Recept

Az ember méltósága sérthetetlen! – így szól a német alkotmány első mondata. Megingathatatlan erkölcsi szabály, annál hevesebb vita tárgya viszont, hogy hozzátartozik-e a „kegyes halál” joga is. Az új szövetségi kormány is hamarosan szembe találja magát ezzel a problémával, miután Hannoverben megkezdte működését a passzív eutanázia közvetítésével foglalkozó első fiókszervezet, a svájci Dignitas (Méltóság) kirendeltsége.

Stefan Lázár
2005. 10. 21. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kényes és nyomasztó téma a németek számára a passzív eutanázia. Adolf Hitler 1939. szeptember 1-jén levelet intézett Bouhler birodalmi vezetőhöz és orvos beosztottjához, doktor Brandthoz. A vezér utasítása szerint a címzettek kötelesek név szerint megnevezett orvosokat olyan hatáskörrel felruházni, hogy azok az emberi mérlegelés szerint gyógyíthatatlan betegeket, állapotuk legalaposabb megítélése mellett, „kegyes halálban” (Gnadentod) részesíthessenek. Ezzel megkezdődött a nemzetiszocialisták által használhatatlannak minősített életek legális kioltása.
Minden olyan kezdeményezés, amely a hitleri őrület leghalványabb emlékét idézi, mindeddig határozott elutasításra talált a német törvényhozásban. Az alsó-szászországi tartományi fővárosban berendezett képviselet azonban újabb kihívást jelent. Azonnal megszületett az egyházak, az orvosi érdekképviseletek, a politikai pártok és a jogi testületek tiltakozása. A „kegyes halál” elleni mostani küzdelem azonban kemény diónak ígérkezik, ugyanis jogilag teljesen legális az iroda működése – mindössze tanácsadással és kapcsolatteremtéssel foglalkozik. „Németországban évek óta folyik és szerintem rossz irányban halad a vita az aktív és a passzív halál támogatásáról. A kirendeltségnek az a feladata, hogy helyes irányba vezesse az orvosi felügyelet mellett történő öngyilkossággal kapcsolatos eszmecserét!” – hangoztatja a zürichi székhelyű Dignitast 1998-ban megalapító Ludwig Amadeus Minelli, a szervezet főtitkára. Azóta 453 személy lépett ki az élők sorából. A főtitkár a szempontok megváltoztatását szorgalmazza annak érdekében, hogy a tanácsadást ne lehessen tiltott lépésnek minősíteni. Az ő megfogalmazásában: „Az öngyilkosság nagyszerű alkalom, hogy lehetőséget nyújtson a kilátástalanná vált helyzet megoldására. Megelőző tanácsadásra viszont szükség van.” Szerinte ha nem sikerül megoldást találni az élet javára, akkor a tanácsadó szerv igazolásával lehetőséget kell nyújtani a gyógyszertárakban megvásárolható, halált eredményező preparátum beszerzésére. „Az európai emberjogi konvenció jogot biztosít arra, hogy bárki véget vethessen életének. Hivatali úton e lépés megtilthatatlan!” – vélekedik Minelli, aki ügyvédként jól tudja, hogy a német büntető törvénykönyvben nincs olyan paragrafus, amely tiltaná a halált okozó gyógyszer rendelkezésre bocsátását. Csak az aktív eutanázia büntethető, vagyis ha az orvos eleget tesz a beteg kívánságának, és méreginjekcióval vet véget szenvedésének.
Svájcban a beteg maga veszi be az orvosi receptre beszerzett gyógyszert. A nátrium-pentobarbital hatására néhány percen belül fájdalommentesen, örökre elalszik. Zürichben a Dignitas egyik munkatársa mellette marad, azonban hasonló gyakorlatra Németországban már csak azért sem kerülhetne sor, mert a törvény szerint a jelen lévő személynek kötelessége a segítségnyújtás. Büntethető, ha ennek nem tesz eleget.
A „kegyes halált” garantáló szervezetbe belépő személyek száz svájci frankot (hetvenhat eurót) fizetnek felvételi díjként, évi tagdíjuk összege a jövedelmük után igazodik, de minimálisan ötven frankot (harmincnyolc eurót) tesz ki. Önkéntes adományokat szívesen elfogadnak, az eddigi legmagasabb felajánlás húszezer euróra rúgott. A „halál asszisztensei” nem kapnak pénzt, jelenlétüket azonban külön számlázzák, és a bevételt a szervezet adminisztratív költségeire fordítják. A Dignitas jelenleg négyezer-nyolcszáz tagot számlál, ezek egyharmada német.
