Feszült légkörben érkezik a szerb elnök

Alaposan beárnyékolja Borisz Tadics szerb elnök ma kezdődő kétnapos, magyarországi látogatását a vajdasági magyarellenes incidensek újabb hulláma, főképpen az erre vonatkozó EP-határozat, amely a meglepetésen túl éles, sőt ellenséges reagálásokat is kiváltott szerb politikai körökben.

Sebestyén Imre
2005. 10. 02. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ám a sértődött Belgrádból érkező vendég éppen azok közé a politikusok közé tartozik, akikre szerepvállalásukat tekintve a legkevésbé vonatkoztatható a kemény strasbourgi intés. Az Európai Parlament állásfoglalása egyébként élesen megosztotta a szerbiai politikusokat, ám a vajdasági vezetőség egy részén kívül kevesen látták be indokoltságát. A legjellemzőbb belgrádi reagálás az volt, hogy a rezolúció inkorrekt, nem tükrözi a valódi vajdasági állapotokat, s csak a magyar lobbi ügyességét dicséri, ami lefordítva azt is jelentheti, hogy ártatlanul vádolták meg az ismét nemzetközi összeesküvés áldozatává lett Szerbiát. Kasza József, a VMSZ elnöke kénytelen volt hangoztatni, hogy nem örül a EP-határozatnak, hiszen az itteni magyarságnak is érdeke az integráció, de mivel a szerb állam semmit nem tett magyar nemzetiségű polgárainak védelmében, elkerülhetetlen volt nemzetközi szintre vinni a problémát.
A Vajdaság autonómiájának helyreállításáért küzdő Újvidéknek még kapóra is jött az EP-figyelmeztetés Belgrádnak. Mind Bojan Kosztres tartományi parlamenti elnök, mind Nenad Csanak, a parlament szakbizottságának elnöke – egyébként mindketten a Vajdasági Szociáldemokrata Liga vezetői – kiemeli, hogy a Vajdaság önkormányzata adhat eszközt, hogy eredményesen felvegyék a harcot az agresszív nemzeti türelmetlenséggel. A kérdésben enyhén szólva érzéketlen Belgrádnak a rendezést Újvidékre kell bíznia, ám már nincs garancia, hogy az autonóm Vajdaságnak meglennének az eszközei az atrocitások visszaszorítására, hiszen a tartomány nemzetiségi összetétele radikálisan megváltozott, eltűnt a korábban élő tolerancia. Nagy kérdés, hogy a Vajdaság autonómiája elegendő lenne-e a magyar autonómia nélkül.



Draskovics Koszovóra mutogat. Nem kimondottan külügyminiszterhez méltó volt Vuk Draskovics reagálása az Európai Parlament Vajdaság-határozatára. Azt üzente a testületnek, hogy az EP is foglalkozzon végre a koszovói szerbek nemzeti és emberi jogainak durva megszegésével. Majd összehasonlítást végzett a vajdasági incidensekkel, s kijelentette, e támadásokat nem a nemzeti vagy vallási gyűlölet motiválja, ellentétben Koszovóval, ahol a tömeges bűncselekmények etnikai és felekezeti indíttatásúak. (S. I.)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.