Távhőtámogatás: sietni kell

Egyelőre nem tudni, hány nyugdíjas kért távfűtési kompenzációt, az azonban majdnem biztos, hogy az egymásnak ellentmondó hírek miatt sokan lecsúsznak az októberi kezdésről. A támogatást igénylők ne várjanak a Nyugdíjfolyósító Igazgatóság levelére, hanem minél előbb forduljanak a területileg illetékes jegyzőhöz. A fűtési idényben járó havi kétezer forintot az kaphatja meg, aki 74 100 forintnál kisebb nyugdíjból egyedül él, vagy olyan családban, ahol az egy főre jutó nyugdíjellátás kevesebb mint 49 400 forint.

Erdősi Csaba
2005. 10. 17. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Sietnie kell annak a rászoruló nyugdíjasnak, aki már október elsejétől szeretné megkapni a kormány által megígért havi kétezer forintos távfűtési kompenzációt. Ha a jogosult hó végégig nem jelentkezik támogatási igényével a területileg illetékes jegyzőnél, erre a hónapra már nem kaphat segítséget. Az októberi támogatásról valószínűleg tömegesen maradnak majd le, mivel a kormányzati kommunikációban nem volt egyértelmű, mi is a teendő.
Amikor a kormányszóvivő szeptember végén bejelentette a távhő-kompenzációs rendszer beindítását, még arról volt szó, hogy a támogatásra jogosult nyugdíjasokat automatikusan, levélben értesíti a Nyugdíjfolyósító Igazgatóság. Az igazgatóságokhoz fordulókat azonban információink szerint elutasították, mondván, a jogosultság megállapítása nem az ő dolguk, keressék fel a jegyzőt. A jegyzői hivatal azután sok esetben maga is tanácstalanul állt a kérdéshez, sőt a lapunkhoz ez ügyben érkező tucatnyi telefon tanúsága szerint az is rendszeresen előfordult, hogy a Nyugdíjfolyósító Igazgatóságot egyszer már megjárt rászorulót ismét visszaküldték a nyugdíjfolyósítóhoz. A kormányszóvivői iroda érdeklődésünkre leszögezte: a támogatásról a jegyző dönt, úgyhogy az érintetteknek a területileg illetékes önkormányzati hivatalt – a fővárosiaknak a kerületi hivatalt – kell felkeresniük, méghozzá minél előbb. Október elsejétől ugyanis csak azoknak jár a támogatás, akik október harmincegyedikéig beadták igénylésüket. Támogatást persze az is kaphat, aki kicsúszik a hó végi határidőből, de csak attól a hónaptól, amelyikben igénylését leadta.
A rászorultságot tekintve két csoport létezik. Az elsőbe azok az egyedül élő nyugdíjasok tartoznak, akiknek jövedelme nem haladja meg a legkisebb összegű öregségi nyugdíj értékének háromszorosát, vagyis a 74 100 forintot. Ha a támogatást kérő háztartásban többen élnek, az egy főre jutó jövedelem nem lehet több a minimumnyugdíj kétszeresénél, azaz nem haladhatja meg havonta a 49 400 forintot. A támogatáshoz nem elegendő, hogy valaki nyugellátásban vagy nyugdíjszerű ellátásban részesül, arra is szükség van, hogy a távhődíjat közvetlenül a szolgáltatónak fizesse, és tulajdonosa, használója, bérlője vagy haszonélvezője legyen az adott ingatlannak.
A kormányszóvivői irodában kérdésünkre azt mondták, az első támogatási összeget legkorábban decemberben, a nyugdíjjal együtt folyósítják. A támogatott kör az első előrejelzések szerint körülbelül kétszázezer embert foglalhat magába. A teljes támogatási öszszeg évi hárommilliárd forint.




Kimerülőben a gázárkassza. Továbbra sem tudni, pontosan mely intézmények kaphatnak gázár-kompenzációt. Mint arról már többször beszámoltunk, a jövő hónapban esedékes, tizenkilenc százalékos nagyfogyasztói gázáremelés alól a kormány a lakossági sávos támogatási gyakorlat átvételével mentesítené az önkormányzati és az egyházi fenntartású intézményeket, ám lapzártánkig a részleteket szabályozó rendelet nem született meg. Kérdés az is, miből lesz pénz a támogatásra. A lakosságot jelenleg a Mol által befizetett bányajáradékból kompenzálják, ez a kassza azonban kimerülőben van, miközben nő a támogatási igény.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.