Megkerülnék a kétharmados médiatörvényt

Az Alkotmánybírósághoz fordul Kovács Kálmán informatikai és hírközlési miniszter, mert szerinte a médiatörvény néhány rendelkezése az alaptörvénybe ütközik. Ugyanakkor hamarosan elkészül a digitális televíziózásról szóló törvény tervezete, amellyel lehetővé válik a kétharmados médiatörvény kikerülése.

Bodacz Balázs
2005. 10. 19. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Elfogadhatatlannak tartja a hírközlési minisztérium vezetője, hogy a médiatörvény tiltja a különböző médiumok kereszttulajdonlását, vagyis azt, hogy egy cég vagy magánszemély több eltérő jellegű orgánumot is birtokolhasson. A kereszttulajdonlás tilalma azonban eddig sem jelentett akadályt senki előtt, bonyolult céghálók is állhatnak egyetlen befektetői kör befolyása alatt. Kovács Kálmán elmondta: ha van egy kikerülhető jogszabály, a kormány két dolgot tehet. Vagy szigorítja az ellenőrzést, vagy elhárítja a törvényt kikerülők elől a jogi akadályt. – A sajtószabadságot az szolgálja jobban, ha megszüntetjük a kikerülendő rendelkezést – jelentette ki. A miniszter a kábelszolgáltatók vételkörzetének korlátozását is alkotmányellenesnek tartja.
A tárcavezető bejelentette, hogy két héten belül elkészül a digitális televíziózásról szóló törvény tervezete. Ez a jogszabály koordinálná a 2012-ig elvégzendő digitális átállás után a televíziók működését, vagyis több elemében a jelenlegi médiatörvény szerepét venné át. A törvénytervezetet egyszerű többséggel elfogadhatja a parlament, így a televíziózás szabályozásában kikerülné a médiatörvényt. Kovács szerint ez nem aggályos. Mint mondta, sem a telefonon, sem pedig az interneten történő adattovábbítás nem igényel kétharmados jogszabályi hátteret, „akkor a televíziózást miért kéne kétharmaddal szabályozni”? Azon felvetésünkre, hogy ezzel az erővel a teljes elektronikus média egyszerű feles parlamenti többség segítségével szabályozható, a miniszter csak annyit mondott: a médiatörvény nem szabályozza az elektronikus média működését. Arra nem válaszolt, hogy akkor mit szabályoz.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.