Minelli egyébként misszionáriusi munkának tartja németországi kezdeményezését: „El akarom érni, hogy senkinek se kelljen elhagynia lakhelyét kizárólag azért, mert életének méltóságteljes körülmények között akar véget vetni!” Az érdeklődök a Hannoverben működő irodán keresztül információs anyaghoz juthatnak, és beléphetnek a Dignitasba. Amennyiben elszánták magukat az öngyilkosságra, elhatározásuk okát – orvosi diagnózist mellékelve – közlik a zürichi központtal, amely saját szakértőjével felülvizsgáltatja a diagnózist, és az eredménytől függően az általa kitöltött recepttel ad engedélyt a „kegyes halálra”.
Az ügy németországi pártolói az önrendelkezés jogára hivatkoznak, a politikusok pedig a különböző vélemények malomkövei között őrlődnek. Klaus Kutzer, a szövetségi törvényszék volt elnöke tétlenséggel vádolta a szociáldemokrata–zöld kormányt, amiért nem volt képes szabályozni a polgárok és az orvosok felelősségét e létfontosságú ügyben. „Tarthatatlan állapot, hogy mindeddig nem született olyan jogi paragrafus, amely félreérthetetlenül definiálná az aktív és a passzív eutanázia fogalmát” – hangoztatta Kutzer, aki az igazságügyi minisztérium megbízásából kidolgozta az ezzel kapcsolatos törvényjavaslatot.
Váratlan véleménnyel lepte meg a kereszténydemokratákat Roger Kusch, Hamburg igazságügyi szenátora. Ő az első neves CDU-politikus, aki kiállt a „kegyes halál” mellett azzal az indokkal, hogy a polgárok az eddigi törvény liberalizálását akarják. „Ha nem folytatható az élet méltó körülmények között, akkor tiszteletet érdemel az a komolyan gondolt kívánság, hogy befejeződjön” – hangoztatta Kusch, és olyan vallásos magyarázattal egészítette ki állásfoglalását, amelyet sokan provokációnak tekintenek: „Isten – akiben én hiszek – nem akarhatja, hogy a gyógyíthatatlan és reménytelenné vált beteg – teherbírását túllépve – szenvedjen. Megszabadítása felebaráti szeretetnek számít.” A testvérpárt, a bajor CSU válasza: „A humánus társadalom számára szegénységi bizonyítványt jelentene a segédlettel végrehajtott öngyilkosság.”
Az egyházak elutasítása a Szentírásra támaszkodik: közülünk senki sem él önmagának, senki sem hal meg önmagának, és nem rendelkezik szabadon az életével. A hívő ember nem követhet el öngyilkosságot, mert ugyan a saját élete, de mégsem az övé, hanem az Istené. Az egészségügyi szervezetek – az orvosok etikai tanácsa, az irgalmas rendek, az idősotthonok szövetsége – elsődlegesen a tünetenyhítő terápiák fokozott alkalmazása mellett törnek lándzsát. A halállal szembenéző betegnek a fájdalmat enyhítő orvosi támogatásra, testi és lelki ellátásra van szüksége, s ezt be kell illeszteni a kórházak, továbbá a szociális otthonok feladatkörébe – hangoztatja Eugen Brysch, a német szociális otthonokat összefogó szervezet ügyvezető elnöke. „A tünetenyhítő terápia, valamint az idősotthonok szolgáltatásainak fejlesztése sokkal fontosabb, mint az önkézzel elkövetett gyors halál propagálása!” – jelentette ki Hermann Barth, a Nemzeti Etikai Tanács tagja.
A hannoveri képviselet megnyitása után mindössze két nappal az ügy által keltett hullámok elérték a politika legfelső szintjeit. „A veszély abban a profi módon csomagolt kínálatban rejlik, amely a halálból üzletet csinál!” – mondotta Brigitte Zypries szövetségi igazságügy-miniszter. A tartományi tárca bejelentette, megvizsgálja, büntethető-e az iroda működése. „A szervezet működését rendőri úton fogjuk figyelemmel kísérni” – hangzott a szóvivő bejelentése. A Bundestag szociáldemokrata parlamenti frakciójának egyik tagja óva intett attól, hogy az emberek hozzászokjanak az efféle szolgáltatáshoz, ugyanis fokozódó nyomás nehezedne azokra, akik attól félnek, hogy embertársaik terhére lesznek.
Németországban azonban a Dignitas nem űz olyan tevékenységet, mint amilyet Svájcban, így semmiféle jogi alap sincs arra, hogy a törvényhozás betiltsa a kirendeltség működését. A kormány kezdeményezésére a Bundesratnak – a tartományok képviselőiből álló parlamenti felsőháznak – kellene megfelelő törvényről gondoskodnia. A jelenlegi nehéz belpolitikai helyzetben azonban a „kegyes halál” propagálóinak ettől nem kell tartaniuk.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.