a közgyűlés szocialista frakciójának tagja, az ügyrendi és igazgatási bizottság elnöke szerint az 1991-ben alapított díjat azok a személyek, illetve közösségek kaphatják, akik a megye fejlődése, gyarapodása és hírnevének öregbítése érdekében kiemelkedő tevékenységet végeztek. A volt államfő az eltelt öt évben az ország érdekében tevékenykedett és senki nem várta el, hogy Mádl Ferenc mint köztársasági elnök kivételezettként járjon el egyetlen-egy megyével szemben. Ezért a kormánypárti képviselők arra kérték a Fideszt – magyarázta Zongor Gábor –, hogy indokolja meg, melyek azok a kézzelfogható, konkrétan a térség érdekében tett lépések, amelyekkel indokolni lehet a kitüntetést. A Fidesz azonban semmi ilyen tevékenységre nem tudott példát felhozni. A kitüntetési javaslatot mindig zárt ülésen tárgyalja a megye gyűlése és az ügyrendi bizottság – tette hozzá az elnök. – Éppen ezért szomorú, hogy ez az ügy kiszivárgott, a nyilvánosság elé került, mert etikailag is kínos helyzetbe hozott bennünket és a volt államfőt is. Ugyanis mi elismerjük Mádl Ferenc tiszteletre méltó munkáját, büszkék vagyunk, hogy Bánd szülötte, de nem ezzel az érdeméremmel szándékozzuk kifejezni tiszteletünket, erre találták ki a díszpolgári címet. Azzal, hogy mi elutasítottuk a Fidesz-frakció javaslatát – hangsúlyozta Zongor Gábor –, nem minősítettük a volt köztársasági elnököt. Az MSZP képviselője úgy látja, hogy a Fidesz-frakció ebből politikai kérdést csinált. A fideszes képviselők el sem jöttek a zárt ülésre, nem is szavaztak, érveiket nem mondták el, az ülésről kivonultak.
Egyébként három személy és egy szervezet kapta meg a Veszprém Megyei Érdemérmet: a Balatonfüredi Fúvószenekar, Gál Zoltán, a Veszprémi Egyetem rektora, Markovszky György vállalkozó és Vágfalvy Ottó balatonkenesei festőművész. Hogy ez így alakult, azért Zongor Gábor szocialista ügyrendi bizottsági elnök nem érzi magát felelősnek. Szerinte a képviselőtársaival együtt jó döntést hoztak.
Másként látja a történetet Kovács Zoltán, a Veszprém Megyei Közgyűlés fideszes tagja, Pápa polgármestere. Kérdésekkel kezdi okfejtését: – Melyik megye büszkélkedhet, hogy az ország volt köztársasági elnöke a Balaton-felvidékről, Veszprém megyéből származik? Hány falu – így Bánd – mondhatja el magáról, hogy a hazának adott egy akadémikust? Önmagában, ha már egyszer valaki államfő volt, kell-e az érdemeit felsorolni? Érdemes-e, és miért érdemes? Hiszen a köztársasági elnök pártatlanságával önmagában is egy intézmény, súlya van, és ahol megjelenik, annak „reklámértéke” sokszorosa minden konkrét tevékenységnek – vélte a pápai polgármester.
De a kérdéseken túl Kovács Zoltán példákat hozott fel arra, hogy mi mindent tett a megyéért közvetlen és közvetett értelemben is Mádl Ferenc. Bakonyszűcsre, a daganatos gyerekek rehabilitációs otthonába rendszeresen ellátogatott a feleségével együtt, támogatta az intézményt. A felesége, Dalma asszony a nagykövet aszszonyokkal együtt gyűjtést rendezett a rákos gyermekek gyógyításának elősegítésére. Mádl Ferenc jelenlétével, aktív részvételével a tihanyi ünnepségeket méltó rangra emelte, amit egy csaknem ezeréves település meg is érdemelt. Nem beszélve Csopakon, a Balaton-felvidéken évente megrendezett kulturális fesztiválról, bor- és halnapokról, amelyeket a volt államfő nyitott meg, és a térség lakóit a hagyomány megőrzésére és folytatására biztatta. Sokak szerint mint művelődési és közoktatási miniszternek szerepe volt a veszprémi hittudományi főiskola létrehozásában, a Veszprémi Egyetem tudományos szerepének erősítésében.
Ezeknek a felsorolása azonban kicsinyes, mivel Kovács Zoltán fideszes képviselő szerint ezekről a kötődésekről beszélni sem kellene, hiszen köztudomású. Mert aki még nem tud róla, az nem akar ezekről tudni. Egyébként számos esetben hoztak olyan döntéseket az érdemérem kiosztásakor, amikor nem hivatkoztak az illető megyéért tett érdemeire. A legnagyobb baj – hangsúlyozta Kovács Zoltán –, hogy az eddigi konszenzusos döntéssel ellentétben Mádl Ferenc díjának odaítélése ügyét nem is hozták a közgyűlés elé. Az ügyrendi bizottság, amelynek elnöke a szocialista Zongor Gábor, diktálta a feltételeket, még vitatkozni sem lehetett a fideszes javaslatról, ezért tiltakozásuk jeléül kivonultak az ellenzéki képviselők az ülésről.
A pápai polgármester úgy látja, hogy a pénz és a politika uralta el a Veszprém Megyei Érdemérem sorsát. Most egy olyan milliárdos vállalkozó kapta meg a díjat, aki a száz leggazdagabb közé tartozik. De nem ez a baj. Kovács Zoltán úgy érzi, hogy a szocialisták döntése szégyen a megyére nézve, s úgy látszik, a politikai küzdelmek, a szocialista–liberális kampány már az ilyen ügyekben is elérte Veszprém megyét.

Hosszú betegeskedése után visszatért Szily Nóra: „Annyi minden kimaradt!”