Egymás után két, a Richter-skála szerint 5,8-es, illetve hatos erősségű utórengés rázta meg tegnap Pakisztánt. Az újabb természeti csapás földcsuszamlásokat okozott, amik utakat torlaszoltak el. Egyéb károkról, illetve sérülésekről nem érkezett hír. Az emberek pánikba estek, s kitódultak az utcákra – jelentette az AP tudósítója.
Az utórengések epicentrumának közelében, Battal városban dolgozik a Főnix Speciális Mentők és a Magyar Máltai Szeretetszolgálat kilenc szakembere. Az orvoscsoport tagjai is érezték az utórengéseket, de nem sérültek meg. Ahogy fogalmaztak, azért nem, mert az október nyolcadikai tragédia után nem maradt, ami rájuk dőlhetett volna – tájékoztatta a Magyar Nemzetet Győri-Dani Lajos, a szeretetszolgálat közép-magyarországi vezetője. Elmondta: a csapat pirkadattól sötétedésig dolgozik, naponta átlagosan kétszáz beteget ellátva. Eleinte főként zúzódásokkal és súlyos, gyakran nyílt törésekkel fordultak hozzájuk a helybéliek, azonban a hideg, szabadban töltött éjszakák miatt egyre több belgyógyászati esettel, így tüdőgyulladással van dolguk. Kötszer és gyógyszer van elég. A térségben napról napra egyre gyakrabban jelentkeznek a fertőző betegségek, köztük a hastífusz.
Az ENSZ élelmezésügyi szervezete arra figyelmeztetett, hogy a földrengés sújtotta régiókban 500 ezer emberhez – köztük 120 ezer gyermekhez – még semmiféle segítség nem jutott el – írta a BBC. A tegnapi hivatalos mérleg szerint a természeti csapás legkevesebb 79 ezer halálos áldozatot követelt – közölte az AP. A pakisztáni kormány attól tart, hogy az elhunytak száma tovább nő.
Holnaptól három magyar csapat is dolgozik Pakisztánban: a baptisták, valamint a máltaiak és a Főnix közös csoportja mellé megérkezik a Mol magyar–szlovák fertőtlenítőegysége is. A tizenkét szakember négyszázötven kiló sterilizálóanyaga már eljutott Iszlámábádba, ugyanakkor a magyar gyökerű multinacionális cég pakisztáni leányvállalata sátortábor építésébe kezdett az abottabadi kórház mellett.
Hazaérkezett tegnap a Magyar Speciális Mentők és a Magyar Baptista Szeretetszolgálat tíztagú csoportja Pakisztánból, ahol kutató és mentési munkálatokat végeztek. A szolgálat ezzel egy időben újabb két munkatársát küldte a földrengés sújtotta országba – nyilatkozta lapunknak Debreceni István, a szervezet szóvivője. Elmondta: kollégái ezúttal harmincezer dollárt vittek magukkal, a pénzből fűthető sátrakat és takarókat vásárolnak majd a helyszínen, vagy annak közelében. Hetek múlva beköszönt a tél a himalájai térségben, félő, hogy az ott élőket megtizedeli a zord időjárás.
Legkevesebb tízezer gyermek halhat meg az éhínség, a hideg vagy a betegségek következtében az elkövetkező hetekben, ha nem érkezik rövid időn belül segítség Pakisztán földrengés sújtotta északi térségeibe – jelentette az MTI tegnap az ENSZ Gyermekalapjára (UNICEF) hivatkozva.
Ötös erősségűvé vált a Wilma. Tíz ember meghalt Haitin a Wilma hurrikán előtt járó heves esők okozta földcsuszamlások miatt helyi idő szerint kedden délután. A forgószél újból beírta magát a rekordok könyvébe: még soha nem fordult elő, hogy ennyire gyorsan erősödjön meg egy hurrikán – írta az AP. A Wilma kedden még csak trópusi vihar volt, tegnapra viszont a szélviharok erejét mérő ötös osztású Saffir–Simpson-féle skálán a legnagyobb fokozatúvá erősödött. A karibi térségben óránként 250-280 kilométeres sebességgel örvénylő szél egy ember életét követelte Jamaicán, ahol áradásokat okozott. A Kuba melletti sziget alacsonyabban fekvő részein több százan voltak kénytelenek elhagyni otthonaikat a mindent elárasztó víz miatt. A vihar szeme tegnap reggel 590 kilométerre keletre volt a mexikói Cozumeltől. Az óránként 13 kilométert előrehaladó forgószél miatt megkezdték az evakuálásokat a Yucatan-félszigeten, Hondurasban, Kubában és Haitin. Floridában, illetve az attól délre lévő Florida Keys szigetláncon várhatóan ma adnak ki ilyen felszólítást a hatóságok. Az előrejelzések szerint az idei év huszonegyedik jelentős szélviharaként, illetve tizenkettedik hurrikánjaként is rekordokat beállító Wilma minden elődjénél pusztítóbb erejű lesz, mire az USA partjaihoz ér. (G. B.)