Karanténba zárt magyarok

Még nem sikerült elküldeni a román hatóságoknak az EU londoni járványügyi központjába azokat a Tulcea megyében elhullott kacsákból nyert mintákat, amelyekben napokkal ezelőtt felfedezték a madárinfluenza antitestjeit – ismerték el tegnap Bukarestben. Közben négy magyar horgászt ideiglenesen karanténba zártak egy Duna-delta vidéki településen.

2005. 10. 11. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Miközben az Európai Unió járványügyi szakértői arról nyilatkoznak, hogy várhatóan már ma eredmény születik a Romániából származó madárinfluenza-gyanús szárnyasokról, erre igazából semmi esély nincs. A román hatóságok tegnapi közlése szerint ugyanis Bukarestből még mindig nem sikerült elküldeni az EU londoni járványügyi központjába azokat a Tulcea megyében elhullott kacsákból nyert mintákat, amelyekben napokkal ezelőtt felfedezték a madárinfluenza antitestjeit. Az ország keleti felébe már megérkeztek az EU brit járványügyi szakértői, akik támogatják a román hatóságokat az óvintézkedések meghozatalában. Vesztegzár már csak a Tulcea megyei Ceamurlia de Jos községben van.
Ugyanakkor tegnap is folytatódott a háziszárnyasok kényszervágása Ceamurlián, ahol összesen negyvenötezer ludat, kacsát, baromfit és pulykát kell leölni. A helybélieknek a román kormány tízmilliárd lejt (285 ezer eurót) szavazott meg a kártalanításra.
Tisztázódott tegnapra az is, hogy a Duna-deltától távol eső Botosani és Galati megyékben rovarirtó szertől pusztultak el háziszárnyasok. A lakosság oltására a román egészségügyi minisztérium biztosítja az emberi influenza elleni vakcinákat, viszont az ország számos vidékén az emberek tömegesen vásárolják fel az oltóanyagot.
A bukaresti hatóságok kifogásolták, hogy számos balkáni és európai állam még a madárinfluenza gyanújának megerősítése előtt importstopot vezetett be a Romániából származó baromfitermékekre, húsra és tollra. Narcisa Georgescu, a román állategészség-ügyi hatóság illetékese visszaélésnek nevezte, hogy a magyar hatóságok a napokban feltartóztattak hat, Romániából Hollandiába tartó baromfihús-szállítmányt.
Karanténba zártak, majd elengedtek tegnap négy magyar horgászt a Duna-delta vidékén. A turistáknak eredetileg nyolc napig kellett volna egy Tulcea megyei, madárinfluenza-vírus gyanúja miatt vesztegzár alá került faluban maradniuk – közölte a Külügyminisztérium szóvivője. A magyarok rossz időben voltak rossz helyen, de madárinfluenzához köthető betegségben egyikük sem szenved – tudtuk meg a szaktárca sajtóirodájától. Hodicska Tibor bukaresti főkonzul elmondta: a román hatóságok közölték, hogy az érintettek bármikor hazatérhetnek. A Külügyminisztérium a Duna-delta környékére és Románia keleti vidékére utazóknak azt tanácsolja, érdeklődjenek a járványügyekben illetékes hatóságoknál.
A madárinfluenzától való félelem miatt Olaszországban az utóbbi napokban harminc-negyven százalékkal kevesebb csirke- és pulykahúst vásároltak az emberek, mint azelőtt, és a baromfi ára a hat évvel ezelőtti szintre esett. A római kormány az európaiak közös eljárását sürgeti a védekezésben.



Figyelik a vándorlást. Figyeli a madárinfluenza felbukkanását, illetve terjedését a vadon élő madarak között a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MMTE) által működtetett Madárgyűrűzési Központ is. Az MMTE szerint a vonulási útvonalak ismeretében biztos, hogy Magyarországra közvetlenül vándormadarak által nem juthat el a vírus. A magas halálozási fertőzést eddig az indiai lúd, a halászsirály és a barnafejű sirály példányaiban mutatták ki. Ezek közül azonban egyik sem figyelhető meg rendszeresen Európában.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.