Káosz Dél-Franciaországban

Tüntetések, robbantások, rendőri akciók, megbénult utasforgalom – Korzika szigetén és Marseille-ben káoszhoz vezetett az állami hajózási társaság privatizációja elleni szakszervezeti fellépés. A feszültség tovább éleződhet: a francia baloldal keddre országos megmozdulást hirdetett.

Loppert Csaba
2005. 10. 02. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Folytatódtak a zavargások a hét végén Franciaország déli részén. Szombaton délután Bastiában valamennyi jelentős francia szakszervezet támogatásával többezres, békés felvonulást tartottak. A megmozdulás végén csuklyás alakok bengáli tüzeket gyújtottak, kövekkel és petárdákkal dobálták meg a rend fenntartására kivezényelt mintegy száz csendőrt. Egyiküket megrugdosták és ütlegelték, súlyosan megsebesült. Az éjszaka folyamán a másik korzikai kikötővárosban, Ajaccióban rakétatalálat érte a francia vámőrség egyik őrnaszádját, személyi sérülés nem történt.
Előzőleg, szombaton hajnalban Ajaccio kikötőjét a csendőrség szabadította ki a korzikai szakszervezeti aktivisták blokádja alól. Ezután mintegy hatszáz turista elutazhatott Ajaccióból, a többi 15 ezer azonban továbbra is várakozni kénytelen. Pénteken éjszaka különben rakétatámadás érte a helyi prefektúrát is. A zavargások harmadik színhelye a dél-franciaországi kikötőváros, Marseille, mely szerda óta szintén blokád alatt van.
A sztrájkok és zavargások egy komphajó, a Pascal Paoli kommandósok általi szerdai visszafoglalása után kezdődtek. Az SNCM nevű csődbe jutott állami hajózási vállalat szakszervezetei a cég előkészítés alatt álló privatizációja ellen, majd az elbocsátások és a hajófoglalás miatt őrizetbe vett négy szakszervezeti vezető szabadon bocsátásáért hirdetett sztrájkot. Ez utóbbiakat különben pénteken este szabad- lábra helyezték, de hajóeltérítésért és jogellenes fogva tartásért büntetőeljárást indítottak ellenük.
A marseille-i és korzikai hajóforgalom továbbra is szünetel, a korzikai prefektus válságstábot állított fel, főként a blokád alá került sziget üzemanyag- és gyógyszerellátásának biztosítására. A hírügynökségek a helyzet további éleződésére számítanak. A megmozdulást irányító Korzikai Dolgozók Szakszervezete az akciók folytatását helyezte kilátásba. Céljául az állam többségi részesedésének visszaszerzését és a munkahelyek megőrzését jelölte meg. Az új tulajdonos a munkahelyek egyhatodának felszámolását helyezte kilátásba. A francia kormány, amely a korábbi teljes magánosításról szóló tervek után lehetségesnek tartja, hogy ideiglenesen megtartson magának egy kisebbségi részesedést, most brüszszeli tiltásra hivatkozva elzárkózik. Dominique de Villepin kormányfő – tekintettel a keddre ígért demonstrációkra – nyugtalanítónak nevezte a marseille-i és korzikai állapotokat.



HONFITÁRSAINK Korzikán. A magyar Külügyminisztérium szerint szombaton ismét megindult a légi és a vízi közlekedés Korzika és Franciaország szárazföldi területe között. Szabó Ferenc, a Külügyminisztérium szóvivőhelyettese azt közölte az MTI-vel, hogy a külföldi állampolgárok Bastiában, illetve Ajaccióban a prefektúrán regisztráltathatják magukat, és az Air France repülőivel, illetve kompokkal térhetnek vissza a kontinensre. Korzikán mintegy hatvan magyar állampolgár tartózkodik. (MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.