Tíz helyen gyulladt ki az erdő Portugáliában a harminc fokot meghaladó hőség és a szárazság miatt a hét végén. Az idén itt már 286 ezer hektárnyi erdőt és termőterületet perzseltek fel a tüzek, tizenöt ember lelte halálát a lángok között, és sok épület leégett – adta hírül az AFP. Szombaton nyolcszáz tűzoltó harcolt a vésszel, de nem tudták elszigetelni a tűzfészkeket, és a heves szél miatt egyelőre megállíthatatlanul terjednek a lángok.
A legnagyobb fenyegetéssel a Lisszabontól északkeletre százötven kilométer távolságban fekvő Pombal városának kell szembenéznie, ahol már két vízszállító repülőgép is segíti az oltásban részt vevő száznegyven tűzoltót. Megfékezhetetlenül törnek előre a lángok Braganca, Coimbra, Oporto Santarem és Vila Real közelében is. A helyzet több helyszínen kritikussá vált, és eső egyelőre nem segít. A meteorológusok szerint a hőség még legalább egy napig nem hagy alább.
Portugáliában tavaly 130 ezer, tavalyelőtt pedig 425 ezer hektárnyi erdőn és mezőgazdasági területen pusztított tűzvész. A lángok gyakran egymástól távol eső helyeken egyszerre lobbannak fel, ezért a hatóságok sok esetben gyújtogatásra gyanakszanak.
Erdőtüzek tombolnak több napja Kaliforniában is, ahol háromezren vesznek részt az oltásban, tíz tűzoltó repülőgép is folyamatosan szállítja a vizet – jelentette az AP. Los Angeles környékén csaknem 24 ezer hektáron csaptak fel a lángok, amelyek a leghevesebb ostromot a San Fernando-völgy ellen indították.
A kétezer lakóházat számláló völgyből és a Los Angeles környékén lévő hegyek közül csaknem ezerháromszáz embert telepítettek ki, de a tűzoltók jól összehangolt munkájának eredményeképpen egy részük tegnap már visszatérhetett otthonába, noha Los Angeles egyes részei fölött és a körülötte fekvő völgyekben még sűrű füst gomolyog.
Több lakóház, egy raktárépület és egy garázs az erőfeszítések ellenére is leégett, de a dél-kaliforniai tüzek negyven százalékát már ellenőrzésük alatt tartják a tűzoltók, akiket Arnold Schwarzenegger, a szövetségi állam kormányzója hősökként ünnepel. Igaz, nagy segítségükre voltak az óceán felől érkező nedves légtömegek is, és az, hogy a sivatagi szél, amely kezdetben erősen szította a tüzet, időközben elállt.

Veszélyes időkben nem ripacsokra van szükség! – indul a NEM kampánya