A Fidesz arra kéri a kormányfőt, hogy a kémügyben a miniszterelnöknek készített jelentést terjesszék a nemzetbiztonsági bizottság elé. Demeter Ervin szerint az embereknek joguk van tudni, államtitkok nyilvánosságra kerülése nélkül, hogy biztonságban tudnak-e dolgozni Magyarországon a miniszterek, illetve a kormány két tagjának volt-e kapcsolata olyan személyekkel, akiktől információk jutottak a román hírszerzéshez. A fideszes képviselő rendkívüli tájékoztatóján emlékeztetett arra is, amit a Magyar Nemzet is megírt, a nemzetbiztonsági kabinetet pénteken a kémügyben történt kiszivárogtatásokkal foglalkozó jelentés kapcsán hívták össze. A kormányszóvivő a múlt héten azt mondta, a miniszterelnök áttanulmányozza a dokumentumot, és ha bármilyen lépés megtételére sor kerül, arról tájékoztatást adnak. (Batiz András tegnap közölte, újabb mondanivalója nincs.)
Demeter Ervin most ezt a tájékoztatást várja, illetve választ vár arra is: kikerültek-e államtitkok, s ha igen, hogyan a biztonsági szolgálatoktól. A volt titkosszolgálatokat felügyelő miniszter hangsúlyozta: a mai napig nem tudják, hogy a „Mucuska-gate-ből” mi az igazság, milyen kapcsolatban álltak az állítólagos román kémmel a magyar miniszterek. Demeter Ervin reményét fejezte ki, hogy Juhász Ferenc honvédelmi miniszter – aki tagja a nemzetbiztonsági kabinetnek is – ígéretéhez híven tájékoztatják a kémügyről az Országgyűlés nemzetbiztonsági bizottságát, s megismerhetik a kormányfőnek készített jelentést is.
A kormányfő engedte ki a szellemet a palackból. Az úgynevezett kémügyről szűk körben, baloldali vezető újságírókkal folytatott rendszeres egyeztetéseinek egyikén maga Gyurcsány Ferenc beszélt először. Ezen információnkat korábban a Hírszerző című internetes portál is megerősítette, igaz, később Batiz András kormányszóvivő leszögezte: a miniszterelnök nem egyeztet baloldali újságírókkal. A tanácskozáson egyébként egyértelműen kiderült, a kormányfő már hónapokkal ezelőtt értesült a Szatmári házaspár állítólagos kémtevékenysége ügyében folyó titkosszolgálati vizsgálatról, és ezt a tényt meg is osztotta a jelenlévőkkel. A hír ezt követően futótűzként terjedt a sajtóban, majd a politikusok körében is. A parlamenti képviselőkhöz ugyanis az újságírók különböző kérdésekkel fordultak, hogy az ügyben minél több információt szerezzenek. A múlt héten a baloldali médiumok vezetői és Gyurcsány Ferenc ismét találkoztak, az eszmecserét ezúttal Lengyel László politológus hozta tető alá. A kiszivárgott hírek szerint ezen a megbeszélésen is szó volt a kémügyről, annak – a kormány számára – megfelelő kommunikációjáról. Az újságírók médiumaik számára pénzért is lobbiztak. A kormányfő állítólag ezeket a kéréseket visszautasította. A találkozón ott volt a Népszabadság, a Népszava, a 168 Óra főszerkesztője, illetve a Nap-kelte producere is. (MN)

Gyerekek sérültek meg a halálos, frontális karambolban