Bár külpolitikailag értékes programot bonyolít le az Egyesült Államokban az Országgyűlés külügyi bizottságának delegációja, Gyurcsány Ferenc az előző kormányt ostorozó, minapi washingtoni kijelentései miatt kétségtelenül nagy kíváncsiság övezte fogadtatásunkat a tengerentúlon – a negatív meglepetés azonban elmaradt. Mint lapunknak Németh Zsolt, a törvényhozási testület fideszes elnöke elmondta, a magyar delegáció nem tapasztalt neheztelést Orbán Viktor volt kormányfő és kormánya irányában – mint azt a jelenlegi miniszterelnök sugallta –, amerikai tárgyalópartnereik a leghalványabb jelét sem mutatták az ellenérzésnek. A politikus szerint mindez egybecseng a budapesti amerikai nagykövet, George Herbert Walker vonatkozó levelével, miszerint az Egyesült Államok kormánya nem kíván beavatkozni a magyar belpolitikába, miközben egyaránt jó kapcsolatot ápolna a kormány- és ellenzéki pártokkal. Nyilvánvaló az is – tette hozzá Németh Zsolt –, hogy a kétoldalú kapcsolatok érdeke nem kívánhatja azt, hogy kampánycélokra használják fel az Egyesült Államok elnökét, s egyesek mondanivalójukat az ő szájába
adva mondják vissza. Az ilyen viselkedés egyrészt méltatlan a 2001. szeptember 11-én életüket vesztettek emlékéhez, másrészt ez a teljesen új kampánystratégia rendkívül káros lehet a kétoldalú kapcsolatokra nézve – szögezte le a bizottsági elnök.
Washingtonban folytatott tárgyalásaikról Németh Zsolt elmondta: szó esett a hazai politikai megállapodással létrehozandó Demokrácia Központ kapcsán arról, hogy Közép-Európa demokratikus átmenetének tapasztalatai jó szolgálatot tehetnek a jelenleg folyó demokratizációs folyamatoknak, úgy globálisan, mint térségünkben – különös tekintettel a Nyugat-Balkánra. A jövőre esedékes kerek évforduló kapcsán 1956 értékelése több helyen is szóba került. Amióta George W. Bush elnök rigai beszédében kijelentette, hogy a történelmi tapasztalatok alapján a jövőben a szabadságot nem szabad feláldozni a stabilitásért, a magyar forradalom bukásának nemzetközi háttere új megvilágításba kerülhet. Németh Zsolt reményét fejezte ki, hogy a 2006-os emlékünnepségeket az amerikai államfő is megtiszteli majd személyes jelenlétével.
A magyar delegáció tagjai tegnap továbbutaztak New Yorkba, ahol az ENSZ helyettes főtitkárával találkoznak, majd részt vesznek a magyar főkonzulátus és az ENSZ-misszió hivatalos október 23-i ünnepségén.
megemlékezés az Egyesült Államokban. Az Amerikai Magyar Szövetség rendezésében tegnap ünnepi fogadásra került sor a washingtoni törvényhozás épületében. A szervezet ezzel nyitotta meg azt az eseménysorozatot, amelynek célja, hogy az 1956-os forradalom ötvenedik évfordulója alkalmából méltó módon emlékezzen az Egyesült Államok kongresszusa a magyar forradalomra és szabadságharcra. A fogadáson Kováts Mihály-szabadság-emlékérmet adományoztak olyan kongresszusi képviselőknek, akik sokat tettek a magyarságért. (P. I.)